neljapäev, aprill 28, 2016

Pullerits: Kas tõelised meeste spordialad peaks hoiduma saamast glamuurialaks?

Jalgratturid, jooksjad ja suustajad elavad ikka sootuks teistsugust elu ja teistsuguses maailmas kui näiteks tennisistid. (Ma ei lange siin nii madalale, et hakkaks rääkima rahast.) Mind küll selline elu ei huvita, nagu tennisistidel. Selline kekutav. Ja et nende elu on pahatihti kekutav, sellele juhtis pahaaimamatult tähelepanu ajakiri Tennis, mida endine jooksumees Donatas Narmont mulle ikka saata laseb.

Aga kõige järgneva aluseks on siiski see, mida ütles mulle ligi 21 aastat tagasi nüüdne Eesti president Toomas Hendrik Ilves. Ta oli siis Washingtonis Eesti suursaadik USAs ning alatasa astusin saatkonnast Massachusettsi avenüül ning tema juurest läbi. Õigemini algataski meie tollase tutvuse Ilves, kui kutsus mind lõunasöögile. See toimus kusagil kesklinna hotelli all restoranis, millest mäletan kummalisel kombel kõige värskemalt salatiletti ja Ilvese muhedat, naeratavat nägu. Ta nägi siis ikka täitsa teistmoodi välja, lahedam, kui oleme harjunud teda nägema Kadriorus – pigem murelik, tõsine, kohati morngi. Kuude möödudes saime nii hea klapi, et otsustasin kirjutada temast pika portreeloo, esimese Eesti ajakirjanduses. See ilmus 20 aastat tagasi minu toimetatud Favoriidi kaaneloona. Ja et omalt poolt Eestit Washingtonis pildil hoida, siis, kui kirjutasin Washington Posti kinnisvarasektsiooni esiküljeloo sellest, kuidas Ida- ja Kesk-Euroopa riigid otsivad Washingtonis saatkonnahooneid, korraldasin, et sektsiooni kaanel ilmuks illustreeriva pildina just Eesti saatkonna tallinnaliku torniga hoone, mille, kui nüüd õigesti mäletan ja ei eksi, oli keegi rikkur lasknud kunagi ehitada oma armukesele.

Ilves rääkis mulle värvikaid lugusid elust suursaadikuna Washingtonis. Näiteks sellest, kuidas Venemaa suursaadik, kui nad tutvusid, isegi püsti ei tõusnud ning küsis temalt pikema sissejuhatuseta: «Miks te, eestlased, kogu aeg valetate?» Aga üks lause, mis mulle kõige sügavamalt mällu sööbis, ja mis seoses ajakirjaga Tennis taas meelde tuli, käis diplomaatiliste vastuvõttude kohta. See kõlas Ilvese suust, mäletan seda tänini selgelt, nii: «Seal pead mõttetute inimestega rääkima mõttetut juttu.»

Too Ilvese lause on mind saatnud kogu elu, kui olen juhtunud nägema seltskonnaürituste glamuuripilte. Ja niisuguseid pilte näeb ka viimases Tennises, kõige ehedamalt lk 53 (Maria Šarapova, Anna Ivanovic, Caroline Wozniacki, Roger Federer jt), aga ka mitmel teisel küljel, kus sportliku soorituse asemel domineerib enesenäitamine. Seda võib pidada märgiks ja kinnituseks, et tennis on üksjagu enese eksponeerimise ala.

Vaatame siit edasi laiema pilguga. Teil küll ei ole juurdepääsu Scanpixi pildiarhiivile, aga võin teile edastada, et seal leidub väga palju pilte tennisistidest seltskonna- ja glamuuriüritustel. Ent ühest ei saa ma aru: mis neid sinna ajab? Pakuvad need üritused neile tõesti huvi ja pinget? Kas asi on ainult selles, et sponsorid kamandavad nad sinna kohale? Jalgrattameeskondadel on ka sponsorid, aga nood, kui tuletada Scanpixi pildimaterjali põhjal, ei kihuta neid küll smokingu- ja veinipokaaliüritustele; vähemasti kaugeltki mitte nii sageli, kui seesugustel üritustel näeb tennisiste.

Olgu siinkohal selgelt öeldud: ei, ma ei ole tennisistide peale üldse kade. Selle kinnituseks olgu kas või fakt, et olen Eesti viletsamaid avalikel-pidulikel üritustel käijaid. St ma ei käi neil. Parem loen midagi ja arendan end vaimselt. See, et tennisistid, erinevalt rattureist, jooksjaist ja suusatajaist, käivad nii sageli ennast uhkes riietuses eksponeerimas, paneb mind kukalt kratsima. Milline tüütu ja tühine elu. Nagu ütles Ilves, olgugi et diplomaatide kohta, aga milline seltskonnavestlus pakuks sisukat ja tuumakat arutelu: seal pead rääkima mõttetut juttu.

Mida sellest kõigest loota? Aga seda, et rattasõidust, jooksmisest ja suusatamisest ei saaks mitte kunagi tennisetaoline glamuuriala. Vastuväited?

Foto 1: Vene tennisist Maria Šarapova tänavu veebruaris USAs Beverly Hillsis Vanity Fairi galaüritusel. Foto autor: Anthony Behar / Sipa USA / Scanpix
Foto 2: Presidendid Toomas Hendrik Ilves ja Barack Obama 8. aprillil 2010 Prahas. Foto autor: Reuters/Scanpix 
Foto 3: Maria Šarapova edvistamas 2013. aasta sügisel galaüritusel USAs Beverly Hillsis. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 4: Maria Šarapova (paremalt teine) koos staarfotograaf Mario Testino (vasakult) ja Vogue'i peatoimetaja Anna Wintouriga mullu oktoobris Pariisis Chaneli moeetendusel. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 5: Tennisistid Serena Williams ja Caroline Wozniacki tänavu märtsis galaüritusel New Yorgis. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 6: Tennisist Ana Ivanovic koos peigmehe, Saksa jalgpalluri Bastian Schweinsteigeriga mullu novembris seltskonnaüritusel Manchesteris. Foto autor:  AFP/Scanpix

33 Kommentaarid:

At 11:55, Anonymous Anonüümne said...

Olete te üldse mujal välismaal käinud peale USA ja (Rootsi)? Mõni võib kiinduda ka oma koduõue.

 
At 11:58, Anonymous Kunstikriitik said...

Vanameister paneb jälle puhast kulda. Kiidame heaks!

 
At 12:36, Blogger Priit Pullerits said...

Esimesele:
Venemaa (Murmanskist Sotšini, Moskvast ja Leningradist rääkimata), Soome, Norra, Poola, Saksamaa, Austria, Šveits, Itaalia, Kreeka, Prantsusmaa, Tšehhi, Ungari, Horvaatia, Portugal, Šotimaa, Iirimaa, Põhja-Iirimaa, Island, Tuneesia, Hiina, Läti, Leedu.
No ja mida see siis teie arvates näitama peaks?...

 
At 13:28, Anonymous Anonüümne said...

Aga Egiptus.

 
At 14:21, Blogger Priit Pullerits said...

Pole seal eales käinud ega kavatse ka minna. Turistikad, nagu Sharm-el-S..., Kanaarid jms jäävad minu trajektoorilt välja. Igav, lällav, jaurav, tüütu, ülerahvastatud...

 
At 15:29, Anonymous Martin, tudeng, spordi kulturoloogia said...

Väga lugupeetud hr Pullerits,
aga kes te ise olete? Olete tõeline mees või glamuurmees? Olete küll tegelenud tõsiste meeste aladega - end nendes mehistes alades eksponeerides. Vahel nagu üritaksite endast küll sügavamat muljet jätta, näiteks eelmises postituses küsite kas Garmin on GoProst parem jms.
Kui nüüd aga tulla teie artikli põhiväite juurde - kui lugeda, mis kirjutate: "Tennises, kõige ehedamalt lk 53 (Maria Šarapova, Anna Ivanovic, Caroline Wozniacki, Roger Federer jt), aga ka mitmel teisel küljel, kus sportliku soorituse asemel domineerib enesenäitamine." - siis tekib küsimus, miks Vene suursaadik ei küsinud, kuidas te eestlased sellised dolbajoobis olete, kes aru ei saa, mis tõsine sport ja mis tilu-lilu?

 
At 15:30, Anonymous Anonüümne said...

Igav, lällav, jaurav, tüütu, ülerahvastatud... Kuidas sa tead kui pole käinud?

 
At 16:08, Anonymous Inno said...

Pulleritsul on mingi psühholoogiline probleem slaavi või siis üldse naistennisistidega. Tõenäoliselt mingi isiklik kogemustrauma sugulise küpsemise varasemast perioodist.

 
At 16:11, Anonymous Anonüümne said...

Ohh teavas küll, interneti teel diagnoosi panijad siin ka paigas. Palun säästke!!

 
At 16:33, Anonymous Anonüümne said...

Ajalukku vaadates on seal kõrgkultuur olnud, mis on säilinud ja vägagi vaatamisväärt.

 
At 17:32, Blogger Priit Pullerits said...

To 15:30 - tean palju inimesi, kes on käinud ja rääkinud. Olen palju lugenud. Kas tõesti peab teie arvates sitta maitsma, et saaks öelda, et sitt on sitt ja maitseb nagu sitt?

 
At 21:08, Anonymous Anonüümne said...

Aga ilma oleks ka igav, PM on klikke ju vaja

 
At 22:04, Anonymous Martin, tudeng, Noored rahvusglobalistid said...

Blogi administraator eemaldas selle kommentaari.

 
At 22:28, Anonymous Siimeon said...

Aga mida ongi neil vastupidavusalade tegijail seal glamuuripiltidel näidata.. rahakott õhuke,hilbud haledad, tulemused dopingust sõltuvad.. Ärge trügige palun sinna, kuhu teil pole juurdepääsu, mr.Pullerits..

 
At 22:55, Anonymous Anonüümne said...

Tõsi see on, esikülje lugu Washingtoni Postis on vist selline tase, et selleni pole Eesti tintlast küll keegi küündinud. Nooh kirjatsurad ja semiootikud, tehke järele!

 
At 00:30, Anonymous Anonüümne said...

Kinnisvarasektsiooni esiküljeloo valmistamine oli nagu tuleproov. Huvitav, palju sealne toimetaja seda enne avaldamist kõpitses ja mitu prossa algtekstist järele jäi? Kas Priit mitte ise ei ole rääkinud, et sealne toimetaja laob reporteri loost ikka päris kõvasti ümber laotud teksti kokku. Vaevalt, et Priidulgi lasti ülearu esineda.Eks Rich Thomas tegi seal kõva reha ja tõmbas noorele vene päritolu marakratile ikka jämedalt vett peale, nii jämedalt, et rohkem polegi sealt arhiivist Priidu nime näha. Ehk siis nagu luigelaul või nii. Ah, mis me siin jahume nooruspõlve katsumustest. Selle eest on Priit siin nüüd igati tehtud mees ja teab kuidas tuleb tudengitele säru anda. Ikka isiklikust kogemusest õppinud.

Ja kui veel natuke ülbitseda, siis tabasin ära, et rattasõidust lahedam treening on jooksmine metsas. Ja mitte ainult metsarajal vaid ikka ka otse üle sambla ja mülka. Väga vahva tegevus eriti paduvihmas. Erinevalt rattaga sõitmisest pole mingit hirmu, et vihmaga jahe hakkab või keegi sulle näkku pori pritsib. Täielik fann. Kiirus pole oluline, fann on põhiline. Soovitan. Sobib isegi kehvas seisus põlvedega harrastada, sest põlvele langev koormus on sellistes oludes kordades väiksem kui maanteel ja võrreldav rattasõidu ajal põlvele langeva koormusega.

 
At 01:58, Anonymous Madis said...

00:30,
Rich Thomas oli selle Ida-Euroopa kommu suhtes karm ja resoluutne.
Samast ajajärgust on veel EE väljaanne "Jobu" (otsi internetist). See oli "Favoriiti" silmas pidades tehtud. Aga mis ei tapa, teeb tugevamaks.

 
At 02:41, Anonymous Anonüümne said...

Pärast suusamartatoni vip telgis kala sisse vohmida ja ukse vahelt pööblit pilgata kõlbas küll. Väiklane mees.

 
At 10:56, Anonymous Anonüümne said...

Mis asi see "fann" olla võiks? Kas 00:30-l viskab metsajooks ventikasse ('fän' - ventilaator) või mis järjekordne pajusakslus see on?

 
At 11:03, Anonymous Risto M. said...

http://sport.postimees.ee/3672475/fotod-eesti-olumpiasportlastest-valmis-maalide-seeria/5312171

 
At 11:10, Anonymous Anonüümne said...

Vahet ei ole, mis spordialaga on tegu, kui tase on kõva, siis nii ongi, siis ei loe miski muu. Sporti teeme eelkõige selleks, et saada emotsiooni. Ka teisi tegevusi teeme sellepärast, et saada emotsiooni. Kui ei ole antud välimust, et end eksoponeerida ega siis ei peagi ju seda tegema. Aga see ei tee veel sellest spordialast mingit ma ei teab misasja. See, et jalgratturid on enamasti kõrendikud ja pole midagi näidata, siis need tüübid üritavadki tõestada, et eksoponeerimine on mõtetu. Suusatamises on Johaugist seksikaid pilte küll ja veel. Miks? Sellepärast, et ta on kena. Kui te olete vaadanud millise keskendumisega mängivad Djokovic, Federer, Sarapova - arvan, et see on eeskujuks kõikidele maailma sportlastele. Ja nad peavad olema sellises fookuses kogu aeg. Jalgratturid vahepeal istuvad ja puhkavad niisama. Kõik on maitse asi. Aga alati on elus nii, et kui ise miskit ei oska. Siis leitakse põhjuseid, miks see teine asi on nõme ja see, mis ma teen, on hea. Pulleritsule ei meeldi eksopneerijad ja jalgpallurid. Miks? Sest Pullerits pole selline "naistemagnet" ja ta ei mõista palli mängida, ei saa sellest võlust aru.

Minu subjektiivse arvamuse kohaselt on Tennis ja Jalgrattasport maailma mõistes sama kõvad alad, ka eurospordi mõistes. Tennistid on lihtsalt enamasti füüsiliselt kenamad inimesed, muud vahet polegi :)

 
At 11:39, Anonymous Anonüümne said...

10:56 ää ülba, muidu teeme sulle sakste kombe kohaselt pajudega säru.

 
At 14:54, Anonymous Anonüümne said...

Viimases ajakirjas Jooksja kirjutas Pullerits blogilugejale ammuteada loo,
kas uues jalgratturite ajakirjas on ka vanameistri lugu oodata?

 
At 15:01, Anonymous Anonüümne said...

Erinevad MTB-sarjad on otsa lahti teinud/tegemas. Millist sarja valida?
Pullerits nõu ei anna ...

 
At 15:21, Anonymous Sass said...

Priit ülbab jälle?

 
At 15:48, Anonymous Anonüümne said...

15:01 - valige selline sari, kus korraldusraha läheb kohalikele korraldajatele ja abilistele, mitte Viimsi jms losside ehitamisele.

 
At 16:34, Anonymous Veikko, Kuusalu said...

Kas asi pole mitte selles, et MTB-sarjade korraldajad on unustanud Priit Pulleritsu meeles pidada, mõned, nagu näiteks Dr Holden ei tee seda põhimõtteliselt, mistõttu sarju pole Eesti populaarseima kestvusharrastusrattasõitjate blogi meelest olemas.

 
At 04:41, Blogger dong dong23 said...

adidas originals shoes
oakley sunglasses wholesale
louis vuitton
louis vuitton
air jordans
fitflop sandals
true religion outlet
polo ralph lauren
toms shoes
oakley sunglasses
jordan 4
oakley sunglasses
coach factory outlet
nike free run
fitflops
michael kors outlet
longchamp outlet
michael kors outlet
louis vuitton handbags
nike air max
louis vuitton outlet stores
ed hardy clothing
michael kors outlet
michael kors outlet
louis vuitton bags
kobe bryant shoes
cartier watches
louis vuitton outlet
toms shoes outlet online
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
coach outlet
hollister clothing
gucci outlet
air jordan retro
louis vuitton handbags
michael kors handbags
timberland boots
nike outlet
20165.13wengdongdong

 
At 05:16, Blogger raybanoutlet001 said...

toms outlet store
adidas yeezy boost
nike zoom
air jordan retro
timberland outlet
kobe basketball shoes
skechers go walk
mlb jerseys shop
oakley sunglasses

 
At 03:02, Blogger 姚嘉 said...

michael kors uk
oakley sunglasses sale
toms shoes
polo ralph lauren
rolex replica
ray ban sunglasses
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
nike store uk
oklahoma city thunder jerseys

 
At 11:30, Blogger Unknown said...

michael kors
san antonio spurs jerseys
jets jersey
hugo boss outlet
michael kors outlet
new york knicks jersey
nike huarache
cleveland browns jerseys
fitflops shoes
san antonio spurs

 
At 10:27, Blogger raybanoutlet001 said...

oklahoma city thunder jerseys
adidas nmd runner
omega watches for sale
michael kors uk
asics shoes
cheap jordan shoes
hollister clothing
houston texans jerseys
bengals jersey
michael kors outlet
2017.3.29

 
At 06:41, Blogger Stjsrty Xtjsrty said...

zzzzz2018.6.12
off white outlet
michael kors outlet online
pandora
ray ban sunglasses
coach factory outlet
nike air max 95 ultra
pandora
ralph lauren outlet
red bottom shoes
nike huarache femme

 

Postita kommentaar

<< Esileht