laupäev, märts 03, 2018

Pullerits: Kuidas Raio Piiroja tegi elu sõidu, aga suurt eesmärki ikkagi ei saavutanud

Raio Piiroja (fotol vasakul) eesmärk oli nii kõva, et see võiks au teha nii mõnelegi endisele Eesti suusakoondislasele. Näiteks kas või olümpiapronksile Jaak Maele.

Pärast seda, kui Piiroja oli täitnud Tartu maratonil ühe oma viimatise suure sportliku unistuse, sõitnud esisaja sisse, 83ndaks, sai ta väikse külma duši nädal hiljem Tallinna maratonil. Mitte et ta poleks Tartu maratonist üldse taastunud – neljanda päeva pärastlõunal pärast Tartu suursõitu hakkas tal enda sõnul inimese tunne tagasi tulema. Sedasi läks ta Tallinna maratoni starti võitlusvalmina, pani seal aegsasti suusadki stardikoridori, aga kui läks viis minutit enne lähet ise ka sinna, avastas, et suusad on kadunud. Kadunud nagu tina tuhka. Küsis ühelt ja uuris teiselt, aga ei saanud midagi targemaks. Viimaks, vahetult enne pauku, leidis oma suusad sealt, kus seisid mehed, kelle rinnanumbrid oli suuremad kui kolmsada. Piiroja number oli 77, viie jagu suurem kui Priit Pulleritsul. Nagu selgus, olid lindid aegsasti gruppide vahelt ära võetud, mass valgus kokku ja nii Piiroja suusad tagumise rahva sekka vajusidki. Või õigemini vajus mass Piiroja suuskadele peale.

Aga eks te katsuge Tallinna maratoni kitsal rajal mööda sõita! Mööda saab, aga selleks tuleb näha roppu vaeva. Piiroja nägigi, sai laskesuusakoondislase Kadri Lehtla esimese ringi lõpuks kätte. Aga jõudu kulus kõvasti. Nii tundiski ta teise ringi viimases toitlustuspunktis, kust jääb lõpuni ainult 4 km, et toss on peaaegu väljas. «Mul oli juba Poltoranini nägu peas,» sedastab Piiroja. «Oleksin äärepealt haamri saanud.» Võistluse viimane tõus alistus hirmus vaevaliselt. Lehtla jaks oli raugenud poolel tõusul, Piiroja vedas siiski end kuidagimoodi üles välja. Aga lõpus maksis selle eest ikkagi lõivu. Ta kaotas naiste seas kolmanda koha saanud Lehtlale veerand minutit, sai 59. koha.

59. koht oli tagasiminek. Kaks nädalat varem Alutaguse klassikamaratonil – klassika on Piiroja lemmiktehnika – oli ta teinud senise elu sõidu, saanud 28. koha ning alistanud naiste arvestuse võitja, olümpial osalenud Triin Ojaste tervelt nelja ja poole minutiga. Tartu nelikürituse mitmekordne võidumees Rait Pallo pääses Piiroja käest kõigest seitsme sekundiga.

Aga tollest sõidust tahtis Piiroja teha veel kõvemat võistlust. Hammas oli verel. Haanja maratoni kuulutas ta Pulleritsule saadetud sõnumis maiuspalaks. «Haanjas tahaks panna,» teatas ta. Panemine tähendas talle seda, et tuleb saada koht esimese 20 hulgas. See oligi tema uus suur eesmärk.

See ei saanud olla kerge ülesanne. Starti tulid ju näiteks Raido Ränkel ja Marko Kilp ning Tatjana Mannima, Pyeongchangi olümpial käinud sportlased, kes ihkasid kindlasti oma vormi, mis Lõuna-Koreas pjedestaali lähedalegi ei aidanud, pöörata võiduks kodumaa metsaalustes. Nagu ikka, sai Piiroja tuge Vahur Teppanilt, Hiina suusakoondise abitreenerilt, kes ei laenanud talle mitte üksnes oma suuski, vaid valmistas need ka ette.

Ja Piiroja läks tõesti panema. Suusad ka soosisid seda. Juba paari kilomeetri järel, kus ootab pärast laskumist U-kujuline tagasipööre, läks tal hoog nii meeletult suureks, et ta pelgas: nüüd on minek. Minek rajalt välja, valli või võssa, oleneb, mis all ootab. Aga jäi siiski püsti. «See oli päris karm,» tunnistab Piiroja.

Ent algus oli tal liiga optimistlik ja entusiastlik. Kui läbitud sai 5-6 km, jõudis ta äratundmisele, et sõidab liiga kiiresti. Mannima (fotol paremal keskel kummargil) liikus ju otse tema ees. «Seda tempot oli mulle palju,» nendib Piiroja. Koht võis olla 15. ja 20. vahel, oletas ta. Otsustas siis hoogu veidi maha võtta ja lasi paar meest mööda. Mannima sai temaga väikse vahe sisse ja liikuski tasapisi eest. «Mul oli raske, jõudu polnud,» lausub Piiroja.

Haanja suusastaadioni tagustel pikkadel kiiretel laskumistel sai pisut hinge tõmmata. Ajapikku kogunes ta ümber punt, mis kord kasvas, siis jälle kahanes. Vahel kuulus punti ainult kolm meest, siis jälle lausa seitse-kaheksa. Mingil hetkel jõudis pundile sappa ka Pyeongchangis käinud, kuid seal haiguse tõttu võistlemata jäänud Anette Veerpalu (fotol all vasakul). Piiroja, kes pole just kõige kassilikumalt nõtkete liigutustega, imestas, kuidas Veerpalu oskas pisutki nõudlikel laskumistel nii hästi suuski juhtida ja valitseda, et tikkus temast mööda libisema.

Kusjuures asi polnud selles, et Veerpalul olnuks mingid imesuusad. Ei olnud. Piiroja nägi, et kui kellelgi on üleplatsi suusad, siis just temal. Näiteks laskumiste järel laugematel osadel, kui teised juba paaristõuked appi võtsid, sai tema rahulikult kummargil olles käed põlvedele toetada ja libiseda.

Aga hirmsat moodi lippavad suusad tegid aeg-ajalt ka muret – laskumistel. Sageli, kui kiirus läks väga suureks, tuli talle hirm peale, kas suudab ikka püsti jääda, eriti arvestades, et Haanjas ootab laskumiste lõpus pahatihti mõni salakaval kurv või käänak. Eriti pelgas ta umbes tosina kilomeetri järel metsa alt lühidalt lagendiku servale sööstvat laskumist, millele järgneb suurel kiirusel pööre metsa alla. Too on koht, kus paljud on aegade jooksul külje maha pannud või suisa padrikusse kihutanud. Piiroja uuris lähikonkurentidelt, millal too hirmutav koht saabub – aga läbis selle nii, et ei saanudki aru, kuhu too kardetud koht jäi.

Haanja maratoni raja tundmisega annaks ilmselt palju aega võita. Piiroja oletab, et kui kõik hüüumärgiga laskumised oleks teada ja tuttavad, kuhu need keeravad, võiks küllap minuti küll näpistada. Nii mõnigi kord, omamata aimu, mis allpool seirab, astus ta aegsasti jäljest välja ja ajas seljagi sirgu, aga alla jõudes avastas, et polnud hullu midagi. Ent ärevaid laskumisi oli siiski piisavalt, tunnistab Piiroja, vähemalt viis-kuus, kus täit kontrolli tal polnud ning palju jäi juhuse ja saatuse hooleks. Kaks korda ta kukkus. Aga mitte laskumistel, vaid tõusudel. Oma süül: seal, kus ei saanud jäljes tööd teha, oskas ta kepi endale niimoodi suusa ette lüüa, et lendas käpuli.

Niisiis, Haanjas ei ole oluline ainult see, kuidas jääda püsti laskumistel, vaid tähtis on ka see, mis moodi saada üles tõusudest. Sest noid on palju. Aga Teppani ettevalmistatud suusad pidasid Piiroja sõnul nagu kännu taga. Seal, kus enamik teisi hakkas kääri jooksma, liikus tema üles jäljes. Kurikuulsal pooleldi püstloodis pikal tõusul umbes 5 km enne finišit võttis ta grupi liidrina rahulikult ja kontrollis olukorda, andis tempos isegi pisut järele, sest teadis, et ega seal nagunii keegi mööda saa.

Piiroja ümber kogunenud algsest pundist oli mõrvaritõusu (fotol paremal) lõppu jõudes järele jäänud vaid üks, Tanel Uudeberg, ent nendega oli liitunud kaks uut, noort, M20 vanuseklassi sõidumeest: Art Kristjan Olesk ja Karl Nagel. Kolm kilomeetrit enne lõppu tegid noored mehed seesuguse kiirenduse, et Piiroja ei näinud võimalustki nendega kaasa minna. «Nende peale mu hakkas ei hakanud,» nendib ta. Noored mehed edestasid teda lõpuks pisut rohkem kui poole minutiga.

Aga Uudebergiga jäid sotid viimaseks kilomeetriks klaarida. Kuna Piiroja suusad pidasid ideaalselt, sai ta kõige viimasel, soo pealt tuleval paremale pöörduval tõusul kääri jooksnud Uudebergiga umbes kümnemeetrise vahe sisse. «Teadsin, et tal on hellem suusk,» kirjeldab Piiroja. «Mul polnud vahet, kogu aeg pidas.» Too vahe saigi otsustavaks: lõpus edestas Piiroja Uudebergi kolme sekundiga.

Aga see, et ta kahe noore suusamehega 3 km enne lõppu kaasa ei suutnud minna – sinna jäigi tema suure eesmärgi täitumine. Piiroja sai 21. koha.

«Ega mul suurt varu jäänud,» avaldab Piiroja. «Kui vaid algul oleks hurraad vähem olnud.» Igatahes nendest meestest, kellega ta on varem enam-vähem samal tasemel, kuid siiski neist pisut tagapool sõitnud, sai ta seekord jagu. Lisaks Uudebergile peavad end valusalt lööduks tunnistama Norman Pirk ligi minutiga, Sairos Tamm rohkem kui minutiga, Andre Viitkin enam kui pooleteise ning Andres Juursalu kahe ja poole minutiga, Kaidar Hussar ja Tauno Mölder peaaegu kolme minutiga, Tiit Orlovski ja Ago Veilberg 3.25ga, Aimar Hussar 3.45ga, Andrus Kasekamp ja Argo Maasikmäe rohkem kui nelja ja poole minutiga, Anette Veerpalu, Joosep Tammemäe ja Emeri Lepp juba enam kui viie minutiga.

Nüüd on küsimus selles, kas tubli 21. koht, kaotust võitjale Ränkelile 16 minutit, annab Piirojale julgust minna taas minna paari aasta järel starti Eesti meistrivõistluste 50 km maratonis, mis toimub kahe nädala pärast tema kodu lähedastel Jõulumäe radadel. «Vaatan, mida keha teeb,» ütleb Piiroja. «Treenitus on kehva, ma ei taastu ära nädalaga.» (Järgmise nädala laupäeval toimuvale Viru maratonile Piiroja ei lähe, sest vana vigastus ei luba pikalt vabatehnikat sõita.)

Liiati on Eesti meistrivõistlustega samal nädalavahetusel kavas Haanja 100 suusasõit. Kumba eelistada, on ta kahe vahel, kuid pakub, et kui ilmaolud püsivad soodsad, võib ta valik langeda pigem Haanja 100 kasuks. Sest seal saab kellegagi koos sõita, aga Eesti meistrivõistlustel «kohtud teistega ainult siis, kui keegi tagant jälle mööda läheb», lausub Piiroja. «Ideaalsetes tingimustes saan Jõulumäel kõigilt kahe ringiga, kui mehed tulevad uisusuusaga lammutama. Mul gorilla ülakeha pole.»

On üks variant, mis juhul eelistaks Piiroja Eesti meistrivõistluste 50 km sõitu. See on variant, kui temaga koos tuleks starti veel mõni harrastaja, kellega oleks seltsis segasem üheskoos pingutada. Kas vabatahtlikke leidub?

Foto 1: Raio Piiroja 2017. aasta veebruaris Otepää MK-etapil harrastajate 5 km võistluse starti suundumas. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 2: Tänavune Tamsalu-Neeruti suusamaraton Alutagusel. Foto autor: Meelis Meilbaum, Virumaa Teataja / Scanpix
Foto 3: Raio Piiroja 2015. aasta Viru maratonil. Foto autor: Sportfoto
Foto 4: Tatjana Mannima (keskel kummargil) Pyeongchangi olümpia 30 km sõidus. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 5: Anette Veerpalu jaanuari lõpus Planica MK-etapil. Foto autor: imago / Eibner Europa / Scanpix 
Foto 6: Tatjana Mannima (teisel positsioonil tumedas) laskumas Pyeongchangi olümpia 30 km sõidus. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 7: Raido Ränkel Pyeongchangi olümpia 15 km vabatehnikasõidus. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 8: Priit Pullerits (teisel positsiooni) aastaid tagasi Haanja maratonil mõrvaritõusu algul. Foto: Priit Pulleritsu kogu
Foto 9: Priit Pullerits 2013. aasta Haanja maratonil. Foto: Priit Pulleritsu kogu
Foto 10: Meeste 50 km maraton Pyeongchangi olümpial. Foto autor: Sputnik/Scanpix

80 Kommentaarid:

At 23:42, Anonymous Anonüümne said...

Palju härrale Piiroja ja Teppani haiglase promomise eest makstakse?

 
At 08:12, Blogger margus Kivirüüt said...

Haanja oli kindlasti selle aasta suuremaid suusaelamusi. selline suusailm nagu Haanjas oli on muutunud Eestis üsna haruldaseks- päike ja ideaalne suusarada.
Ise olin viimasel paaril nädalal eelistanud külma tõttu suusatamisele jooksmist ning tänu sellele ei jõudnud viimastel kilomeetritel enam paaristõukeid rapsida, kaotasin palju kohti, aga emotsiooni need pisidetailid ei vähenda.

 
At 09:50, Anonymous Anonüümne said...

katsu asjast aru saada. Enne kommimist.

 
At 13:06, Anonymous Anonüümne said...

Raio Piiroja kohta midagi halba mul öelda pole. Head samuti mitte.

 
At 13:16, Anonymous Anonüümne said...

Piiroja on tehnikaga nüüd juba sinasõbraks saanud, mootor on tal tulenevalt vastupidavusala spordimehe taustast alati tugev olnud.
Kui ka enam suusad liikumist ei sega, siis tulemus tulebki.

 
At 14:04, Anonymous Anonüümne said...

Varasema teema jätkuks. Mitte maraton või sport pole ohtlik, vaid elu üldse, kes maratonil vedru välja viskab on lihtsalt oma aja lõppu jõudnud ja tõenäoliselt lõppeks see lähiajal ka ilma maratonita, kas või magades.
http://sport.delfi.ee/news/jalgpall/euroliigad/itaalia-koondise-jalgpallur-suri-31-aastaselt-une-pealt?id=81332655

 
At 16:37, Anonymous Anonüümne said...

Eesti spordisüstem näitab Maicel Uibo juhtumi puhul jälle taset. Krdi bürokraatide pande seal. Bürokraatiat ja exceli tabeleid järgides Eestis tippsporti ei arenda.

Mul tekib küsimus, et kui murdmaasuustaja võidab klassikatehnika maratonis kulla (peast ei teagi kas see klassikamaraton on kavas 2019 või 2021 aastal), siis selle eest ei tohiks ju ka EOK preemiat maksta, sest klassikamaraton pole ju olümpiaala 2022 olümpial.

Maadluses on olümpial 8 kehakaalu meestel või oli see seitse. Neid kaale pidevalt muudetakse, täpset seisu ei tea. Põhimõte pole muutunud. MMil on kehakaalud -66, -71, -75 jne. Olümpial ei ole kehakaalu -71 kg. Kui tulen kuni 75 kiloste meeste seas maailmameistriks, kas siis toetust ei saa. Olete kindel, et EOK-l on kõik peensusteni läbimõeldud???

Krt see EOK bürokraatide pande tuleks põlema panna!

 
At 16:43, Anonymous Anonüümne said...

Oletame, et me riigil on 3 tippmaadlejat. Maadluses pääseb OMile igas kehakaalust ainult 1 võistleja. Lähevad siis 3 maadlejat MMile. Tulevad tagasi kolme kullaga, kehakaalus kuni 66, kuni 71 ja kuni 75 kg. Kehakaalus 66 ja 75 maadlejad teenivad koha riigile, mitte mehele. Saavad OMi koha ja kopsaka papi ka. Kuni 71 kaalus maadleja jääb tühjade pihkudega.

Oletame et mõni kuu enne OMi 75 kg mees saab vigastada ja MMile ei lähe või siis otsustab alaliit OMile saata mehe, kes võidab tuleval kevadel eestikad. Kui OMile reaalselt lähebki kuni 71 kilostes maailmameistriks tulnud mees, siis ta ju endiselt papita.

Mulle tundub, et lihtsurelikud spordisõbrad mõtlevad rohkem sündmuseid ette kui EOK ametnikud.

EOK mõte on toetada sporditegemist, mitte olla bürokraat.

 
At 16:48, Anonymous Jesper said...

Alles Te esinesite härra Pullerits artikliga, et võtke hoog maha, ei ole vaja panna ja kõik need muud ettepanekud Tartu maratonile. Aga nüüd juba annate ülevaate ühest sellisest hullust panijast. Kus on Teie hoolivus sõbra suhtes, miks Te Raio suhtes nii hoolimatu olete. Palun võtke ta kõrvale, andke vanema ja kogenenuma isikuna, Padrena, nõu, et ei ole vaja, hoia ennast Raio. Teame ju väga hästi, et Piiroja on juba ühe insuldi on üle elanud, kas me tõesti tahame sellega riskida, et jätame veel ühe elu spordirajale.
Aga selle asemel blogiautor hoopis tunnustab (võiks öelda, et isegi propageerib) sellist panna on vaja suhtumist, sest muidu poleks tal vajadust sellist artiklit meile siin lugemiseks anda.

 
At 17:05, Anonymous Anonüümne said...

Kuna Priit ise panna ei saa , siis tore lugemine Piiroja tegudest siiski tuli. Ilusti kirjutatud, nagu oleks ise sõitnud.
Kirjatükist kumab läbi, kuis autor puudust tunneb sellistest aegadest kui veel "panna sai". Pole ka ime. Täiesti korralik "läinud pingi alla", nagu soomlastel kombeks öelda. Ka Tartu maraton jäi ära. Mitte et km. piisavalt poleks. Polnud klassika kilomeetreid piisavalt. Miks eelistas vanameister vaid uisutada see aasta treeningutel? Vat ei tea.
Piirojal soovitan valida Haanja 100. Rahulik, mõnus, heades tingimustes sõidetav ja hästi korraldatud sõit.

Jõulumäel paaritõuke gorillad?
Loomaaed tõepoolest, käisin seal nädal tagasi pidava suusaga ja oli ka nii raske.

Huu

 
At 17:19, Anonymous Anonüümne said...

Kuna Padre on kunn, siis on täiesti tema teha kas ta paneb ise, või laseb teistel panna. Amatööridel ei tohiks siin üldse ütlemist olla.

 
At 17:59, Anonymous Isafiguur Roobert said...

Härra Huu! Ausalt öeldes ikka küllaltki hui nimi...
Postituses räägitakse spordimeestest, mitte sitakottidest.
Võhmamehed laovad paaristõukeid nii nagu ise tahavad ja seal, kus vaid heaks arvavad. Mõikate vahet?
Aga teie suusatage ükskõik mis stiili loomulikult edasi. See tuhat korda etem ja kasulikum tegevus kui luuletamine või purkisittumine.
Eriti sellistes kuldsetes, et mitte ideaalsetes oludes kui praegu.

 
At 18:12, Anonymous Anonüümne said...

Toetuste süsteem on ajuvaba jah. Mitteselle onolümpiaala vs. eioleolümpiaala pärast - oma iva siin on. Viga seisneb selles, et ei toetata mitte neid, kellel oleks eeldusi võitma hakata vaid neid, kellel on juba tulemused ette näidata.
Umbes nii, et võrkpallurid lähevad küsivad toetust pallide ostmiseks, et treenida, aga vastatakse, et näidake enne tulemusi, siis ostame pallid. Teistel aladel on sarnane seis. Erasponsor võib nii mõelda, aga riiklik süsteem peab jälgima ka lootustandvaid, mitte vaid neid, kes juba saavutanud on.

Antud juhul on selgelt Uibo selline mees, kes võib hakata meile medalit tooma, seda nii MMil, kui ka OMil,aga kui näiteks Miller-Uibo kogemata rasedaks jääb ning Uibo peab hakkama hoopis tööl käima selle asemel, et riikliku toetuse abil medali saamiseks treenida, siis on jälle üks lootustandev süsteemi poolt potist alla lastud.

 
At 18:29, Anonymous Anonüümne said...

Balta saab nüüd siis samaväärse toetuse kui Saskia Alusalu. OMi 4.-10. koht on ju sama mis MMi 4.-8. koht. Mõlemad saavad 1700+1400 euri ja Maicel Uibo sai MMi pronksi ja imeb näppu ??? :)

 
At 18:40, Anonymous Anonüümne said...

Aga kes keelab praegu TM rada läbida? Pole ju suurt vahet, kas nädal varem või hiljem. Hapukurgikotikese võib vööle siduda.

 
At 18:41, Anonymous Anonüümne said...

Huu. Piiroja juhtum on eriline. Tal on arstitõendiga doping sees. Teistele on see keelatud. Las Piiroja avaldab parem oma delikaatsed isikuandmed rohtude tarbimise osas. Põhimõtteliselt oleks ta saanud dopingu kasutamise eest võistkuskeelu kui korraldaja tahtnuks aus olla.

 
At 18:41, Anonymous Anonüümne said...

Oleks Maicelgi 7. jäänud kui rohkem tugevaid oleks välja tulnud. See sise MM pole päris asi. Eriti mitmevõistluses.

 
At 19:01, Anonymous Anonüümne said...

Lugege mida IF Roobert ütles. Võhmamehed panevad, mitte ei kommi kusekollast.

 
At 19:56, Anonymous MargusM said...

Huu kirjutab tõtt, kas on jätkuvalt vaja propageerida seda "panna on vaja, kasvõi surma hinaga!" mentaliteeti?
Piiroja võibki ju heas vormis olla kuid ikkagi tundub et mõistusega ei võta. Või on arstid tõega lubanud tal peale insulti nii kõvasti sporti teha? Pigem tundum mulle mingi rahuldamata tunnustusvajadusena, küll Priit &co aitavad takkakiitmisega. Mis saab siis kui Raioga midagi juhtub, kas nad võtavad vastutuse? Väheusutav.

..muidugi arusaamatu mis Rooberti vihaseks ajas, eks ilusad suusailmad ajavad kõik härga täis..

Lõpetage see panemise promo, näha ju on kuidas väike neerukivike kõvamehe jalust niidab!

 
At 20:23, Anonymous Anonüümne said...

Roobert on rumal.
Kardab neegreid ja luuletajaid nagu tuld. Hakkab risti ette taguma , kui ühte kahest kohtab. Kurb kui selline isaks.
Neeger, see on teistsugune kui mina ja ta tuleb mu naist vägistama.
Luuletaja, see on ju teistsugune kui mina. See ei jaksa kümmet kätekõverdustki teha ja tahab ka naist vägistada, kuid jõud ei käi üle.

 
At 20:26, Anonymous Anonüümne said...

Raio peaks küll tagasi hoidma. Eelmise aasta miniinsult Kõrvemaal oli ikka juba tõsine hoiatus (kollane kaart). Nägin ka mina teda raja ääres kägaras. Kaks tublit meest olid siis juba abistamas.

Huu

 
At 20:39, Anonymous Anonüümne said...

Padrel on õige seisukoht ---> panna on vaja. Ise ta enam väga ei pane, vanus, mis teha. Lippu hoiab nüüd kõrgel Raio P. Temal veel aega 10 aastat panna. Noored loevad, näe, Raio paneb, järelikult peab isegi jalad kõhu alt välja võtma. Eesti rahval on ajalooline ülesanne täita. Seda ei saa teha suud muigutades. Poolakad panid 4x400 maailmarekordi. Sörki lastes nad seda vist ei teinud. Või mine neid tea. Järsku ongi nii kõvad.

 
At 08:11, Anonymous MargusM said...

Täitsa huvitav mis see "Eesti rahva ajalooline ülesanne" siis on?
Kas Piiroja toob meie kastanid tulest?

 
At 09:00, Anonymous Anonüümne said...

Kurb on vaadata kuidas Padrest on papi saanud. Midagi pole parata, aeg teeb oma. Aga sulg on tal õnneks veel terav!

 
At 09:09, Anonymous Anonüümne said...

Piiroja klassika konkurendid olid Rootsis, Vasaloppet-il. Mees oli kaval ja kasutas vormi ära, kahju, et 20 sekka ei saanud, see koht talle ju serveeriti kandikul ette. Eks tal on vaja endale ja kellelegi veel midagi tõestada. Kaladel on Pärnu lahes ükskõik, kui kiiresti kalur suusatada oskab.

 
At 10:22, Anonymous Anonüümne said...

Loomad ajavad nutma.

 
At 10:25, Anonymous Anonüümne said...

Mitte ainult Vasalopetil vaid ka valdade talimängude. Selleks see esiots nii hõre oli Haanjas. Aga Piiroja on siiski tubli. 21. koht näitab taset.

 
At 10:44, Anonymous Anonüümne said...

Hakkas silma selline, et Postimehe spordiuudistes on nii artikli pealkirjas kui tekstis kasutatud "olümpial haamri saanud Poltoranin". Jah, kõik oleks justkui õige ja võhmaspordi ringkondades seda ütlust kasutatakse aga siiski, avalikku meediasse slängi siiski nii massiivselt ei tooda. Väljendit kasutati PMis kahe erineva kirjutaja poolt. Huvi pärast vaatasin Delfisse. Seal kasutati sama teema kohta "kustunud" ja "põrunud". Nii et ikka saab küll. Delfi omadele siinkohal pöial püsti et hoiduvad slängi kultiveerimisest. Mida arvab tekstiloomise superstaar PP?

 
At 11:09, Anonymous Anonüümne said...

PP on superstaar mitte ainult tekstiloomes.

 
At 11:21, Anonymous Anonüümne said...

See on ju kintsu kaapimine.

 
At 11:26, Anonymous Anonüümne said...

Sportlane võib saada haamri,
ahv võib saada banaani.

 
At 11:29, Anonymous Anonüümne said...

Kisa-kära palju, kui ahv saab haamri,
inimene neerukivid

 
At 11:49, Anonymous Anonüümne said...

Ärge risustage kommentaariumi, sitakotid. Tahate jälle disklahvi saada?

 
At 12:38, Anonymous MargusM said...

kas "haamer" on mugavusväljend või näitab hoopis asjatundmatust?
Kas haamer tähendab ükskõik mida? (lihased piimhapet täis, pulss punases, veresuhkru madal näit)
Alaver ütles ju samal päeval juba et Poltoraninil kukkus veresuhkur madalale. Mis tähendab siis seda et tõenäoliselt esimeses pooles sai mingil põhjusel liiga vähe spordijooki.

 
At 12:43, Blogger Priit Pullerits said...

Ma saan aru, et kõik suusamehed on siin Raio Piiroja sõidust sõnatud ja midagi asjalikku öelda ei oska. Muidumeestest ehk põhulõugadest rääkimata. Aga Piiroja sõit on tõesti uskumatu. Mäletan, kui nägin teda esimest korda suusaradadel umbes viis talve tagasi. Tuli vastu, oli selline puine ja kange, vaatasin, et nonoh, veel üks jalgpallur üritab lumel liikuma saada. Aga kuskilt otsast ei näinud, et sealt midagi tulla võiks. Usun, et pilt oli lootusetum, kui minu ja enamiku teiste puhul. Neli aastat tagasi kaotas ta mulle Alutaguse maratonil kümne minutiga. Kuid võta näpust. Juba aasta hiljem suges ta mind Viru maratonil kolme ja poole minutiga, Tamsalu-Neerutil ligi kolme minutiga ning Tartu maratonil ligi veerand tunniga. Ja läinud ta oligi.

Lühidalt: Raio Piiroja esilekerimine Eesti suusatamises on midagi sellist, millega annab võrrelda vaid minu tulekut Eesti harrastussuusatamisse eelmise kümnendi lõpus.

 
At 12:58, Anonymous Anonüümne said...

Kuidas sa Margus nii lihtsat asja ei tea? Lihastest süsivesik otsas. Kütusepaak tühi. Elektrolüüte sisaldavast spordijoogist pole kasu kui sõidad kilomeetreid liiga kõvasti. Kulutad kütuse läbi enne kui teekond otsa saab. Pulss pole punases ega piimhapet liigselt. Ainus mis sul õige on veresuhkur madal, aga see suhker ongi energeetiline toitaine süsivesik.

 
At 13:05, Anonymous Anonüümne said...

Järelikult, Raio Piirojal on potentsiaali tuua Eestile medal 2022 Pekingis palju enam kui seda on S Alusalul ja K Ilvesel. Kuhu vaatab EOK tippspordi divisjon? Kas Priit Pullerits üksi peab kõik puidust ja punaseks ette tegema?

 
At 13:08, Anonymous Anonüümne said...

Priit, kui sul on neerukivi, siis on see sõltumata põhulõugadest. Ära hõõru oma kivi teistele habemesse.

 
At 13:10, Anonymous Anonüümne said...

Esteedid ei tohiks üldsegi spordiuudiseid lugeda. Muidu saavad veel suurest erutusest ise haamri ja kukuvad pikali.

 
At 13:20, Anonymous Anonüümne said...

No nii spetsialistid TÜ-st ja kiibitsejad kogu vabariigist seletage. Wigginsi ja Froome kaasusest jutustavas artiklis räägitakse vee välja viimisest organismist, mille tulemus on kergem keha ja parem resultaat. Aga mille najal sa seal mägedes 6 tundi vänta ringi ajad kui mitte kallihinnalise vedeliku abil keharakkudes? Pidid meestel ikka väga head dopingusüstid olema.

 
At 13:22, Anonymous Anonüümne said...

Panemise sport on mõttetu, sest enamasti ei suuda nad finišis midagi tarka öelda, millest ka tagumised mehed aru saaksid. Nad arvavad, et kui neil on parem tehnika, siis on nad paremad inimesed - ei, neil on lihtsalt parem tehnika.

 
At 14:37, Anonymous Anonüümne said...

Kuradi Priidu loogikat.
Hala ja lõputu kriitika Eesti Olümpiakoondise tegude üle. 16 koht oli seal halb..halb. Paska tulb ämbriga kohe kallata.
Piiroja 21 koht Haanjas on see mis ajab tagajalgadele ja põsed õhetama? Sürreaalne.

Parem tee intervjuu Joosep Karlsoniga kes aerutajana Tartu Maratonil prantslaste vahel ennast 8 ndaks. sõidab. Saad pärast jälle öelda , et sinu leitud talent.

Huu 
At 15:02, Anonymous Anonüümne said...

Jah, tuleks välja selgitada, kuidas Karlson liigitub. Kas on kehaliselt andekas, musklis nälgija, jõrmakas, põikpäine, nahhaalne, töörügaja, sest ega hea inimene ju sinna ette ei saaks. Ikka rapsija pääseb sinna, kõvasti tõmbaja ja pilusilmil laskuja.

 
At 15:39, Anonymous Anonüümne said...

Seltsimees Huu,
sul on sihik ikka väga viltu. Ei pahandanud ei Pullerits ega keegi teine eesti koondise kohtade pärast. Me oskasime neid ette ennustada. Kui mk-etappidel oled ikka väga autsaider siis no ei tule seda top10 kohta kuskilt otsast. See oli kohalik meedia kes soojendas kahevõistleja medalit. Enne hooaega olid laskesuusatajad väga optimistlikud ja M Kilbist asuti voolima finaalimeest. Loomulik siis et kui asjad teada tuntud rööbastesse vajusid, oli ilkumist palju. Tegelikult isegi vähe. "Tobrelutsu vuntsi" peal oleks andnud liugu lasta küll ja veel.

 
At 19:18, Anonymous Anonüümne said...

Kuidas Huu valesti mõistis?
Paar pealkirja vaid:
Eesti sport käib kolinal alla.
Langev Eesti
Taanduv Eesti.

Kuku raadio saadetest rääkimata.

 
At 19:19, Anonymous Anonüümne said...

R Piiroja areng ja 21 koht on suurepärased. Raio sümboliseerib kõike seda mida me hädasti vajame - rahva ridadest võrsunud kangelast, sitket ja edasipürglikku, meest kes teeb ise, meest kellele võib loota. Meest kes ei oota mingeid näruseid komitee eurosid, meest kes iseoma kätega tõstab maast lipu ja viib hirmust kangestunud eesti maleva jälle lahingusse.

 
At 19:30, Anonymous Anonüümne said...

Aga Priit, kas sa selles ei näe ohtu, et insuldi üle elanud võistleja (kes nüüdseks on tervisesportlase staatuses) niimoodi hullu paneb? Kus on soovitused, ettepanekud tema ettevaatlikusele? Tartu maratoni võistlusel näed pinde, sõbra (usutavasti on ikka sõber?) puhul palki ei näe.

 
At 19:47, Anonymous Anonüümne said...

Piirojaga ei juhtunus õnneks midagi, kui oleks juhtunud saanuks jälle Kelk nii et tolmab.

Kas mõni arst kiidab insuldi saanule sellise hullu panemist heaks?

PP on topelt standardid.


 
At 20:09, Anonymous Anonüümne said...

Teil on õigus härrased - Eestil ei ole sporti. Mis on keskmine Eesti spordiuudis?
"Klopp: Klavan ei saa ka homme väljakule".
Kui palju uudiseid genereerib ainuüksi üks Ott Tänak? Uudise Loebist, Mäkisest, tojootast, fordist, Wilsonist, Paddonist, kellegist araablasest, soome rallist, poola rallist, pahadest pealtvaatajatest ja millest iganes. Ott on kulda väärt. Ilma temata oleks spordirubriik väga tühi.

 
At 21:40, Anonymous Kägu, kehakultuurlane said...

Härrased! Piiroja on kõva mees ja Tänak kah muidugi! Vanad peerud on meil üldse kõvad ja vinsked nagu meie kõigi poolt palavalt armastatud hr Pulleritski, aga tulevikku meie spordis, vähemasti talialadel hetkel ei paista. Vanakoolimehena ma neid kottpükste trikitamisi väga tõsiselt ei võta. Pealegi, 4 aasta pärast võivad Kellil juba naiselikud vormid olla ja siis sellist tsirkust enam ei tee. Nädalavahetusel eelistas meie rahvuslik televisioon kergejõustikule juunioride laskesuusatamist. Igati mõistlik otsus, aga võistluse jälgimine tegi ausalt öeldes kurvaks. Tekkis isegi mõte , et miks korraldatakse sellist võistlust riigis, kus noorte ja juunioride laskesuusatamist ei eksisteeri? Rahad? Populariseerimine? Tribüünid ja rajaäärne tundusid telepildi põhjal võrdlemisi tühjad. Kas omade õnnetu esinemine ja tagumised kohad peaksid noori ja lapsi innustama? Muidugi kui neil oleks hr Pulleritsu iseloom ja tahtejõud, siis nad hakkaksid rohkem trenni tegema ja üritaksid oma tänastele kalendriga võitjatele järgnevatel aastatel koha kätte näidata. Kas meie noortel on sellist iseloomu? Kahtlen, sest lastekasvatuses vohab pehmo kultus. Kangelasi ja eeskujusi on vaja, aga kust neid võtta?

 
At 21:43, Anonymous Anonüümne said...

Kindlasti teab hr Pullerits lahendusi kõigile probleemidele, aga teda vaevavad hetkel sapikivid

 
At 21:57, Anonymous Anonüümne said...

Krt küll, mis sapikivid?! Priitu ei ole mingid sapikivid vaevamas! Kust sa selle võtad, tolvan??? Mitte teha vahet sapikividel ja neerukividel on sama hull, kui mitte eristada vabatehnikat ja klassikalist sõidumoodust. Jahujeeju!

 
At 22:00, Anonymous Kalmer, Pulleritsu ustav semu ja kõikide sõber said...

Mullegi hakkas silma noorte laskesuusatamine Otepääl. Meie noorte kaotused olid üüratud. Vähemalt 5min, keskmine 7-8, ühel oli kaotust võitjale 18 minutit, see jäi meelde.

Keda või mida käis seal president innustamas just Phönjangist tulnuna? Kimas autode ja turvameestega Tallinnast Otepääle ja tagasi.
Samuti ühinen isafiguur Kägu skeptitsismiga. Täna hüppavad Kelly alal mehed ülepea saltot. Otse loomulikult järgnevad varsti naised. Kelly androtüüp on pikk ja vibalik. Akrobaatika tippseltskond on kasvult kämbud. 170cm on juba raske saltosid visata. Eks näe.

 
At 22:03, Anonymous Doktor Aiboliit said...

Anonüümne Anonüümne ütles ...

Krt küll, mis sapikivid?! Priitu ei ole mingid sapikivid vaevamas! Kust sa selle võtad, tolvan??? Mitte teha vahet sapikividel ja neerukividel on sama hull, kui mitte eristada vabatehnikat ja klassikalist sõidumoodust. Jahujeeju!

21:57
Kodanik, katsuge rahuneda, muidu saate endale varsti nii sapi kui neerukivid!

 
At 22:29, Anonymous Anonüümne said...

No faktides võiks ikka täpne olla, kodanik 22.03. Kui peremees ka nii lõdva randmega tõsiasjade osas ringi käiks, küll siin oleks kisa taevani, nii et Pjöngtšangigi kostaks. Lihtsalt mõned elementaarsed asjad võiks ikka meelde jätta, oleks kõigil kindlam, rahulikum ja kuivem tunne.

 
At 09:57, Anonymous Anonüümne said...

Kas hr.Pullerits ise või mõni teine äss teeb kokkuvõtte?

 
At 10:05, Blogger Priit Pullerits said...

Arvan, et las lõppsõna jääda ikka rahvale ehk siinse Eesti spordi mõttekoja spetsialistidele.

 
At 10:47, Anonymous Klavan ei saa ka homme väljakule said...

Küll aga jalutavad lehmad mehhiko kõrbes.

 
At 10:51, Anonymous Anonüümne said...

Rikutud mõtlemisega inimene mõtleks, et Piirojat panemisele õhutamisega loodab Priit ühte konkurenti kõrvaldada. Meie nii ei arva.

 
At 11:51, Anonymous Anonüümne said...

Õige 10:51, meie nii ei arva. Raio P on self-made man, võimsa tahtejõuga man, ning pealegi, mingitest ludumeestest PP blogis ju persoonilugu ei kirjutata. Raio P on seetõttu elav legend. Mis oleks sellisele mehele vääriline nimi? The Man? The Fish? The Son? Rai? Orca? ...

 
At 12:58, Anonymous Anonüümne said...

Raio the Rai! See kõlaks hästi.

 
At 13:14, Anonymous Anonüümne said...

Mis mina sellest kasu saan, et Piiroja esimene on? Ma ei tunne teda, jumala võõras inimene.

 
At 13:39, Anonymous Anonüümne said...

Väga palju kasu saad. Pulleritsu semud kõik on meile hästi tuttavad ja nagu omaenda lihased vennad.

 
At 13:47, Anonymous Anonüümne said...

Minul on selline palve. Kas saaks informatsiooni Vahur Teppani hiina invasioonist. Kuidas noored hiina suusalootused olid? Kas tegid usinasti trenni või viilisid ka? Et nagu välismaa treeneriga pääseb lõdvemalt. See ei lähe ju poliitkomissarile kaebama.

 
At 14:01, Anonymous Anonüümne said...

Kuule eelmine, mis sa arvad, et see on sul siin miski soovikontsert või? Et saadad kirja ja palud, et mängige mulle seda või teist lugu. No ei ole mina kuulnud, et Padre mingi diskor oleks.

 
At 14:31, Anonymous Anonüümne said...

Padre pole tõesti mingi diskor aga headele kommijatele ta ikka vastu tuleb kui need teda aupaklikult kõnetavad.

 
At 15:21, Anonymous kodulehe valmistamine said...

Väga huvitav blogi, edu Teile!

 
At 18:50, Anonymous MargusM said...

hei 14.01 ma pole kuulnud et PP oleks Anonüümseid adminnideks lubanud, mida sa targutad kui midagi öelda pole. Soovilood otsi endale Youtube`st ise ülesse.

..võibolla on see "Eesti spordi mõttekoja spetsialistideks" nimetamine osadel kommenteerijatel katuse sõitma pannud? Igaljuhul on Torgu kuningriik ka tõsiseltvõetavam ettevõtmine : )

 
At 19:16, Anonymous Anonüümne said...

Kea aru pole veel saanud, siis kiita saavad siin Priidu juttu kordavad anonüümikud.
Kui kriitika muutub valusaks muudab Priit kommentaariumi kinniseks või valikuliseks.
Padre on kunn mehed, ehk isatutel noormeestel on samuti menu.

Sellised lihtsad reeglid.

Huu

 
At 19:34, Blogger Priit Pullerits said...

Mehed, ärge ülemõelge! Reeglid on lihtsad: kel midagi asjalikku öelda, teenib tunnustuse, kes niisama mögiseb või mökitab, saab disklaffi. Süüdustada selles võivad nad vaid ennast. Kord peab majas olema. See siin pole laadaplats.

 
At 19:35, Anonymous Anonüümne said...

Padre on kunn ja talle peab toetust avaldama. Postimehes on kurjad tuuled puhumas. Ei ole kerge.

 
At 21:00, Anonymous Anonüümne said...

Lugesin postimehe veebiväljaande tervise osast (nii palju, kui maksmata sai), et neerukivisid põhjustavad liigne liha söömine (ilma lihata supp on jama! president ei tohi seda süüa! kuradi kelk!) ja vähene vedeliku tarbimine (viisin võistluse lõppedes kaasa võetud morsipudeli koju tagasi ilma et oleks sealt tilkagi võtnud).

Teen siit järeldused ja edaspidi joon rajal rohkem ning nõuan rahvaspordiüritustel vegantoitu!

 
At 21:21, Anonymous Anonüümne said...

Härra Pulleritsu peas ei kõverdu ükski juuksekarv!

See oli tõsine hoiatus siin.

 
At 21:46, Anonymous Anonüümne said...

Mis Postimehes toimub, mis küll nüüd PP-st saab?

 
At 21:57, Anonymous Anonüümne said...

Kas PM mitte ei pumpa heal ajal oma arvu ülearu suureks ja siis keerulisel ajal laseb juhtliinist kõrvalekaldujad laia ilma tagasi? Mõni tähelepanelikum suudab siis äkki tuvastada, et pugemine on voorus, mis tagab majandusliku kindluse. Ja selle järgi saabki näha, et tegelikult on ajakirjandus lihtlabane propatoru. Hoiame pöialt ja jagame blogipidajale like, et me ei peaks tormituultes nägema blogi kadumist. Kus siis veel tinktankida saaks. Kindlasti leitakse selle projekti elushoidmiseks natsa pappi mis autorit motiveerib ☺

 
At 22:33, Anonymous Anonüümne said...

Kas Pullerits on Pariisis stardis?

 
At 00:17, Anonymous Anonüümne said...

Sahistatakse, et Pullerits olevat pikas plaanis mustas listis.
Küsimus, kas saab kinga või suusa, kas klassika või vaba?
Eks Kelk võta ta oma palgale, seal tegevust jätkub.

 
At 07:31, Blogger Priit Pullerits said...

Me kõik oleme pikas plaanis mustas listis. Must on Eestimaa muld.

 
At 15:21, Blogger Theresa williams said...

Tere, ma olen Theresa Williams. Pärast aastatega Andersoniga suheldes läks ta koos minuga lahti, tegin kõik endast oleneva, et teda tagasi tuua, kuid kõik oli asjata, tahtsin ta tagasi nii palju, et ma armastan teda, Ma palusin teda kõike, lubasin, kuid ta keeldus. Ma selgitasin oma probleemi oma sõbrannale ja ta soovitas pigem ühendust kirjutamise ratastega, mis aitaks mul anda õigekirja, et ta tagasi saaks, kuid olen tüüp, mida kunagi ei usutud õigekirja, mul ei olnud muud valikut kui seda proovida, ma postitas kirja ratas ja ta ütles mulle, et ei ole mingit probleemi, et kõik oleks enne kolme päeva, enne kui kolm päeva tagasi mulle kolm päeva tagasi tagasi läinud, viskas ta õigekirja ja üllatavalt teisel päeval umbes kell 16.00. Minu endine kutsus mind, ma olin nii üllatunud, vastasin kõnele ja kõik, mida ta ütles, oli see nii kahju, et see juhtus, et ta tahab, et ma naaseksin teda, et ta armastab mind nii palju. Ma olin nii õnnelik ja käisin temaga, see oli see, kuidas me hakkasime uuesti koos elama koos. Sellest ajast alates olen lubanud, et keegi, kellele ma tean, et on suhteprobleeme, oleksin mulle selle inimese abistamiseks, viidates talle ainukeseks tõeliseks ja võimsaks õigekirja ratiks, kes aitas mind oma probleemiga. email: {drogunduspellcaster@gmail.com} võite talle e-kirja saata, kui vajate abi tema suhetes või muudes kohtuasjades.

1) Armastusloomingud
2) kadunud armastuse loitsud
3) Abielulahutuse ilm
4) Abielu Tähemärgid
5) siduv loits.
6) Breakup Tähemärgid
7) mineviku armastaja välja laskma
8.) Tahad edutada oma kontoris / loteriide õigekirja
9) tahab oma väljavalitu rahuldada
Kui teil on probleemi püsiva lahenduse leidmiseks, pöörduge selle mehe poole
{drogunduspellcaster@gmail.com} kaudu

 
At 10:54, Anonymous rehvid said...

Väga huvitav artikel!

 

Postita kommentaar

<< Esileht