Varasematest prohmakatest õppust võtnuna püüdsin eile teha kõik õpiku järgi. Uurisin oma suusatreenerilt Margus Aderilt ja hiljutiselt jooksutreenerilt Meelis Minnilt, mida teha, et öösel ikka uni tuleks. Minn soovitas juua paar tundi enne magama heitmist kakaod, mida tegingi, ja Ader ütles, et viiksin mõtted maratonilt mujale, mida püüdsin samuti teha. Öösel ärkasin kella kahe ajal ja enda rahustamiseks sisendasin, et olen juba niigi küllaga saanud magada, neli tundi. Tunni aja pärast õnnestus taas uinuda.
Kahe eelmise aasta suusatreener Kalmer Tramm oli õpetanud, et võistlushommikul tuleb kõigepealt teha väljas 10-minutiline sörgiring, et organism tööle hakkaks ja söögiisu tekiks. Pärast kella kuue ajal ärkamist ajasin ka kääbusšnautseri Morgensilber Cherry Blossomi üles ja tegime õues väikse tiiru.
Ader oli soovitanud süüa eelnevatel päevadel taldrikute kaupa pastat. Ka seda tegin. Mõistagi oli ta soovitanud maratonin
ädalal tõsiseid trenne mitte teha. Ei teinudki. Nelja päevaga sõitsin kokku umbes 35 km, korraga kuni 40 minutit, mitte rohkem.
Oma Fischeri RCSid olin juba aegsasti Otepääle ettevalmistamiseks saatnud. A&T Sport nägi seekord hirmus kõvasti vaeva, et mu suuskade määrimise õigus Silja Spordilt endale saada, tegi mulle mitu telefonikõnet, esitas oma pakkumisi, kruttis neid üha soodsamaks - kuni võitles selle õiguse lõpuks endale. Hommikul ulatas A&T Spordi peamäärdemees, kunagine Eesti juunioride hõbemedalimees suusatamises Jaanus Kunts isiklikult mulle mu suusad, andis kaasa õpetussõnad, kuidas nendega enne starti veel ringi käia, ja ütles, et kui pärast proovimist miski pole päris hea, tulgu ma aga nende juurde ja nad katsuvad asja parandada.
20 minutit enne starti sõin ühe Borni batooni ja jõin peale mingi spetsiaalse joogi, mille nime enam ei mäleta - aga kõik sai tehtud nii, nagu õpikus kirjas.
Ja ometi, kõigest hoolimata, oleksin ühe asjaga oluliselt puusse pannud.
Loomulikult olin ühe esimesena stardiruumis, et saada koht grupis 201-300 võimalikult ette, ja panin oma vesti koha märkimiseks maha vasakpoolsesse serva lootuses, et pärast lähet tropi tekkides õnnestub ehk vasakult kõrvale hüpata ja massist hooga mööda saada.
Taevale tänu, et läksin tegema raja esimesele kilomeetrile eelluuret - ja mis ma nägin! Vasakul pool olid kõik täissadanud rajad. Soojendusel lahtiaetud radu paistis keskel vaid kolm. Mõistagi tõstsin seejärel suusad äärest keskele, sain oma grupi teise ritta.
Ootused olid kõrged. Mart Juur kirjutas laupäevases Postimehes nii: "Homme läheb lahti Tartu maraton, mille võitja saab auhinnaks vaiba ja 5000 eurot. Registreerunud on ligi 5000 võistlejat, nende hulgas ka meie toimetuse esindaja Priit Pullerits. Ma hoian pöialt, et Priit võidaks, sest siis on teada, kelle käest saab teha väikse laenu enne palgapäeva. Priit seletab küll, et kui ta hakkab kõigile raha laenama, ei jätku 5000 eurost kuigi kauaks. Küll aga lubas ta võidu korral igale mehele liitri viina ja karbonaadi välja teha. Raskel ajal asi seegi. Ja vast annab paarsada eurot Priidu käest ikka välja kaubelda."
Mu stardigruppi ilmus enne stardipauku, pärast eralduslintide allalaskmist, prominentne konkurent. S
uusatajate vahelt murdis läbi võitleja number 999. See oli peaminister Andrus Ansip, kellele turvamees teed rajas. Just siis, kui valitsusjuht minu kõrvale jõudis, käiski kõmakas ja algas minek. Soovisin peaministrile jõudu. Ta oli paaristõugetega juba niivõrd ametis, et ei vaadanud kõrvalegi, aga soovis siiski jõudu vastu.
Finišis kuulsin tulist arutelu, kas peaks võitleja number 999 vastu valest koridorist startimise tõttu protesti sisse andma. Arvan, et see protest jääks rahuldamata. Ei, mitte seetõttu, et 999 oli Ansip, vaid seetõttu, et kõik, mis ta tegi, oli jokk. Scnapixi pildiarhiivis on näha, et Ansip on sisenenud oma stardikoridori ja seisab seal lindi taga. Asi on selles, et kui lindid alla ja grupid kokku lasti, kasutas ta turvamehe eestvedamisel võimuvaakumit ja läks nagu läbi rukki ettepoole. Elva välisööklas ütlesid mehed sellise käitumise kohta, et Ansip tegi lätlast.
Rivi tõmmati sõidetavate radade vähesuse tõttu ruttu pikaks. Sisenesin alles vana lasketiiru juurde, kui nobedamad mehed juba silmapiiril väiksel kõrgendikul esimese laskumise poole hoogu andsid. Õnneks sain avatõusust kiiresti üles, enne, kui selle alla ummik jõudis moodustuda.
Aga juba andis radade nappus tunda. Kahes sõidetavas jäljes minejate tempo polnud eriti rahuldav. Otsustasin enne maanteeületust, kus olümpiavõitja Erki Nool oli lubanud mind tervitada ja ergutada, vas
akult lahtises lumes ettepoole tõugata. Sest kuigi rusikareegel ütles, et algtempoga ei maksa üle pakkuda, siis neile, kes koha ja aja peale sõidavad, on samavõrd oluline reegel see, et eesmistest gruppidest ei tohi maha jääda, sest pärast ei õnnestu neid muidu kinni püüda, kui pead peajagu üle olema.
Rollerirajale jõudes oli tunda, et tempo tikub tõusul langema. Ju siis mõnel ees ei pidanud. A&T Sport oli aga, nagu mulle tundus, teinud määrdetööd täie vastutusega ja kogu raha eest. Terve distantsi vältel ei saanud pidamisele midagi ette heita. Ent juba tekkis hanerivi, mis tähendas, et möödumiseks tuli otsida suusatajatest vähe sissesõidetud jälg, kus aga laskumistel polnud kiirus nii hea nagu siledaks hõõrutud rajal.
Metsasihil ning järgnenud põllu ja võsa vahelisel sirgel sai sõita ainult üksteiste taga. Olin sellises tropis, kus tundsin, et tempot peaks tõstma, sest eespool paistis tasapisi eemalduvat pisut kiiremini liikuv grupp. Otsustasin rajast välja hüpata ja juurde vajutada, mille peale keegi hüüdis, et lähen nagu t
ank. 10. kilomeetri tõusu eel teenisin kõrvalt mööda rabeldes ka oma esimese ja ainsa noomituse, et kuhu ma trügin. Aga vähemasti ei astunud ma kellegi suusale ega kepile ega tõuganud kedagi külili. Näiteks tunnustatud onkoarst Ain Kaare kurtis pärast, et tal astuti kõigepealt ühe suusakepi kulp ja veidi hiljem ka teise suusakepi kulp otsast ära.
Püütav grupp liikus umbes sadakond meetrit eespool. Koos minuga hakkasid seda taga ajama veel paar suusatajat. Seal, kus algas sügavast orust pikk tõus Harimäele, sain oma rongi etteotsa. Vahe grupiga püsis, ikka 50-100 meetrit. Kuidagi ei õnnestunud seda vähemaks saada.
Harimäelt laskudes oli rada eest päris tühi. Ühel hetkel kaotasin hooletusest tasakaalu ja oleksin peaaegu kukkunud. Siis pääses tagant mööda Tartu Suusaklubi sõitja Janek Truu, kes on mind Tartu kolmapäevastel võistlustel alati võitnud, ja hüüdis, et oleme saanud jälitajatest lahti, ning kutsus gruppi püüdma. Aga paraku libises ta aegamisi eest. Kas suuskade libisemisomadustes oli taas väike reserv või sai määravaks mu kaal, mis 70 kg? Igatahes nägin kaugelt, kuidas Truu laskumise lõpuks grupi sappa jõudis. Andsin ka pärast laskumise lõppu kätele ja jalgadele valu ning sain grupi saba peaaegu kätte - aga sama kiiresti libises see taas käest.
Tunnistan ausalt: kaine mõistus sundis esitama küsimust, et nüüd, mil kolmandik distantsist läbitud, kas ma pole mitte kergelt üle võimete piiri läinud? Sisetunne ütles, et võta pisut
vaiksemaks, ei maksa hakata kangelast mängima. Tosina kilomeetri järel olin näinud, kuidas võistleja nr 41, Ranno Aun, kõrvale astus ja kurnatuna keppidele toetas. Ilmselgelt, paistis, pidi ta liigsele kiirusele lõivu maksma.
Aga eessõitva grupi saba nägin veel tükk aega. Poolel maal loeti mulle kohaks 140, mis tundus uskumatult hea. Tegin kiire arvutuse, et isegi juhul, kui nüüd iga järgneva kilomeetriga kaks võistlejat mööda lasen, tulen ikka 200 sekka ehk saan miinimumeesmärgi täidetud.
Eks aeg-ajalt sealt tagantpoolt mõni tuligi ja kihutas mööda. Tavaliselt olid need tulijad sellised, et mul polnud neile midagi vastu panna. Nad sõitsid ikka hoopis teisel tasemel. Näiteks omaaegne koolivend Miina Härma gümnaasiumist Aivar Veri, kes lükkas nii uljalt, et isegi mütsi polnud peas. Hõikas mulle vaid möödudes, et näe, oligi õigesti arvanud, et see eessõitja olen mina.
Aegamööda moodustasin vahelduvrakendi otse enda ees startinud Markko Abeliga (nr 251) - kord tõmbas ette tema, siis läksin jälle juhtima mina. Mõnikord liitus meiega mõneks ajaks veel keegi, kes siis peagi oma teed läks.
Aga ühest ma küll aru ei saanud: kunas see Kuutsemägi tuli. Ootasin ja ootasin, et millal selle otsa tuleb hakata ronima - aga ei saanudki sellest aru, kui tuli äkki Kuutse TP.
TPdes ei tohtinud seisma jääda. Mu taktika oli järgmine: olin rinnanumbri alla kinnitanud kleeplindiga kolm Dexali geeli, mida otsustasin võtma hakata alates teisest TPst igas TPs. Lisaks üritasin haarata vähemalt kaks joogitopsi, sest igaühest loksus niikuinii muist maha või rinnale. Häda oli selles, et kleeplint oli liiga tugev ja Dexaleid ei saanud kuidagi kätte. Neist ühte lahti rebides käristasin isegi numbri eest lõhki ja ainsat tagumisele numbriküljele pandud geeli ei hakanudki seetõttu hiljem koukima. Nii et sõitsin raja läbi kahe geeli ja igas TPs võetud ühe-kahe joogitopsi abil.
Viimasel 17 km-l, kui algas paaristõuketöö osa, lootsin tänu siledal maal treenimisele oma väikse trumbi välja käia. Aga üllataval kombel polnud seda trumpi võttagi. Õigemini, teiste paaristõuketöö oli veelgi tugevam. Minu ees läks viiene grupp, kuhu kuulus ka Abel, ja mitte ei saanud nendega vahet vähendatud. Eks see libisemine oli ka kohati väga tatine (eriti seal, ku
s peal oli värskemat lund), aga küllap kõigil, sest ega muidu polnud kahe raja vahel näha pideva siia-sinna seebeldamise jälgi.
Kuraditosin kilomeetrit enne lõppu möödus minust Kunnar Vahi, kes küsis, kas mu algus oli liiga kiire. Ei, ei olnud kiire, vastasin. Aga ei saanud ennast nii liikuma, nagu tahtnuks. Ei, väsimust erilist polnud. Aga ei saanud kuidagi hoogu üles. Üks asi häiris ka, kuid ei taha seda ülevõimendada, sest ma ei soovi seda mingi vabandusena esitada: juba poole distantsi ajal hakkas vasak ranne valu tegema ja paaristõukeosa alates tundsin valu ka õlgades. Ei, see ei olnud lihasväsimus, vaid liigeste ja luude valu. Ma ei kavatse siin väita, et seetõttu kehvemini sõitsin, aga iga tõukega kaasnes valu küll. Kuid sellest tuli üle olla.
Tühja sellest valust, aga kümmekond kilomeetrit enne lõppu tuli selle maratoni kõige ebameeldivam ü
llatus. Siis tuli tagant nagu soomusmasin nt 308, Tiit Tali, mees, kellele olin ühel viimatisel treeningul Tähtvere spordipargis hüüdnud, et mis ta treenib kogu aeg ühesuguse suure kiirusega, et sel pole ju mõtet, et vaadaku ise, tulemust ju ei ole. Tõepoolest, Tartu kolmapäevastel võistlustel olin teda 5-8 km võistlustel võitnud katastroofilise vahega, hea mitme minutiga. Ja kujutage ette, nüüd tuli seesama Tiit Tali ja läks minust mööda seesuguse jõu ja lennuga, et oli varsti silmapiirilt kadunud.
Ma ei saa öelda, et oleksin jalutanud. Kui keegi küsiks minult Tartu maratoni iseloomustust, ütleksin, et see oli pikk, hirmus pikk sprint. Kogu aeg käis täie jõuga kihutamine. Viimasest TPst oleksin sellise hooga läbi sõitnud, et peaaegu poleks topsi kättegi saanud. Õnneks sain kõige viimasena pakutavast teetopsist servapidi kinni. Edasine oli põhimõtteliselt ainult üks suur spurtimine.
Kunnar Vahi sain peagi uuesti kätte ning tükk aega jagasin maid nr 187ga, Priit Videvikuga. Kuni 5 km enne lõppu jäi ühel tõusul ette mees, kellel oli peas pruun kuradi või Batmani müts, mis varjas silmnägu, ja kellel oli nii tagumikul kui numbril punane "Reporteri" silt. See mees lisas
mulle motivatsiooni. See pidi olema too tegelane, kelle kohta Kanal 2e "Reporteri" produtsent Ivar Vigla oli kuus päeva varem mulle kavalal ja uhkel ilmel öelnud, et saadab tulle mehe, kellele ma vastu ei saa. Nüüd tuli Viglaga arved klaariks teha.
4 km enne lõppu ühel tõusunukil otsustasin käiku lisada ja tõmbasin "Reporteri" mehest, kelle võistlejanimi oli Reporter Hugo, võimalikult imposantse sammuga mööda. Kuulsin, kuidas ta järele hüüdis, et ei noh, nüüd lõpus on ikka eriti kõvad mehed rajale lastud. Kihutasin mäest alla üle Elva jõe, Videvikust mööda, ja läksin viimast tõusu ründama. Kummalisel kombel avastasin distantsi viimasel kolmandikul, et mu trump pole mitte sileda maa paaristõuge, vaid hoopis tõusude võtmine. Neil tegin enamikuga lähikondseist kas vahe sisse või sõitsin vahe kinni.
Loomulikult haarasin 3 km enne lõppu ka kohvitopsi. Ega see sinna niisama pole pandud - ikka kofeiiniga ergutamiseks. Kõik tuli teha ju õpiku järgi. 2 km lükkasin metsasihil kõige ees, siis läksid kaks meest kõrvalt mööda, aga polnud aega vaadata, kes, sest järgi minna nendega ei jaksanud. Metsast välja tulles, kus libisemine läks taas värskemal lumel hulluks, lükkas minust uuesti mööda ka Kunnar Vahi. Ehkki finišisirgel tundsin, et võinuks talle konkurentsi pakkuda, polnud selleks ruumi, sest silmaga oli näha, et kõrvalrajal on lumekiht paksem ja sinna hüpates naguni möödumisest midagi välja ei tule.
Arvasin, et koht tuleb 170-180 vahele. Aga ei tulnud. Ju olid vabatahtlikud kohalugejad kusa
gil eksinud. Diplomil on kirjas 155. koht ajaga 3:34.08. Kaotust võitjale Anders Auklandile Norrast 37 ja pool minutit, Eesti parimale Priit Naruskile pisut üle 30 minuti.
Kolm minutit pärast mind saabus 184. kohaga spordiarst Mihkel Mardna, kellega olime juba suvel enne Pekingi olümpiat kokku leppinud, et sõidame Tartu maratonil võidu, ja kes oli hankinud endale aegsasti stardikoha eliitgrupis. Aga näitleja Veikko Täär, kelle kohta viimasel kümnel kilomeetril mulle mitu korda teavet hüüti, et ta ei ole üldse kaugel, jäi minuti jagu ettepoole ja sai 143. koha. Temast vaid kaks kohta eespool lõpetas olümpiasõudja Allar Raja.
Vähemasti õnnestus võita olümpiahõbedat. Sõudja Tõnu Endrekson küsis, kuidas mul läks, ja kuulnud tulemust, ütles, et oli tagapool. Ta kaotas mulle ligi 19 minutit ja oli 372. Lohutasin teda - kuigi ega ta lohutust vajanud -, et eks tal pidigi ju tänavune aasta vaheaasta tulema.
Aga "Reporteri" salasõitja? Tuli välja, et tegu oli mu enda õpilasega, hiljutise Eesti sprindikoondislase Pavo Raudsepaga. Reporter Hugo nime all rajal tola tehes kaotas ta mulle kaks ja veerand minutit ja sai 176. koha. Ärge arvake, et Raudsepa edestamist ületähtsustaksin. Aga see on küll tähtis, et Ivar Vigla enesekindel avaldus õnnestus uppi lüüa.
Vaatame, kes ettepoole jõudsid:
Marko Albert, olümpiatriatleet, 38. koht, minu kaotus talle 19 minutit;
Hilde Pedersen, medalitega olümpiasuusataja, 39. koht, -19 min;
Taavi Palo, mu sagedane suusamäärija Silja Spordis, 61. koht, -13 min;
Rait Pallo, Tartu neliküri
tuse sage võitja Hansapangast, 67. koht, -12,5 min;
Jaak Teppan, Tartu Suusaklubi treener Teppanite suusasuguvõsast, 70. koht, -11,5 min;
Eero Antons, siinse blogi sage kommenteerija, 75. koht, -10 min;
Allan Oras, profirattur, 92. koht, -6,5 min;
Aivar Veri, endine koolivend MHGst, 99. koht, -6 min;
Janek Truu, Tartu Suusaklubi esindaja, 106. koht, -5 min;
Tarmo Mõttus, Vigurivänt Haanja Rattaklubist, 108. koht, -5 min;
Olle Kärner, Eesti parim orienteeruja, 113. koht, -4 min;
Rannar Raantse, sitke harrastaja Jõgevamaalt, 121. koht, -3 min;
Tiit Tali, hullumeelselt kõvas tempos treenija, 132. koht, -1,3 min;
Allar Raja, olümpiasõudja, 141. koht, -1,2 min;
Veikko Täär, suusatav näitleja / näitlev suusataja, 143. koht, -1 min;
Enda lohutuseks tuleb vaadata, kes jäid tahapoole:
Riho Mõtlep, Saaremaa mees, kes eelmisel maratonil mind lõpuga võitis, 160. koht, +20sek;
Liis Kalda, parim Eesti naine maratonil, 163. koht, +36 sek;
Teet Jagomägi, Regio juht, keda ma veel kordagi edestanud polnud, 167. koht, +59 sek;
Reporter Hugo ehk Pavo Raudsepp, endine Eesti koondislane, 176. koht, +2.17;
Mihkel Mardna, tuntud spordiarst ja ortopeed, 184. koht, +2.58;
Kalev Vunk, Tartu harrastaja, kes mind Alutaguse maratonil edestas, 200. koht, +4.36;
Raul Arula, tartlane, kes
on Tartu võistlustel alati minust kiirem olnud, 204. koht, +4.57;
Ats Uiboupin, Eesti eest võistlenud suusataja, 214. koht, +5.57;
Rein Kullamaa, kellega oleme Tartu võistlustel pidevalt maid jaganud, 233. koht, +7,5 min;
Madis Tiik, tuntud perearst, endine kõva keskmaajooksja, 236. koht, +7,5 min;
Ain-Ivar Tupp, tuntud ka doktor Holdenina, Haanja Rattaklubi liige, 241. koht, +8,5 min;
Indrek Ümarik, endine orienteeruja, 254. koht, +9,5 min;
Emeri Lepp, kes võitis mind Alutaguse maratonil, 264. koht, +10,5 min;
Ain-Alar Juhanson, Eesti Ironman, 279. koht, +11,5 min;
Eino Karvak, kes lõpetas minu ees Tamsalu maratoni, 289. koht, +12 min;
Art Soonets, igipõline konkurent, minu autojuht, Scanpixi fotoagentuuri pealik, jne, jne, 306. koht, +13,5 min;
Andre Laine, Võrumaa mees, kes alati minusse soojalt ja sõbralikult suhtub, 307. koht, +13,5 min;
Raul Kinks, endine Eesti Suusaliidu peasekretär, 316. koht, +14,5 min;
Kalle Kiiranen, Tartu Ülikooli teadusmees, kaasharrastaja Tähtvere spordipargis, 337. koht, +16 min;
Aivo Pärn, sponsor (ostis mulle Swenori rullikud) ja koolikaaslane MHGst, 348. koht, +17,5 min;
Janek Bahovki, Tartu Suusaklubi juhatuse liige, kes on alati mind Tartu võistlustel edestanud, 357. koht, +18 min:
Tõnu Endrekson, olümpiahõbe sõudmises, 372. koht, +19 min;
Sten Weidebaum, koolitaja, 386. koht, +19,5 min.
Kokkuvõttes: seekord püüdsin teha kõik õpiku järgi ja kurta ei ole mitte millegi üle. Miinimumeesmärk pääseda 200 sekka sai täidetud, maksimumeesmärgist jõuda 150. koha kanti ei jäänud ka palju puudu.
Õhtul saatis telemees Vahur Kersna telefonisõnumi: "Kas nüüd elutöö tehtud? :-) Väga tubli!" Ei, see pole mingi elutöö. Küsimus on pigem selles, et kas siit on võimalik veel paremaks saada. Ega vist. See sõit oli niigi lähedane 100-protsendilisele õnnestumisele.
Foto 1: Priit Pullerits enne Tartu maratoni starti energiavarusid täiendamas. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / Scanpix
Foto 2: Tartu maratonil osalejad on kogunenud stardikoridoridesse. All paremal Priit Pulleritsu stardikoridor 201-300. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / Scanpix
Foto 3: Scanpixi fotoagentuuri juht Art Soonets (paremal) pakub Priit Pulleritsule enne starti kaitsvaid prille pähe. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 4: Fotodokument, et peaminister Andrus Ansip (keskel valges) startis õigest stardikoridorist. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 5: Tartu maratoni start on antud! Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / Scanpix
Foto 6: Suusatajate rivi rolleriraja tõusul. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 7: Välismaalased vedamas Tartu maratoni liidergruppi. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / Scanpix
Foto 8: Priit Pullerits läbimas ühesammulise paaristõukega Kuutse toitlustuspunkti. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 9: Anders Aukland Norrast (pärjaga) võitmas Tartu maratoni. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht / ScanpixFoto 10: Priit Pullerits on ületanud Tartu maratoni lõpujoone. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 11: Reporter Hugo alias Pavo Raudsepp ja Priit Pullerits sõbralikult Tartu maratoni finiši järel. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 12: Priit Pullerits ja spordiarst Mihkel Mardna sõbralikult pärast Tartu maratoni lõpetamist. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 13: Olümpiavõitja Erki Nool (paremal) näitamas äsja Tartu maratoni lõpetanud Priit Pulleritsule oma fotokaamerat. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 14: Priit Pullerits ja perearst Madis Tiik Tartu maratoni lõpetamise järel. Foto autor: Margus Ansu, Postimees / Scanpix