Pullerits: Kas Eesti sportlaste medalilootused Pekingi olümpial hakkavad suurenema?
Koostasin homse Postimehe spordikülgedele suure materjali, mis võib kogu olümpia ära sõnuda.
Nimelt vestlesin üheksa endise ja praeguse talispordi tipptegijaga, kes hakkavad eksperdina kommenteerima vähem kui nädala pärast algavat taliolümpiat. Nende hulgas on siin meile ammused tuttavad Vahur Teppan (ülemisel fotol) ja Margus Ader, samuti mulle juba Salt Lake City olümpia ajast tuttav Margus Hernits, viimasel ajal tuttavamaks saanud Kaarel Nurmsalu, ent ka terve rida uusi tutvusi, nagu Eesti hokikoondise põhiväravavaht Villem-Henrik Koitmaa ja naiste kurlingukoondise liige Marie Kaldvee (enne abiellumist Turmann, all parempoolsel pildil). Pidasin nendega maha huvitavad vestlused, kus lisaks ametlikule osale, mis jõudis lehte ja veebi, kasutasin juhust, et paluda neil seletada asju, mis mind ka isiklikult huvitavad. Nii näiteks rääkis Nurmsalu Planica lennumäe eripärast, Koitmaa väravavahtide vigastustest, Kaldvee jääkeeglist kui malest jne. Nüüd mõtlen, kas mu koostatud materjal Eesti olümpiakommentaatoritest ei saanud veidi ennatlik. Et äkki olümpiat ei toimugi?
Sest vaadake, mis on juhtunud kas või Norra suusakoondises. Täna andis positiivse koroonaproovi kahekordne olümpiavõitja Simen Hegstad Krüger. Nädala alguses tegi sama sprindikoondise treener Arild Monsen, mis viitab, et haigus võib levida ka sportlaste hulgas. Eile andsid positiivse proovi Anne Kalvå ja Heidi Weng.Karta on, et see nimekiri hakkab pikemaks venima ja et sinna lisandub ka teiste riikide sportlasi, sest omikroni tüvi on teatavasti väga kergesti leviv ja nakkav. Ja need, kes on juba haigestunud, on sama hästi kui mängust väljas. Krüger saab kõige varem Hiinasse lennata 15 päeva pärast, enne mida peab ta andma neli negatiivset PCR-testi. Hea, kui ta viimasteks distantsideks võistluskõlbulikuks saab. Aga võib kihla vedada, et selle ajaga lisandub uusi koroonaohvreid.Kui nii edasi läheb, muutub olümpia mõttetuks. Siis jääks variant, et riigid saadavad kohale B- või C-koondise – mis aga ei ole võimalik, sest neil ei ole ju akrediteeringut, nad ei ole registreeritud. Teine variant on, et võistlevad need, kes on terved ja kohal. See tähendab, et Eesti sportlaste peaülesanne on püsida terve. Sest kui see õnnestub, kes teab, äkki võib hakata koitma koht esimeses 20s, võib-olla koguni esikümnes, ja kui olukord eriti hulluks läheb, siis äkki paistab medalgi.
Ainult et kui Eesti sportlased hakkavad pretendeerima medalile, siis kas olümpia üldse nii kaugele lastakse langeda või kuulutatakse see enne katkestatuks?
Foto 1: Suusatund Tartus Tähtvere spordipargis Limpa suusakoolis treener Vahur Teppani juhendamisel. Foto autor: Margus Ansu, Tartu Postimees / Scanpix
Foto 2: Marie Kaldvee mullu jääkeegli MMil Kanadas. Foto autor. Zumapress.com/Scanpix
Foto 3: Suusahüppajad Siim-Tanel Sammelselg (vasakul) ja Kaarel Nurmsalu Sotši olümpial. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 4: Margus Ader kommentaatorina Tehvandil. Foto autor: Paul Poderat, Lõuna-Eesti Postimees / Scanpix