VÄRSKE SKANDAALNE TÄIENDUS LÕPUS!Istusid norralased Barcelonas NH Podiumi hotelli restoranis, kui üks neist, minust pikem, tõusis püsti, endal veiniklaas käes, ja tuli minu ning veel kahe eesti mehe seltskonna juurde. Ütles, et tahab tõsta toosti Eesti tubli suusataja Veerpalu terviseks. Tegigi seda, heasüdamlik naeratus näol. Kuulasime ta ära ega osanud esimese hooga miskit kosta. Kas see oli iroonia või, küsis üks mu laudkondlane. Vist küll, vastasin. Ja tundsin, et Andrus Veerpalu lugu võib küll olla suur sitt, aga see on meie suur sitt, ja välismaalastel ei peaks olema sellega asja.
Siis ütles Kanale 2e programmiosakonna päevatoimetaja Erki Berends, kes oli just saabunud golfi mängimast, et äkki peaks minema nüüd norrakate lauda ja neile Marit Björgenit meelde tuletama. Kas see mitte liiga nõrk vastus pole, küsisin skeptiliselt. Ei ole, veenis Berends. No kui ta nii arvab, laususin, siis tuleb asi ära teha.
Võtsin oma veiniklaasi - ja ärge arvake, et ma Barcelonas puhkamas ja veine mekkimas käisin, ikka trenni tegin ka, ühel päeval 11 km rahulikku jooksu Parc de la Ciutadellas ja Ronda del Litoralil ning teisel päeval 10 km fartlekki sealsamas pargis - ja läksin norralaste lauda. Patsutasin äsja meid väisanud norrakale õlale ning tänasin teda Veerpalu heaks tõstetud toosti eest ning ütlesin, et tahan omalt poolt vastata toostiga Marit Björgeni terviseks, kelle kohta me kõik teame, et ta on pikki aastaid olnud ki

mpus paha kopsuhaigusega, ning soovisin, et ta lõpuks oma astmast ikkagi lahti saaks.
Ametlikul üritusel Barcelonas jäi mul ekraanil silma üks sõna, mis näitab, et me oleme ikka kinni soveediajas ega ole jõudnud oma mõtlemisega demokraatlike lääneriikide tasemele. Meil siin jauratakse - ja ainult seda halvustavat sõna saab seesuguste sõnavõttude kohta kasutada - juba ei tea mitmendat päeva kitse panemisest või tegemisest, mis on puhas kriminaalide släng. Inimeste kohta, kes hämaraid asju päevavalgele aitavad tirida, kasutatakse lääne demokraatias hoopis teistsugust sõna ja aeg oleks see ära õppida. See sõna on
whistleblower. Igas kompaniis, sealhulgas Schibstedis, on oma
whistleblower policy ehk ebaausatest ja varjatud tegudest teadaandmise poliitika, ja keegi ei pea seda mingiks kitse panemiseks. Need "vilepuhujad" on igas normaalses riigis seaduse kaitse all. Normaalses riigis on täiesti lubamatu nende häbimärgistamine. Nii et need, kes on soveediaega kinni jäänud, tehku oma mõtlemises ja maailma asjadest arusaamises korrektiivid!
Kui Barcelonast tagasi saabusin - kusjuures taas jättis airBaltic ära lennu Riiast Tartusse, kuigi reisijaid oli 32, väites, et neil on tehniline probleem, ja sõidutas inimesed Tartusse bussiga -, nägin kolleegi imevidinal uudist, et siinmail oli veel äsja suusavõistlust peetud. Aga aeg on siiski otsad kokku tõmmata ja küsida, kes oli sel talvel Eesti edukaim lumesportlane. Ei, suusatajatest keegi teravaimasse tippu ei mahu.
Et
whistlebloweri sõna teile paremini mällu kinnistuks, siis tahaks algatuseks meenutada, et kuus talve tagasi ilmus Kanadas Whistleris peetud lumelaudurite MM-võistlustel Eesti eest starti keegi Kadri Pihla, kellest Eestis peaaegu keegi midagi ei teadnud. Aga kui ta siis lumelauakrossi rajale ehi

tatud kahe ja poole meetri kõrgusi hüppeid vaatas... oh-oh-oo, tekkis küsimus: ei tea, kas julgebki neist üle lennata? Kuidagi ikka julges, ent MM-debüüt lõppes tagant kolmanda kohaga.
Kerime ajas kiiresti tänavusse talve, ja mis me näeme: lõppenud hooaja tulemuste põhjal on 34-aastane Pihla, keda enamik vaimusilmas nähagi ei oska (kujutlege siis: heledad üle õlgade ulatuvad juuksed, kaalu pisut üle 50 kilo), Eesti edukaim talisportlane. Ei lähe see au ühelegi murdmaasuusatajale, kes laiutanud teleekraanidel ja ajalehtede külgedel, ega ammugi mitte laskesuusatajale. Mis siis, et meedia on loonud teistsuguse mulje: näiteks Postimees on kirjutanud tänavu Pihlast kõigest viiel juhul, Eveli Saue nimi on aga figureerinud ainuüksi märtsis Postimehe pealkirjades üle 20 korra.
Selleks, et selgitada tegelikult parim talisportlane, tuleb võrrelda tulemusi, mitte lasta end eksitada meedia kallutatud huvist ja kajastustest. Nõnda saigi kõrvutatud, kuidas esinesid Eesti lumesportlased tänavu MM-il, kui häid etteasteid tegid nad MK-etappidel ning ning millise kohaga lõpetasid MK-sarja.
Pihla saavutas MK-sarja kokkuvõttes eestlastest selgelt parim tulemuse – 19. Kolm parimat etapikohta olid tal 11., 15. ja 16., lisaks lõpetas ta neljal korral kolmanda kümn

e eesotsas, 21. või 22. kohaga. Need numbrid räägivad selgest arengust, sest veel mullu ja tunamullu tuli tal enamasti rahulduda kolmanda kümne keskel või suisa neljandas kümnes. Tõsi, MM-il tuli tal leppida kõigest 20. kohaga, ent see-eest tegi ta ajalugu ühel teisel suurjõuproovil.
Pihla on nimelt esimene Eesti sportlane, kes pääsenud maailma ekstreemsportlaste aasta tähtsündmusele, X Gamesile USAs Colorado osariigis Aspenis. Profaanidele olgu selgitatud, et X Games on ekstreemsportlaste hulgas hinnatum võistlus kui olümpiamängud. Sinna saavad kutse vaid need, kes kuuluvad maailma absoluutsesse tippu. Ja Pihla ei olnud seal sugugi statist. 10. koht oli debütandilt üle ootuste kõva tulemus.
Pihla järel läheb Eesti talisportlaste tänavuses pingereas teine koht suusasprinter Peeter Kümmelile, kes sõitis Holmenkollenis MMil välja 6. koha. Pikki aastaid oli Kümmelit seiranud ebaõnn. Viimaks õnnestus kõik ideaalilähedaselt. Ent MM-finaali murdmise eufoorias ei maksa unustada, et sedapuhku jagus õnne ehk ülemäära paljugi. Nii veerand- kui poolfinaalist pääses ta edasi aja põhjal, nn
lucky loserina.
Aga nagu elu on Kümmelile korduvalt ja valusalt näidanud, üksnes õnnele lootma jääda ei saa. Heade kohtade jahtimiseks tuleb oma sõidud lõpetada ikka kindlalt teisena, mitte nibin-nabin kolmanda-neljandana.
Kümmeli Eesti parimaks hindamist takistab tõsiasi, et vaid kahel MK-etapil, Rõbinskis ja Otepääl, suutis ta finišeerida esi-30-s. Ka sprinterite arvestuses MK-sarjas teenitud 38. punktisumma pole selline, mille üle uhkust võiks tunda. Ütleme otse: tippkonkurentsis on see harju keskmine.
Kolmas koht siinses edetabelis kuulub Eveli Sauele. MK-etappidel jõudis ta koguni 11 korral esimese 30 sekka ning sõitis parimatena välja 9. ja 10. koha, aga eks nii suurt saaki soosis ka rohke MK-startide arv – tervelt 22. Seevastu MMil jäi ta parimaks 12. koht, mis jääb alla nii Kümmeli 6. kohale Holmenkollenis kui Pihla 10. kohale X Gamesil. Ka MK-sarja kokkuvõttes jäi Saue Pihlaga võrreldes tahapoole, 28. kohale.
Kui sellest, kahtlemata mõneti subjektiivsest pingereast midagi järeldada, siis igal juhul seda, et edukus ei sõltu sugugi rahast ja taustajõududest. Murdmaasuusatajate rahakott on tunduvalt paksem ja abimeeste armee märgatavalt arvukam kui laskesuusatajatel. Aga Pihla, kel pole ainsatki abilist ja kes saab lemmikalaga tegelda suuresti tänu prantslasest poiss-sõbra abile ja toele, trumpab mõlema suusaala esindajad ikkagi üle.
***
"Appi, mis toimub!" tahaks nüüdsel suusaemotsionaalsel ajal teistega koos karjatada. Kas keegi tänast Äripäeva ka on lugenud? Seal on Hannes Sarve lugu
"Pankade abiga varad alles, kuid võlast vabaks", mis räägib Eesti Suusaliidu endise Šmigun Teami mänedžeri Kristjan-Thor Vähi kahtlastest ja kummalistest äriskeemidest, kuidas ta oma firmad koos äripartneriga põhja lasi, aga sealt enne varad välja kantis. See kõik algas juba siis, kui Vähi oli ka suusatamises aktiivselt tegev, mis paneb mind küsima: kas seal Eesti Suusaliidus on enamik inimesi selliseid, kes niisuguste tegudega, mille peale ausad inimesed tagasihoidlikult öeldes nina kirtsutavad, silma paistavad?
******

Horvaatia rannik. 27. juuni 2010. Foto autor: Priit Pullerits
Foto 1: Kataloonia velotuur möödub Barcelonas Kolumbuse mälestussambast. Foto autor: Reuters/ScanpixFoto 2: Eesti Suusaliidu koosolek teisipäeval Toomas Savi juhtimisel. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/ScanpixFoto 3: Kadri Pihla hüppel La Molinas. Foto autor: Pierre VaultierFoto 4: Kadri Pihla freeride-sõidul. Foto autor: Pierre Vaultier