Pullerits: Pilk lähitulevikku: kas ees ootab järjekordne medalita olümpia?
LISATUD VIDEO.
Kaugel see sügiski enam on, nagu näitas eelmise neljapäeva hommikul pooletunnine rattasõit peaaegu lakkamatus vihmas koos Klubi Tartu Maraton juhi Indrek Kelgu ja Tartu abilinnapea Meelis Leidtiga (fotol vasakul), kui viisime läbi oma ühiskatse teist osa, et vaadata, kui palju aega kulub tipptunnil jõudmaks rattaga Tartu ühest otsast teise, Raadilt Ropkasse. Sadu tuletas meelde, et Milano-Cortina taliolümpiani ei olegi enam palju aega, mida kinnitab ühtlasi see, et eile, kolmapäeval, tuli mul ühe Eestis väga hästi tuntud endise pankuriga juttu, kui suured on Eesti sportlaste lootused seal esikümnesse jõuda.
Mulle tundub, et seis ei ole väga pikka aega olnud nii hea, nagu on nüüd. Seis, tundus, et on isegi parem kui suveolümpia suuralal kergejõustikus, kus suutsime endise pankuriga peale kümnevõistlejate vähegi arvestatavate rahvusvahelise kaliibriga sportlastena nimetada Rasmus Mägi, kes, olgem ausad, on vastu minemas karjääri loojangule (ja ravib praegu traumat), ning Elisabeth Pihela, kes pääseb ka rahvusvahelistele võistlustele, aga piirdus hiljuti Tokyos kõigest 1.80ga, ning lisaks, üllatus-üllatus, mitmevõistleja Pippi Lotta Enoki (fotol ülal vasakul), kes on maailma edetabelis 27., aga on näidanud tulemustes arengut, erinevalt Pihelast, kes on maailma edetabelis 36., siiski eespool teivashüppaja Marleen Müllast, kes on 38., ent sellegipoolest ei kuulu Enok Team Estonia väljavalitute hulka, nagu kuuluvad Pihela ja Mülla ning odaviskaja Gedly Tugi, kes on alles 50. (Saite ikka lausest aru? Kui ei, kontrollige oma funktsionaalse lugemise ning keskendumise võimet.)Niisiis, talialad? Küsisin tehisarult, kellel Eesti talisportlastest on suuremad lootused jõuda 2026. aasta Cortina taliolümpial esikümnesse. Ärge teie seda tehke, sest tehisaru ei tunne asja. Ta teatas, et Kristjan Ilvesel (fotol vasakul) on hulk kodumaiseid konkurente. Tehisaru nimetas kahevõistlejateks Tuuli Tominga, Marten Liivi, Marie Kaldvee ja Harri Lille. Suurima edusoosikuna nimetas ta Kelly Sildaru, kes ravib tõsist vigastust ning kes peab talve hakul tegema vähese ettevalmistuse pealt mitu head võistlust, et üldse olümpiale pääseda. Tehisaru ei maini sõnagagi tema venda Henry Sildaru, kes tegi lõppenud hooajal mitu head võistlust ning pole sugugi välistatud, et ta saab olümpial osaleda kolmel alal.Minu ennustus (mis võib muutuda, sest olümpiani on ju piisavalt aega), alustades neist, kelle lootusi kõrgele kohale pean kõige suuremaks, ja lõpetades nendega, kelle šansse väiksemaks.Kurlingupaar Marie Kaldvee (fotol vasakul) ja Harri Lill – Eesti suurim medalilootus, ent arvestades tippkonkurentsi tihedust, on võimalik, et jäävad medalist kaugele.
Henry Sildaru – kui traumat ei juhtu, siis on lootust jõuda esikuuikusse, seda enam, et arvestades tema noorust ja fanatismi on tal järelejäänud ajaga jäänud arenguruumi, mis tähendab, et ta saab üksnes paremaks minna.
Kristjan Ilves – kui hüpped klappima saab, on samuti lootus jõuda esikuuikusse. Hea on see, et tal on olümpial kaks katset ehk kaks medalivõimalust.Marten Liiv (fotol vasakul) – on näidanud, et on maailmas stabiilne esikümne uisutaja, kuid lõppenud hooajal jäi enamasti esikümne teise poolde ja lõppu.
Niina Petrõkina – Euroopas võib kodujääl olla parim, aga kui konkurentsi lülituvad ameeriklased ja aasialased, siis, nagu näitas tänavune MM, on esikümne lõpust raske ettepoole kerkida.
Kelly Sildaru – suur küsimärk. Puudub piisav ülevaade tema tervislikust seisundist, treenitusest ja motivatsioonist, et prognoosida, kas ta üldse võiks olümpiale jõuda, aga kui jõuab, siis kohale esikümnes võiks ikka mõnel alal pretendeerida.Seega, kui arvestada, et Liivil, Ilvesel ja Kelly Sildaarul on olümpial kaks ala ja Henry Sildarul (fotol vasakul) kolm ala, annab see maksimumõnnestumise korral koguni üksteist kohta esikümnes. Selge see, et seda ei juhtu. Pigem on tõenäoline, et mitmed ebaõnnestuvad, kui et mõni üliõnnestub, st võidab medali. Seega oleks viis kohta esikümnes minu hinnangul hea saavutus ja kuus kohta juba väga hea saavutus.
Siiski – ei saa unustada teatesõite. Äkki Eesti laskesuusanaiskonnal asjad klapivad ning nad lõpetavad esikümnes? Sama lootus on ka teatesuusanaiskonnal. Meestel murdmaa ja laskesuusatamise teatesõitude esikümnesse seniste tulemuste põhjal asja olema ei saa.
Eesti taliolümpiakoondise teise ešeloni moodustavad minu hinnangul Tuuli Tomingas, Artti Aigro, Mihhail Selevko ja Tormis Laine (fotol vasakul), kellel on lootust jõuda teise kümnesse.
Kokkuvõttes võib tulla rahuldavate tulemustega taliolümpia, kuid pakun, et medalitabelist Eestit siiski ei leia. Ehk foon saab olema samasugune, nagu Pariisi suveolümpial: ajakirjandus kuulutab suureks kordaminekuks iga koha esikaheksas või esikümnes, peaasi, et tekitada positiivne häälestatus ning medalita jäämisest vaadatakse sujuvalt üle ja mööda. Omal ajal nõudis Peep Pahv sellise tulemuse eest kultuuriminister Laine Jänese pead. Kees nõuab kelle pead seekord?
Foto 1: Meelis Leidt (vasakul) ja Indrek Kelk ootamas valgusfooris rohelist tuld, et ületada eelmise neljapäeva hommikul umbes kella veerand üheksa ajal Riia tänav. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 2: Pippi Lotta Enok mullu 30. juunil Tallinnas Eesti meistrivõistlustel kergejõustikus kaugust hüppamas. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 3: Kahevõistleja Kristjan Ilves näitamas tänavu 2. aprillil Tartus Toomemäel oma hüppevõimet. Foto autor: Kristjan Teedema, Tartu Postimees / Scanpix
Foto 4: Marie Kaldvee treenimas tänavu 11. aprillil Tallinnas. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 5: Marten Liiv tänavu 4. märtsil Hollandis Heerenveenis MM-võistlustel 1000 meetri distantsil. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 6: Henry Sildaru tänavu 21. märtsil Šveitsis St Moritzis vigursuusatamise MM-võistlustel pargisõidus. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 7: Tormis Laine tänavu 1. märtsil Sloveenias Kranjska Gora MK-etapil suurslaalomis. Foto autor: AFP/Scanpix