Pullerits: Miks ma mõjukaimate pingereast välja jäin?
See juhtus kunagi hallidel aegadel, ilmselt selle sajandi esimese kümnendi esimeses pooles, kui kutsusin Villu Päärti (fotol paremal), Postimehe tollase ja nüüdse Arteri kolleegi Tähtvere dendroparki 5 km võidu suusatama. Mul olid siis veel sellised Visu suusad, mille õhuke plastikkiht oli ühe suusa tagant puitkarkassi küljest lahti tulnud. Ometi arvasin, et suudan ka sellise varustusega Päärtist jagu saada.
Ei suutnud. Olin siis alles alustaja suusataja. Ma ei kaotanud Päärtile palju, aga ega võidušanssi ka ausalt öeldes tekkinud.
Eilses Tartu Postimehes avaldas Päärt arvamusloo «Sajatus saja asjus». Ta võttis hambusse nädala eest ilmunud Tartu mõjukaimate nimekirja tipu ehk esimesed sada. Ja vaatas, kes kõik sealt puudu on.
Ja siis kirjutab Päärt sel teemal nii (fotol vasakul): «Kus on Priit Pullerits, kelle järgi tuhanded Eesti spordiharrastajad oma treeningukoormusi krutivad? Kus?»
Jah, toosugused pingeread lähtuvad enamasti väga formaalsetest alustest. Aga palju suurem mõju on sageli informaalsetel teguritel. Lugege näiteks veel kord eelmist siinset sissekannet «Kuidas ma leidsin Postimehele uue peatoimetaja?»! Või meenutage kevadisi riigikogu valimisi, kus langetasin tugevasti sotside tulemust, avaldades vahetult enne valimisi kaks neid ründavat kirjutist, ühena oma kolumni, mis rõhutas, kuidas sotsid ei suuda tunnistada Eesti rahvusriiklust, ja teisena intervjuu kultuurikriitik Linnar Priimäega, kes lasi sotsid eriti auklikuks, nimetades neid kõige suuremateks parasiitideks riigikogus. Või meenutage eelmist kümnendit, kus mu argumenteeritud ja faktipõhised arvamuslood selle kohta, et ei ole naised Eestis sugugi teisejärgulised ega allasurutud, aitasid avalikus ruumis kaua tagasi tõrjuda feministide pealetungi. Või meenutage teisi kümneid, isegi sadu arvamuslugusid, mis on kujundanud avalikku arvamust ses suunas, et äraandlik vasakliberalism ei ole suutnud Eestis nii palju kanda kinnitada, nagu põlvist nõtkuvas Euroopas. Või lisage siia need sajad ja sajad noored, kes on kolme kümnendi jooksul minult Tartu Ülikoolis elu- ja ajakirjandusõpetust saanud (sh Päärt) ja kelle loetlemine võtaks terve tunni.
Praeguses aegruumis ei maksa muidugi unustada, kuidas mu mõni väike kirjutiski on olnud nii mõjukas, et Eesti suurima massispordiürituste sarja korraldaja on kuulutanud mind sisuliselt persona non grataks. Aga pole hullu, see kõik käib mängu ilu juurde ning sellised nägelemised olen ammu oma hingest ja südamest lahti lasknud, sest elu vajab elamist ja nautimist, mitte pidevat kaklemist.
Aga las pealegi olla mõjukaimate nimekirjas need, kes seal on. Ega see nimekiri vähenda nende mõju, keda seal nimekirjas ei ole.
Ahjaa, mõjust veel nii palju, et just ilmus Tartu Ülikooli teaduskooli video, kus minu nime ja läbitud maratonidega seda kooli reklaamitakse. Õnneks ei pea te palju seda videot vaatama, minu nimi tuleb kohe kõige algul koos maratonidega.
Foto 1: Villu Päärt 2003. aasta Tartu maratonil. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix