Pullerits: Oh õudust, lihavastased muutuvad ka spordis üha sõnakamaks!
See oli küll Klubilt Tartu Maraton löök otse lagipähe. Ei, täpsemini mats makku. Nädalavahetuse eel saatis klubi laiali pressiteate pealkirjaga «Tartu Jooksumaraton üllatab osalisi lihavaba menüüga». See algab nii:
«Järgmisel pühapäeval peetaval 35. Tartu Jooksumaratonil pakutakse esmakordselt Eesti rahvaspordiüritustel osalistele lisaks tavapärastele toitudele ka lihavaba menüüd.»
See on tõesti üllatus, ja ebameeldiv: lihavastasus on ametlikult ja avalikult jõudnud ka spordiüritustele.
Aga mida teeb õige eesti mees? Õige eesti mees sööb liha: vaadake selle kinnituseks Rakvere lihakombinaadi «Lihakõne» reklaami, mis on tõeliselt kaunis mehelik ülistus ja ood liha söömisele, kus muu seas kõlab ka võimas skandeeriv lause: «See on kõne, mis on täis rauda, jõudu ja proteiini!»
Tänases, laupäevases Postimehe Arteris avaldan pika loo «Eesti mees peab liha saama! Naine ka», mis veebis on suurema tõmbejõu saavutamiskes pealkirjastatud «Lihasööjate kaitseks: kui sööd ainult porgandit, siis sured varsti ära».
Kuid ma olen aus ja õiglane: see pole ainult Klubi Tartu Maraton süü, et nüüd on Eesti spordivõitlustel ka nn lihavabadus kanda kinnitanud. Loeme pressiteadet edasi: «Enne otsuse langetamist viidi varasemalt Tartu Maratoni Kuubiku sarja üritustel osalenute seas läbi küsitlus. Küsimustikule vastas üle 1200 inimese, kes said toite hinnata täpsete koostisosade põhjal ning valida oma eelistuse. Lihavaba menüüd soovis Kuubiku sarja üritustel näha ligi viiendik vastanutest.»
Olgem veel kord täpsed: viiendik küsimustikule vastanutest ei tähenda tingimata, et iga viies, kes võistlustel osaleb. Neil, kes menüüga seni rahul, pole ju motivatsiooni vastata ning muutusi ehk taimetoitu nõuda. Kuid kahtlemata ei ole lihavabaduse pooldajaid vähe, mis ongi tegelik põhjus muretsemiseks.
Mida lihavastasus kaasa toob, seda illustreerib mu Arteri-loos tuntud jooksja Olga Andrejeva (parempoolsel fotol vasakul), kes tunnistas mulle intervjuus, et tema veendumuse kohaselt on põhjus, miks ta kuu aega tagasi Poolas maratoni joosta ei jõudnud ja pidi katkestama, nimelt just see, et kuna ta ei söö juba viis-kuus aastat liha, oli rauasisaldus ta veres just liha mittesöömise tõttu kukkunud sisuliselt nulli peale. (Täpsemalt lugege minu Arteri-loost, ei hakka seda ümber jutustama – hoiame siin aega kokku.)
Kuid olgu mainitud, et olen aus ja õiglane, nagu alati. Oma Arteri-loos teen juttu ka ultratriatleet Rait Ratasepast, kes rääkis mulle intervjuus, kuidas tema on juba üle kolme aasta taimetoitlane ning kuidas see on talle sobinud: kehakaal on alanenud ligi kümme kilo, taastumine treeningutest kiirenenud ning tulemused läinud järjest paremaks. Kuid samuti ausa ja õiglase mehena rääkis Ratasepp, kuidas taimetoitlus nõuab talt äärmiselt suurt ja põhjalikku möllamist (tema sõna!), sest ta peab sellega pidevalt tegelema, katsetama ja analüüsima ja uurima ning tagatipuks annab ta aasta jooksul kümmekond vereproovi – sest enesetunne valetab ja petab, märkis Ratasepp –, et veenduda, ega midagi hulluks pole läinud. Kui paljud taimetoitlased näevad sama suurt ja põhjalikku vaeva, nagu Ratasepp?
Oletan, et vähe, sest toitumine on Ratasepale tema harrastuses a ja o ning ta on oma tegemistes äärmiselt teaduslik ja metoodiline, s.t professionaalne. Ses osas Eestis kindlasti äärmiselt erandlik.
Niisiis on põhjust muretseda, mida lihavastased endaga tegelikult teevad. Karta on, et nad ei anna endalegi aru. Näete, Andrejeval kulus viis-kuus aastat, enne kui aru sai, kuhu ta lihast loobumisega oli end viinud – ja tema on ikkagi suure ambitsiooniga jooksja, läks kuu eest Poolasse üritama maratonijooksus MM-normi 2:45 täitmist.
Liiati, nagu räägivad mu loos Eesti toitumisasjatundjad, on taimetoitlus ja selle äärmuslik vorm veganlus (fotol vasakul) otsesõnu kahjulikud. Üks neist tunnistas intervjuuväliselt, et oleks isegi parem, kui ma taimetoitlastest üldse ei kurjutaks, sest noil on komme tõusta tagajalgadele, s.t minna arutult ägedaks. Miks taimetoitlus on halb, on kokkuvõetav loos toodud ühe lausega: «Kuna toitumissoovitused jagavad toidu päritolult taimseks ja loomseks, pole toitumisteadlaste jaoks küsimust: normaalne tervislik toitumine sisaldab ka loomset päritolu toitu ehk liha.» Taimetoitlased kuulutavad seepeale, et liha saab asendada, mille peale aga Eesti juhtivaid toitumiseksperte professor Raivo Vokk lausub lühidalt: «Ühtegi toitu ei saa asendada.»
See on väga ärevusttekitav, kui lähtuda Klubi Tartu Maraton küsitlusest, et Eesti harrastussportlaste seas on siginenud suur hulk lihavastaseid. Kahju on sellest, et Klubi Tartu Maraton taimetoitu pakkudes nende lihavastasusele vaid hagu juurde kütab. Küsimus Klubile Tartu Maraton: aga mis saab siis, kui juhtub, et mõni mittelihasööja nende pikal ja kurnaval võistlustel pikaajalise nn lihavabaduse tagajärjel kokku kukub? Kas sellist ohvrit on Klubi Tartu Maraton üritusele vaja? Vaevalt...
Niisiis peaks Klubi Tartu Maraton lööma selja sirgeks ning teatama, et senikaua, nagu ma oma looski viitan, kui normaalne tervislik toitumine sisaldab ka loomset päritolu toitu ehk liha, ei vaata Klubi Tartu Maraton oma menüüd ümber ning liha pakutavast toidust välja ei võta. Loomulikult, ega see, kas finišis (sic!) pakutavas toidus on liha või mitte, muuda kellegi sooritust võistluse kestel. Kuid küsimus ei olegi selles. Küsimus on selles, millise signaali saadab Eesti inimestele Eesti suurima harrastusspordisarja korraldaja. See signaal peab olema selline, mis toetab normaalset tervislikku toitumist – mis, nagu korduvalt öeldud, sisaldab ka liha. Kõik muu on käsitletav eba- ja pseudoteaduslikele, suure kahjupotentsiaaliga moetrendidele järelemõtlematu kaasakiitmise ja -aitamisena.
Olles aus ja õiglane, tunnistan, et õnneks pole Klubi Tartu Maraton veel kogu täiega ühe järjekordse vähemuse mõju alla sattunud. Pressiteatest saab lugeda, et kuigi jooksumaratonil saavad osalised pärast finišit valida lihaga või lihata seljankade ja pirukate vahel, «tuleb ära mainida, et lihavaba menüü ei tähenda täielikku taimetoitu ega veganlust, kuna toodetes võib leiduda loomseid rasvu või muna».
Nii et lihavastased, olge valvel: loomsed rasvad võivad rünnata teid tasahilju. Kuid ärge kartke! Mis te arvate, kas surete loomsete rasvade pärast ära või? Ei te sure. Hoopis ühel teisel põhjusel heidate hinge – lugege mu Arteri-loost, mida ütleb restorani Pull omanik Enn Tobreluts: «Kui sööd ainult porgandit ja kapsast, siis sured varsti ära. Toituma peab mitmekülgselt, millegagi ei tohi üle pingutada.»
Foto 1: Võistlusjärgne keha kinnitamine. Foto autor: Tarmo Haud / Klubi Tartu Maraton
Foto 2: Hõrgutav liha paneb suu vett jooksma! Grillmeister Rain Käärst. Foto autor: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix
Foto 3: Rain Käärst liha grillimas. Foto autor: Teet Malsroos, Õhtuleht/Scanpix
Foto 4: Olga Andrejeva (vasakul) mullusel Tartu jooksumaratonil. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 5: Ultratriatleet Rait Ratasepp. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 6: Veganburgerite müük järelhaagisest Viljandis. Foto autor: Marko Saarm, Sakala/Scanpix
Foto 7: Tallinna teeninduskooli rohelised söögis aprillis 2016. Foto autor: Alar Truu, Õhtuleht/Scanpix
Foto 8: Tartu jooksumaratoni Ketneri toitlustuspunkt. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 9: Vegani toit ja suur küsimus: kui vegani toit ei sisalda liha, siis miks peavad veganid oma toidu tegema sellise, et see oleks vähemalt välimuse järgi justkui liha? Foto autor: Erik Prozes, Postimees/Scanpix