Venemaa spordil on vesi ahjus. Venemaa olümpiakomitee asepresident Igor Levitin esines arvamusavaldusega, et pärast seda, kui lääs on Venemaad tõrjuma hakanud – arusaadavalt Ukrainale kallale tungimise pärast, mida venelased muidugi tunnistada ei taha –, peaks Venemaa naasma spordis nõukogude aja nn ise hakkama saamise spordisüsteemi juurde.
Asepeaminister Dmitri Tšernõšenko, Gazprom-Media tegevjuht, kelle ELi riikides asuv vara on nüüd külmutatud, kaebleb: «Rahvusvahelisest spordist on saanud poliitilise võitluse võimsaim instrument, kui kõiki [olümpia] harjumuspäraseid aluspõhimõtteid ja ideaale on rikutud.» Ta väidab, et olümpiahartat on rikkunud just need, kes on selle kirjutanud. Ja jätkab: «Spordi humanitaarmissioon hävib meie silme all. Tähtis on koos püsida. Need väljakutsed ühendavad meid. Venemaal on eriline roll, me hoiame neid väärtusi alles siis, kui kõik on need jalge alla pühkinud.»
Võiks ju öelda klassikaks saanud lausega, et «Dmitri Tšernõšenko, idi nahhui!», aga ütleme pigem liigsete emotsioonideta, et eks kiunu ju see koer, kes on kiviga pihta saanud. Ja seda, et Venemaa on pihta saanud, tõestab Venemaa spordist kostuv ulgumine täielikult.
Venelased korraldasid Moskvas koguni kahepäevase foorumi, et arutada, mis nüüd saab, kui neid rahvusvahelisele areenile enam võistlema ei lasta ja rahvusvahelised võistlused neilt ära on võetud. Seal siis pakkuski Levitin välja, et tuleb naasta kodumaise spordi juurte, st nõukogude aja süsteemi juurde.
Ta turgutas end tõdemusega, et mäletate, nõukogude ajal ka tõrjuti NSV Liidu sportlasi, aga ikkagi olid nad maailma tugevamad.
Selles ta muidugi eksib. Ei tõrjutud Nõukogude sportlasi ühtigi. Alati said nad esineda punalipu all nii olümpial, MMidel ja EMidel, samuti Euroopa jalgpalli karikasarjades. Ainsad, kes siis venelasi tõrjusid, olid nad ise, kui ei söandanud oma sportlasi välismaale võistlema lubada või lasid neid piiri taha ainult läbi tiheda kontrolli. Ja ega ammustel aegadel kuigi palju välisvõistlusi olnudki.
Levitin rääkis foorumil, et nüüdisajal valitsevad spordis liiga palju lääne ametnikud, kuid märkis, et õnneks on olemas ka välisettevõtted, sponsorid, andes mõista, et küllap on nad kindlasti Venemaa sportlastega koostööst huvitatud.
Kuid ta unustab ära paar asja. Esiteks, sport on nii palju muutunud, et keegi ei saa nüüdisajal tugevaks ainult omasugustega treenides ja võisteldes (vt Eesti jalgpalli saamatus). Teiseks, enam pole see aeg, mil sai dopingu abil endale eeliseid luua. Nüüd ei pääse sa rahvusvahelisel areenil startigi, kui sul pole ette näidata kuue kuu pikkust tõestatud dopinguvaba perioodi (on ju nii, eks, lähtudes Adamsi süsteemist?). Ja kolmandaks, ilmselt ei ole pimedusega löödud venelased märganud, et paljud sponsorid on loobunud venelasi toetamast, sest kes see tahab end siduda sõjardite riigi esindajaga; arvata võib, et niipea ei julge ükski välisfima end venelastega siduda, sest mainekahju, mis sellest tekib, saab olema avaliku surve ajel suur ja kauakestev.
Nii et Levitin ja tema mõttekaaslased, sh Venemaa spordiminister Oleg Matõtsin (fotol ülal vasakul), kes samuti tol foorumil nõukogu aja süsteemi taastamise poolt sõna võttis, elavad omaloodud mullis, kus soovmõtlemisega tekitatud paralleelmaailmal ei ole tegelikkusega mingit pistmist.
Venelased võivad küll end lohutada sellest, et FIFA ja UEFA pole neid veel oma ridadest välja visanud, ja tunda rõõmu sellest, et FIFA muutis vene keele koguni oma töökeeleks – veel üks põhjus põlata jalgpalli –, kuid need on siiski üksikud erandid, mis ei muuda suurt pilti. (Venemaa nahaalsuse näitajaks jalgpallis on see, et ta on väljendanud huvi korraldada 2028. aasta EM-turniir.) Suur pilt ja trendinäitaja on see, et rahvusvaheline laskesuusaföderatsioon IBU peatas Venemaa ja Valgevene liikmeks olemise.
Suurt pilti iseloomustab ka see, et järjekordne putini pooldajast Vene sportlane leiab, et talle tehakse liiga. Ujumise kahekordne olümpiavõitja Jevgeni Rõlov (fotol vasakul) kaebleb, et rahvusvaheline ujumisliit FINA on alustanud tema vastu distsiplinaarmenetlust seoses tema osalemisega Putini sõjahüsteeriat ülespiitsutaval üritusel Lužnikis. Aga sõja õhutajal, nagu Rõlov, kes kannab z-tähte, ei saagi ju olla kohta rahvusvahelises spordielus. Kuidas ta saab olla nii loll, et ta sellest aru ei saa?!
Suurt trendi näitab see, et Inglismaa nõuab, et kui Venemaa ja Valgevene individuaalalade sportlased tahavad osa võtta Inglismaa pinnal toimuvatest võistlustest, peavad nad esitama kirjaliku avalduse, milles mõistavad hukka Venemaa agressiooni Ukraina vastu. Ja see käib, muide, ka Wimbledoni tenniseturniiri kohta, mis tähendab, et seesuguse avalduse peavad esitama ka Daniil Medvedev (meeste nr 2, fotol ülal paremal) ja Arina Sabalenka (naiste nr 5, foto all vasakul). Briti spordiministri Nigel Huddlestoni (üle-eelmisel parempoolsel fotol) kinnitusel peavad Venemaa sportlased, kes tahavad Inglismaal võistelda, ühtlasi tõendama, et nad ei saa Vene või Valgevene riigi ega putini käest raha, ja peavad lubama, et ei esine avaldustega Venemaa sõjalise kallaletungi poolt Ukraina vastu. Kuid see ei ole veel kõik! Nad ei saa esineda Venemaa lipu all ega tohi kanda rahvusvärve. Ja veel üks asi, lisas Huddleston: kui mõni alaliit või muu ühendus soovib Venemaa ja Valgevene sportlaste osalemist võistlustel üleüldse keelustada, siis tema toetab neid liite ja ühendusi. (Kahju, et sellist eelkirjeldatud avaldust ei nõua Inglismaa võistkonnaaladel esinevatelt venelastelt.)
Järgmise nädala kolmapäeval saame juba täpsemalt teada, kes Venemaa tippsportlastest toetab selle riigi sõda alustanud presidenti ja kes mitte, sest sel päeval korraldab ukrainlaste esihävitaja Pekingi taliolümpia medalivõitjatele vastuvõtu. Vene sportlastel on siiski veel mitu päeva aega vaagida, kuhu minna ja mida teha. Kes vastuvõtule läheb, satub agressoriga ühele pildile, mida näeb terve maailm.
Foto 1: Venemaa majandusministri visiit Eestisse juulis 2006. Muuga sadamas pildil vasakult Venemaa majandusminister Igor Levitin, Tallinna Sadama nõukogu esimees Neinar Seli ja Tallinna Sadama juhatuse esimees Ain Kaljurand. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
Foto 2: Plakat meeleavaldusel Liibanonis Beirutis 27. märtsil 2022. Foto autor: EPA/Scanpix
Foto 3: Tüdrukute enesekaitsetrenn Ukrainas Lvivis 22. märtsil 2022. Foto autor: EPA/Scanpix
Foto 4: Venemaa spordiminister Oleg Matõtsin. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 5: Briti spordiminister Nigel Huddleston. Foto autor: Action Images / Reuters / Scanpix
Foto 6: Jevgeni Rõlov. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 7: Daniil Medvedev. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 8: Arina Sabalenka. Foto autor: Zumapress.com/Scanpix