Mäletate, kuidas kaks kuud enne Sotši olümpiat sattus Soome suusakoondis rahalistesse raskustesse. Tegelikult on Soome koondis jõukas, sest tal on oma määrdebuss – luksus, mida Sotši olümpiaks suutsid endale lubada veel vaid seitsme riigi koondised –, aga hind, mida taliolümpia korraldajad küsisid selle parkimiskoha eest Krasnaja Poljana Laura suusakeskuse lähedal, lõi põhjanaabritel hinge kinni: 10 000 eurot kolme nädala eest.
Eesti koondisel seda probleemi polnud. Sest Eestil pole määrdebussi.
Tundide kaupa kestnud jahumine, kui kasutada EOK tippspordijuhi Martti Raju antud iseloomustust aruteludele, mis Sotši olümpia delegatsioonide juhtide koosolekuil määrdebusside ümber käis, on värskemaid näited, kuhu suusaspordis käiv võidurelvastumine on välja jõudnud. Kui meenutada kahte eelmist, Torino ja Vancouveri taliolümpiat, siis püüdis ka Eesti delegatsioon sportlaste arvu võimalikult suureks ajada, sest sedasi sai suurendada just suusakoondise hooldemeeskonna arvukust. Mida rohkem määrdemehi, seda suuremad lootused paremini esineda. Ega muidu olnud Norra koondisel Torinos kaasas tervelt kaks tosinat hooldemeest.
«Me tapame suusasporti!» ütleb seepeale Rootsis elav ja töötav venelane Leonid Kuzmin, uudse suuskade ettevalmistamise meetodi looja. Tema seletus oma väitele on selline, millest saab küllap aru igaüks, kes kasvõi harrastajana püüdlikumalt suusatanud: heaks tulemuseks on vaja üha rohkem suusapaare ning nende libisema ja pidama saamiseks on vaja kasutada järjest kallimaid ja ka tervisele ohtlikumaid määrdeid ning pulbreid. Seetõttu ei maksa imestada, kui vanemad ei taha lapsi suusatrenni panna – liiga kulukas! –, vaid saadavad nad parema meelega jalgpallitrenni. «Kui teha asi lihtsamaks, saaks suusatamise harrastajaid juurde,» lausub Kuzmin.
Üks oluline võimalus, kuidas suusatamist lihtsamaks teha, on kaotada vajadus suuski pidevalt parafiinitada ja määrida, kinnitab Kuzmin.
Stopp! Siin tuleb tunnistada, et Kuzminil võivad olla isiklikud ärihuvid mängus. Kaheksa aastat tagasi kaitses ta Rootsis Luleå tehnoloogiaülikoolis doktoritöö, kus tõestas teaduslike mõõtmiste ja arvutuste põhjal, et suuskade libisemispinna sikeldamine ehk töötlemine terasest valmistatud metallkaabitsa ja spetsiaalsete suurel kiirusel pöörlevate harjadega annab sama hea libisemise, nagu suusapõhjade töötlemine määrete ja pulbritega. Ta müüb omanimelist hooldekomplekti, kuhu kuuluvad kolme sorti siklid ehk metallkaabitsad ja samuti harjad.
Pole puudus neist, kes Baumani-nimelise Moskva riikliku tehnikaülikooli automatiseeritud juhtimistööde insenerina lõpetanud Kuzmini väljatöötatud meetodis kahtlevad või selle lausa tulutuks kuulutavad. Ühe esimesena ründas teda Toko brändimänedžer
Ian Harvey.
Levinud vastuargument kuulutab, et juhul, kui Kuzmini meetod on nii hea, nagu ta väidab, siis miks pole keegi võitnud tiitlivõistlustel medalit sikeldatud suuskadega. Mille peale Kuzmin lausub: «Aga pole ju teada, mis vahendeid keegi suuskade ettevalmistamiseks kasutab – keegi ju ei avalda seda.» Enamgi veel: ta teab kinnitada, et
Per Knut Aaland, kes tuli 1980. aastal Lake Placidi olümpial Norra meeskonnaga teatesõidus teiseks, oli juba kolm aastat enne seda võistelnud sikeldatud suuskadega ning 1982. aastal oli ta tulnud oma klubikaaslastega teatesõidus Norra meistriks – samuti määrimata suuskadega.
Just tol samal 1982. aastal avaldati Norras tööstusuuringute keskinstituudis teadustöö, mis Kuzmini sõnul kinnitab tema töö tulemusi. Tolle töö autorid on Doktor Waxiks kutsutud
Leif Torgersen, Norra määrdefirma Swix vanemteadur, ja
Dag Slotfeldt-Ellingsen. Töö tellijad on kolm Norra suusafirmat: Madshus, Landsem ja Åsnes. Kui Kuzmin püüdis 2000. aastate algul tolle tööga tutvuda, põrkus ta iga kord ületamatule takistusele – töö oli salastatud.
Ometi õnnestus Kuzminil kahe Norra teadlase töö viimaks kätte saada. Kavalusega, avaldab ta. Tõestuseks näitab ta oma sülearvutis norrakate teadustööst tehtud koopiaid. Ja osutab selles lõikudele, kus on esitatud samasugused järeldused – näiteks pooride täitumise teemal –, millele jõudis ka tema oma doktoritöös.
Kuzmini doktoritöö valmis Östersundis Kesk-Rootsi ülikoolis, kus on teiste hulgas õppinud ka Rootsi suusakuulsused Jerry Ahrlin ja Anders Södergren. Ülikooli rektor
Thomas Lindstein on rääkinud, et sai kõne Swixist, kus helistaja väitis, et doktoritöös esineb tõsiseid puudusi, ning
ähvardas hävitada kõrgkooli maine, kui Kuzmini tööd n-ö maha ei võeta. Lindstein, olles Kuzmini tööga seejärel põhjalikumalt tutvunud, leidis, et pole põhjust survele alluda.
Doktoritöö kaitsmisel Luleå tehnoloogiaülikoolis suure auditooriumi ees oli Kuzmini sõnul läinud kõik libedalt, ehkki laua taga istus hulk professoreid, kes olid ta tööd uurinud ja puurinud. Keegi ei üritanud seda põhja lasta. Ta ei usu, et oponendid olid liiga heatahtlikud. «Miks nad oleks pidanud mind toetama?» küsib Kuzmin retooriliselt. «Ma olen ju niigi seal Rootsis nagu migrant.»
Kuzmin väidab, et sikeldatud suusad libisevad eriti hästi just kevadisel mustal lumel. Tema abikaasa
Antonina Ordina võitis 1995. aastal Kanadas Thunder Bays MM-võistlustel Rootsit esindades määrimata suuskadel pronksi nii 30 km kui teatesõidus, kusjuures teates läbis ta oma vahetuse isegi kiiremini kui võitjaks tulnud Venemaa naiskonna kuulsus Jelena Välbe.
Põhjus, miks tema väljatöötatud meetod pole suutnud suusamaailma vallutada, seisneb Kuzmini sõnul just suurte määrdefirmade ärihuvides. Ta lisab, et määrdeäri meenutab justkui narkoäri, kus tuleb luua turg ja tekitada nõudlus ning kasum muudkui tuleb. Ometi, märgib ta, minnakse alatihti määrdevalikuga alt. See omakorda tingib, et taustajõude tuleb veelgi suurendada, ning uute määrete ja pulbrite lisandudes on hooldemeeskondade töö, hoolimata kaitsemaskide kasutusele võtmisest, muutunud üha tervistkahjustavamaks. See jällegi tähendab, et võistluste korraldajad peavad kulutama järjest suuremaid summasid, et rajada kalleid, tehnoloogiliselt ülimoodsaid hoolderuume.
Kuzmin selgitab, et kui võistluste eel valmistatakse ette sadu paari suuski ning enamik nende põhjale kantud materjalidest kaabitakse maha, on paratamatu, et mürgised osakesed satuvad õhku, seda ventilatsioonist hoolimata, maanduvad lumele ning voolavad selle sulades veekogudesse ja põhjavette. Need osakesed võivad tulevikus tekitada vähki ja geneetilisi mutatsioone, väidab ta.
Kuzmini sõnul oleks lihtne teha sellisele üha kallinevale arengule lõpp, mis tuleks kasuks kõigile – odavam ja tervislikum –, kui kehtestada reegel, et võistelda tohib üksnes sikeldatud suuskadega. Kindlustamaks, et keegi sohki ei tee, piisab enne starti või pärast finišit suuskade kontrollimisest. «See ei ole sugugi nii kallis kui näiteks dopinguproovi tegemine,» lisab ta.
Ent realistina, teadlasena, annab Kuzmin aru, et arulage võistlus, kus on oma huvid nii määrdefirmadel kui üleilmsetel suusajuhtidel, läheb edasi nagu seniajani, sest kellelgi pole huvi seda peatada.
******
Onion Creek Road, Moab,
Utah. 23. aprill 2012.
Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Foto 1: Maksim Võlegžanin (vasakul) ja eesti mehed Venemaa koondise teenistuses 2012. aasta jaanuaris. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 2: Eesti koondise määrdemehed Sotši olümpial. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 3: Leonid Kuzmin saabub Tartus mööda Gildi tänavat kohtumisele Priit
Pulleritsuga, kaasas kohvri täis intrigeerivaid materjale suusatamise
kohta. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 4: Venelane Nikolai Zimjatov 1980. aastal Salt Lake City olümpial sõitmas 50 km võidu poole. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix
Foto 5: Leonid Kuzmin (paremal) näitab oma sülearvutis Priit Pulleritsule norrakate salastatud teadustööd,
mis seab kahtluse alla suuskade määrimise vajalikkuse ja kasulikkuse. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 6: Järjekordsed uued tooted suusamäärete valmistajailt. Foto autor: Urmas Luik, Pärnu Postimees / Scanpix
Foto 7: Leonid Kuzmin ja tema huvitavaid andmeid sisaldav sülearvuti. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix