Pullerits: Kuidas ma paljastasin Raio Piiroja suure puuduse? (Ja teie oma ka!)
Täna keskpäeval helistasin Raio Piirojale (fotol vasakul), Eesti jalgpallikoondise kauasele kaptenile, kes saatis minu üle Viru maratonil saavutatud triumfi ülistamiseks mulle oma Viru maratoni rinnanumbri (vt eelmine sissekanne). Oo-jaa, ei jätnud ta muu seas tunnistamata, mu jalgpallivaenulikud kirjutised ei ole tühja kirjutatud, neid on jalgpallurite seas ikka arutatud küll. Aitäh, rõõm kuulda, aga see polnud peamine. Peamine oli saada jälile uue noore konkurendi – olen temast 14 aastat vanem – nõrkadele kohtadele. Vastast tuleb ju tunda.
Niisiis küsisin: millal ta viimati massaažis käis?
«Oi-oi-oi-oi-oi-oi-(oi),» lasi ta kuuldavale. (Tjaa, tõdesin mõttes, see ei tõota head – talle.) «Peale Vändra maratoni, novembri alguses?» kompas ta valjult möödanikus. (Olgem ausad: räägime siiski poolmaratonist, aeg 1:27.54. Teiseks: see toimus detsembri alguses.)
Kas suusatreeningud keha kangeks ei tee, uurisin.
«Suusatamine väga kehale ei hakka,» vastas Piiroja, «aga jooks tekitab küll tunde, et mõned kohad annavad kohe järele.» (Üks avameelne ülestunnistus tema suust: «Eelmine aasta suusad segasid liikumist, see aasta juba natuke aitavad ka.») Ta meenutas, kuidas mõni aeg tagasi ajas pelgalt kahekilomeetrine jooksuots tal säärelihased krampi või tekitas lausa rebestuse tunde. Seejärel tegi ta päris ootamatu, ehk isegi sensatsioonilise ülestunnistuse:
«Karjääri kaks-kolm viimast aastat ei saanud ilma valuvaigistite ja süstideta midagi teha – lihaste pärast.»
Nüüd küsin, ja seda teilt kõigilt: kas te tahate, et teid tabaks samasugune saatus, nagu Piiroja? Võin teile ka oma eluteelt hoiatava näite tuua, kui sattusin umbes kümmekond aastat tagasi lõikuslauale, sest puuduliku, õigemini olematu lihashoolduse tõttu oli tekkinud mõlema ahhilleuse kõõluse põletik. Üht kõõlust tuli opereerida, teine paranes õnneks siis, kui rahu sai.
Küsin teilt otse ja karmilt: millal te käisite viimati massaažis? Ja ärge tulge siin väitma, et treenite nii vähe, et teile ei ole massaaži vajagi. Massaaž, muide, kulub ära ka neile, kes sporti üldse ei tee. Sest olete ju kuulnud, kui sageli täiesti ebasportlikud inimesed kurdavad, mismoodi nende keha siit ja sealt valutab. Massaaži, olgu lisatud, vajavad tingimata ka need, kes istuvad päevad läbi lihtsalt laua taga ja klõbistavad näppudega.
Olen viimastel päevadel teinud mitterepresentatiivset juhuküsitlust, kui palju harrastussportlased massaažis käivad, ja vastused on sama oi-oi-oi-oi-oi-kui-masendavad nagu Piirojal. Enamik ei mäleta, millal nad viimati massaažis käisid, paljud ütlevad, et on küll plaaninud minna, aga pole siiski veel läinud. Näiteks Vahur Teppan, kes hiljuti käis Falunis võistlemas isegi Skandinaavia karikaetapil, tunnistas, on viimase kahe aasta jooksul käinud massaažis ei rohkem ega vähem kui kaks korda.
Aga kas mäletate, kuidas keegi teist sügisel siinses kommentaariumis märkis, milline vigastuste laine on kõvade harrastussportlaste hulgast üle käinud? Pole kahtlust, et osade nende vigastuste ja massaaži puudumise vahele võib tõmmata sirge ühendusjoone.
Aga blogipidaja ise, küsite vastu, kas mina olen massaažis käinud?
Jah, olen küll, korduvalt ja palju. Muidu ma siin nii enesekindlalt ei esinekski. Muidu ma Piiroja nii kõvasti ja avalikult pihtide vahele ei võtaks.
Teate, teil, kes te pole massaažis käinud, pole tegelikult aimugi, kui hullus seisukorras on te keha. Kui pinges on te lihased. Te ei tunne neid hädasid lihtsalt seepärast, et esiteks kogunevad need ajapikku ja teiseks harjub inimene kõigega, ka lihaspingetega. Sellest, kui kohutavasse lihasseisundisse te end treenite, saate aru alles siis, kui lasete asjatundjal ennast masseerida. (Olge hoiatatud igasuguste niisama-paitajate-silujate eest!) Siis tunnete, kuidas kõik kohad on kanged ja valulikud.
Aga mis juhtub varem või hiljem sellega, mis on pidevalt pinge all? Õige - see läheb katki!
Kas te tahate vastu pidada kauem, kui järgmise või ülejärgmise maratoni? Või järgmise hooajani?
Kas pean teile tõesti ütlema, mida te kiiremas korras tegema peate, sest te ei saanud sellest ikka veel aru? Kes aru ei saanud, istugu maha ja püüdku jalg kaela taha panna. (Tähelepanu: mina ei vastuta, kui see katse teile jamaga lõpeb ja peate kiirabi kutsuma!) Kui ei suuda, siis mõelge, miks. Ja alustage siinse sissekande lugemist kõige algusest.
Oma massöörilt olen saanud tagasisidet, et mu lihased on juba palju-palju paremad kui mõni aeg tagasi. Ise tunnen, muide, samuti, et pingeid on vähem. Isegi uni oleks justnagu parem.
***
Aga leidub ka neid, kes tahavad minuga arveid klaarida. Vahur Teppanilt (fotol vasakul) sain eile järgneva kirja.
Loen mina üle pika aja Teie blogi ning avastan, et olete läbi lasknud ühe äärmiselt suure prohmaka. Nimelt meie "tülinormimine" a.k.a. "kihlvedu" viimasel Tartu Suusatalve etapil lõppes siiski minu võiduga.
Tuginedes matemaatikale ja kainele loogikale, siis viimased kinnitavad, et sinu kaotus oli kihlveo raames toimunud võistlusel siiski suurem kui Lemeksi sarja etapil. Lubagem näitlikustada seda väidet koos sinna juurde kuuluva arvutuskäiguga:
Lemeks Tartumaa suusasari: I etapp - Tähtvere suusasõit
1. Vahur Teppan SuusaAkademia 14:32 - 3:41 3:48 3:34 3:29
18. Priit Pullerits Postimees 18:13 - 4:32 4:39 4:33 4:29
Ehk kaotus võitjale 3 minutit ja 41 sekundit, mis teeb kaotusprotsendiks 25,34 (kaotuse suhe võitja aega ehk kaotus [sekundites (221s)] jagatuna võitja ajaga [sekundites (872s)] x 100%)
Meie väike kihlvedu sai siis toimuma Tartu Suusatalve klassikaetapil, kus protokoll räägib järgnevat:
1. Vahur Teppan 03:01 03:13 03:13 03:11 - 12:38
6. Priit Pullerits 03:41 03:55 04:12 04:03 - 15:51
Ehk kaotus võitjale 3 minutit ja 13 sekundit, mis teeb kaotusprotsendiks 25,46.
Ehk protsentuaalselt oli sinu kaotus meie kihlveo raames suurem kui Lemeksi etapil!! M.O.T.T.
*
Minu kommentaar eelnevale: mees keerutab, st tõestab ükskõik mille ära juba nagu Mati Alaver. Huvitav, on see Eesti suusatamises professionaalne kutsehaigus või hakkab lihtsalt peatreenerilt kõigile külge?
******
Grabens, Needles District, Canyonlands National Park, Utah. 27. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Foto 1: Raio Piiroja andmas intervjuud Otepää MK-etapil Lemeksi harrastajate teatesprindivõistlusel. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Teleajakirjanik Anu Säärits usutlemas mullu detsembri lõpus spordiaasta tähtede galal Raio Piiroja. Foto autor: Teet Malsroos, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: Seltskonnadaam Paris Hilton tuleb massaažiseansilt ja kinnitab Instagramis: "Feel so relaxed." ("Tunnen end väga lõõgastununa."). Foto: Instagram/Scanpix
Foto 4: Selline massaažitool võib sobida modell Chrissy Teigenile (29), aga spordimehele ei ole sellest mingit tolku. Foto: Instagram/Scanpix
Foto 5: Tennisist Caroline Wozniacki ei ütle massaažist ära isegi tennisematši vaheajal. Foto autor: Miami Herald / MCT / Sipa USA / Scanpix
Foto 6: Vahur Teppani klassikatehnika stiilinäide laugel tõusul. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix