Kõigepealt tuleb Aivar Pilv. Tuntud vandeadvokaat. Sõidab musta BMWga, «haiuim» selle katuse tagaserval. Aga ta sõidab veel ühe riistapuuga. Tollele on kirjutatud «Colnago». Jah, see on ratas. See on maanteeratas. Jooksud kõrge pöiaga. Et kiiremini veereks.
Pilv töötab päevas 10-12 tundi. Nii ta väidab. Pole põhjust ses kahelda. Aga sellegipoolest jõuab ta veel vändata. Kord nädalas vähemalt tund ja 40 minutit, mõnikord isegi kaks tundi. Seda on rohkem, kui mina teen. Ja ma ei sõida üldsegi vähe.
Pilv tahab aastaga ratta seljas 4000 km kokku saada. Ma sõitsin tunamullu 4879 km, aasta enne seda 4081 km ja omakorda aasta varem ainult 3172 km. Aga arvestades, et ma sõidan oletatavasti kiiremini kui Pilv – mul on enamik trenne tempotrennid või sinna lähedale –, ei maksa arvata, et Pilv veedab sadulas minust märkimisväärselt vähem aega.
Ja siis tuleb muidugi Andrus Ansip, endine peaminister, nüüd mingi pika ja keerulise, lihtsureliku silmis pilvedesse küündiva ametinimega europomo. Temal oli tänavu juuni keskpaigaks rattasadulas koos juba 2770 km. Laias laastus sama palju, nagu oli mul. Ma ei tea, kas tema töötab 10-12 tundi, sest see on tavakodanikule nagunii arusaamatu, mida temasugused seal Brüsselis teevad, aga rattakilomeetreid pole tal mingil juhul vähe. Tema eesmärk on muu seas seegi, et ükski trenn ei annaks keskmiseks kiiruseks vähem kui 30 km/h. (Tunnistan üles: mul on paar sellist sõitu siiski sekka juhtunud.)
Aga aitab kilometraažide ja töötundide võrdlusest. Asja tuum on selles, et kaugele ja kõrgele jõudnud mehed harrastavad rattasõitu, mitte jooksmist. Ja just maantee-, mitte maastikusõitu. Sel kõigel on ilmne ja päevselge põhjus.
Esiteks, jooksmine on ennasthävitav. Kui te oleks käinud traumatoloogi-ortopeedi dr Leho Ripsi juures ning näinud tema laual mudelit, kuidas põlv liigub, siis te jätaksite jooksmise päevapealt. See koormus ja need põrutused, mis põlve tabavad, lõpevad varem või hiljem hävinguga. (Ärge «hüpake» siin, kui te põlved veel korras on – oodake ainult veidi.) Aga rattasõit on põlvedele säästlik. Ehk teisisõnu: rattasõit ei lõhu aktiivseks eluviisiks vajalikke konstruktsioone nii, nagu lõhub neid jooksmine.

Teiseks, need, kes on jõudnud kõrgele ja kaugele, vajavad elus adrenaliini. Kas jooksmine annab seda? Kui te ei jookse just 800 meetrit – ja te ei jookse ju –, siis ei anna. Pingutage, palju tahate. Jooksmine on rutiinne, tuim, nüri. Aga rattasõit! – seal on kogu aeg veri vemmeldamas, hormoonid möllamas. Rattasõidus on pinget ja närvikõdi, rattasõidus tuleb pidevalt olla valmis kiirendusteks – no eks katsuge jooksus palju kiirendada, olete varsti omadega kaputt –, rattasõidus (ja me räägime siin endiselt maanteesõidust, ärge unustage) peab kogu aeg olema tähelepanelik, reageerima muutustele. See on see, mida kõrge saavutusvajadusega mehed janunevad.
Kolmandaks, rattasõidus on võrreldes jooksuga väga suured kiirused. Ja kiirus – selles väljendub elujanu, selles väljendub edasiliikumise tahe, selles väljendub pürgimus. Rattasõit on väheseid võimalusi elus tajuda, kuidas sinu isiklik pingutus tagab sulle kiire elu. (Autoga saab muidugi veelgi kiiremini sõita, aga sellega ei kaasne pingutust, mis just teebki kiiruse saavutamise eriliselt nauditavaks.)

Neljandaks, rattasõit on stiilne ala. Vaadake ratturite liigutusi: sujuvad, voolujoonelised, ründavas asendis. Selles kõiges väljendub ju kaugele ja kõrgele jõudnute eluhoiak. Ja võrrelge nüüd rattureid jooksjatega. Kui just tegemist ei ole 800 meetri jooksuga – ja ei ole, nagu eelpool juba nentisin –, siis jooksjate asend vajub kilomeetrite kuludes üha rohkem ära: kõveraks, madalaks, töntsiks. See ei ole ilus vaatepilt. See on päris kohutav vaatepilt. Aga vaadake rattureid võistluse lõpu lähenedes: kuidas kõik lähevad täkku täis, kuidas kiirus tõmmatakse agressiivselt üles, kuidas kõik on valmis ründama – kuidas vaatepilt on veelgi jõulisem ja meeliülendavam, kui oli sõidu alguses. See on ilus vaatepilt.
...Ja n+1ndaks: rattureid hindavad ka ilusad naised - vt foto paremal. Ei ole näinud, et jooksuvõistluse võitjad saavad kaunitaridelt musi.
Jah, mul kulus tükk aega, et hakata mõistma rattaspordi ilu ja võlu. Jah, sellele aitas kaasa tõsiasi, et parem põlv sai 47. eluaastal trauma, misjärel, pärast edukat operatsiooni, otsustasin, et joostes oma põlvi enam ei lõhu. Saatus tahtis, et jõuaksin ükskord ka kauni ja paeluva ala, rattasõidu juurde. Ja ma olen saatusele selle eest tänulik, et ta märku andis. Ja et ma seda märguannet kuulata tahtsin.
Nüüd, kui ma olen teile selle kõik ära rääkinud, küsin: ja mida teie veel ootate, kui te jätkuvalt jooksete ega ole veel ratta selga istunud?
******
Horseshoe Canyon, Canyonlands National Park, Utah 30.
aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks
klikkida pildile.)
Foto 1: Pöörake tähelepanu advokaat Aivar Pilve musta BMW katusele! Kas teate, mis raamid seal on? Foto autor: Mati Hiis, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Andrus Ansip alustamas 2011. aasta suvel Tallinnas Stenbocki maja eest 195 km pikkust rattasõitu Tartusse. Paremal Priit Pullerits. Foto autor: Laura Oks, Postimees/Scanpix
Foto 3: Andrus Ansip 2011. aasta suvel rattasõidul Tallinnast Tartusse. tema kannul Priit Pullerits.
Foto autor: Laura Oks, Postimees/Scanpix
Foto 4: Itaalia rattur Vincenzo Nibali laskumas Lombardia velotuuri pühapäeval etapil. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 5: Jalgratturid MM-võistlustel USAs Richmondis 23. tänava tõusul. Foto autor: USA Today Sports / Scanpix
Foto 6: Jan Bakelandts saab pärast võitu kahelt iluduselt põsemusi. Foto autor: LaPresse/Scanpix