Väike sissejuhatus. Võitjatest on lihtne kirjutada. Neil on enamasti kõik õnnestunud, seega puudub põnevus. Palju paeluvam on uurida nende käekäiku, kes pjedestaalile ei küüni, ehkki sinnapoole pingutavad. Ajakirjanduslikus mõttes peituvad köitvad lood just seesugustes sportlastes. Järgnevaga püüan seda tõestada. Mõelge kaasa ja öelge, mis arvate. (Lugu ilmus pisut rohkem kui nädal tagasi Tartu Postimehes, aga vaevalt enamik seda märkas.)
***
Miski peab olema hirmsasti paigast ära, kui enesetunne pendeldab nii meeletult üles-alla. Tippsportlase puhul, kes kaks aastat tagasi saavutas Sapporos suusatamise MMil 50 km maratonis tummise 11. koha, pole säärane heitlikkus põrmugi loogiline.
Milles küll asi?
Tänavuse hooaja MK-sarja algul tundis Kaspar Kokk, et seis on õnnetu. Tunne ei petnud – Rootsis Gällivares tuli 74. ja Prantsumaal La Clusazis 63. koht. Seejärel otsustas ta peatreener Mati Alaveriga, et harjutab enesetunde järgi.
See aitas. Nädal hiljem Itaalias La Sgambeda 42 km maratonil jättis Kokk selja taha isegi Andrus Veerpalu. Haistis, et hea enesetunne tuleb tagasi.
Tuligi. Jaanuari teiseks nädalavahetuseks oli tunne nii hea, et kui Eesti meistrivõistlustel olnuks suusavahetusega sõidus veelgi raskem rada, kui on Tehvandil niigi, suutnuks Kokk mitte üksnes Jaak Mael, vaid ka Aivar Rehemaal eest sõita. Jäi siiski Rehemaa järel teiseks.
Aga seejärel tuli kallale kõhutõbi, mis lõi Otepää MK-etapiks valmistumise sassi. Seda arvestades polnud 34. koht kõrvuti Rehemaa ja Veerpaluga põrmugi paha tulemus.
Nädal hiljem Rõbinski MK-etapil tegi Kokk ühisstardist 15 km uisutehnikasõidus suurepärase enesetunde najal elu parima sõidu – kaotust võitjale kõigest 16 sekundit. Paraku jäi see talve viimaseks sähvatuseks.
Kuna Rõbinskis jäi pakase tõttu järgmise päeva suusavahetusega sõit ära, tuli plaanid koos Alaveriga enne MMi Liberecis ümber teha. Sealt läks miski väga viltu.
«Mul on endale etteheiteid, et ma ei üritanud Matiga rohkem diskuteerida,» arutleb Kokk endasse vaadates. «Ehk oleks pidanud Matiga rohkem rääkima, aga… noh, ma ei saa öelda, et ma seda üldse poleks teinud.» Ta otsib endas, kuni leiab selle, mida öelda: «Ei saa öelda, et tegin ühe või teise otsuse valesti, vaid tegin ainult ühe otsuse valesti: ma usaldasin sada protsenti treeneri ettekirjutatud plaani.»
Kuid Alaveri plaanid olid Torino olümpia-aastal toonud head tulemused. Ehkki talve hakul polnud tunne hea, suutis Kokk poolteist kuud enne olümpiat sõita end kolmel korral MK-punktidele. Torinos sai ta suusavahetusega sõidus 19. koha ja näitas teatesõidus lennukust, mille kiitmisega polnud Alaver kitsi.
Järgmisel, Sapporo MM-talvel, läks hooaja algus aia taha, aga kevade poole hakkas vorm tulema. Holmenkolleni kuningliku 50 km maratoni 20. koht oli aastale ilus lõpetus.
Möödunud hooajal, leiab Kokk, sai koormustega paraku üle pingutatud. Väsimus istus pidevalt sees. Vaid korra, Otepää MK-etapil, jõudis ta napilt 30 hulka.
Millal saabus tänavu talvel see saatuslik hetk, mil küll hakkas küllale liiga tegema, on raske, kui mitte võimatu öelda. Tippsport tähendab niigi noateral käimist.
Ent Kokk vähemalt aimab, kus peitub viga. Ta on sellest ka Alaveriga rääkinud. «Aga Mati, arvan, et ei jaga minu seisukohti,» lisab ta.
Kui lühidalt kokku võtta, siis Kokk usub, et oktoobri lõpust alates on kulutavaid treeninguid tehtud liiga palju. «Organism ja süda kannatavad küll koormuse ära,» lausub ta, «aga mu lihased on kapriissed. Kui ma need liiga tühjaks pigistan, siis ühel hetkel asjad enam ei toimi: tehnika laguneb, liigutused lähevad kangeks, koordinatsioon kaob.»
Tema järeldus: kui lihased annavad märku, et seisund pole hea, ei saa treeningplaanist enam jäigalt kinni hoida.
Ehkki Kokk teab hästi oma ideaalseisundit – olemine on erk, lihased on jõudu täis, tehnika on paigas, sõit pakub naudingut –, peitub probleem selles, et ta ei oska välja pakkuda teaduslikku ja ilmeksimatut moodust, kuidas seesugusesse seisundisse jõuda. Ja siin peitub omakorda põhjus, miks pole ta Alaveriga sel teemal üksmeelele jõudnud.
Kokk tunnistab, et tal pole piisavalt enesekindlust ega kogemusi, millele Alaveriga vaidlustes tugineda. «Kui tulen oma ideega välja, siis treener argumenteerib vastu,» seletab ta. «Minusugusel sportlasel, kel pole medalit, on lihtsam toetuda treenerile, kes on mõne mehe tippu viinud ja tahab ju mulle head. Paratamatult usaldad treenerit ja lähed tema mõttekäiguga kaasa.»
Aga fakt on see, et Koka sportlastee pole läinud nii, nagu ta ise või Alaver on tahtnud. Libereci MMil tegi ta pärast kehva suusa tõttu katkestatud suusavahetusega sõitu Alaveri plaani järgi 10 km kontrolltreeningu, mille järel tundis, et seisund läks vaid hullemaks. Nii oligi – teatesõidus kukutas ta Eesti neliku medalikonkurentsist esikümne lõppu.
Oma senisest ebaedust on Kokk järeldanud üht: tal ei ole mõistlik treeningplaanist kramplikult kinni pidada, vaid vajab sportlasena paindlikumat ja individuaalsemat lähenemist. Samuti vajab, et treener usaldaks teda rohkem, usaldaks tema valikuid treeningute kestuse ja intensiivsus
e osas. Ta on aru saanud, et peab rohkem jälgima enesetunnet.
«Kurb on see,» ütleb ta, «et ma ei suutnud enne MMi endale kindlaks jääda ja kuulata piisavalt sisetunnet. Oleks pidanud treeningplaani mõneks ajaks lauasahtlisse panema.»
Nüüd on Kokk kuuks-pooleteiseks aja maha võtnud, et otsustada, kuidas ja kellega edasi minna. Ta tunnistab, et on mõned treenerid Eestis, kellega koostööd kaaluda, ja on mõned treenerid ka välismaalt. Samuti pole välistatud, et järgmine hooaeg on Koka treener Kaspar Kokk. Aga maha pole maetud ka variant, et jätkub koostöö Alaveriga.
«Mõtleks kaua ja vaataks rahulikult,» lausub Kokk. «Tulevikku silmas pidades on see ikkagi väga oluline otsus.»
***
Kaspar Koka neli mõtet
Treeningplaanidest: «Mis kasu on kirjutada plaani raske trenn, kui tunnen, et mul üldse ei lähe? Meil on millegipärast nii, et kui raske trenn on paigas, siis tuleb see ära teha. Aga äkk
i lähebki kehvasti seepärast, et me iga hinna eest tahame need trennid ära teha?»
Ebaõnne trotsimisest: «Pärast ebaõnnestunud võistlust on tihti tunne, et kingiks suusad ära. Emotsioonide pealt tuleb igasuguseid mõtteid, aga kui järele mõelda, siis igale altminekule leiab objektiivsed põhjused. Siis tekib usk, et kui puudused likvideerida, saab kõik korda ja tuleb uus tõus.»
Tahtmisest jätkata: «Kui enesetunne oleks alati olnud hea ja kõik oleks läinud hästi, aga ikka tulemusi ei tule, siis võiks jätkamises kahelda. Aga praegu nii ei ole. Lisaks on mõned võistlused näidanud, et võin võidu sõita küll – see hoiab pinna peal.»
Vähesest võistlemisest: «Kui oled saanud hooaja esimestel võistlustel 70ndaid kohti ja tead, et nädalaga seis ei parane, sest tunned end väsinuna, teeb võistlemine asja vaid hullemaks. Siis ei taastugi. Pigem jaluta suuskadel, kuni tunned, et seis läheb paremaks, ja võistle siis.»
******
Beverly Hills, Los Angeles, California. 11. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Fotod 1 ja 6: Kaspar Kokk oma kodus Tartus, omanimeline kruus peos, tuleviku üle juurdlemas. Fotode autor: Margus Ansu, Postimees / ScanpixFoto 2: Kaspar Kokk Libereci MMil 4x10 km teatesõidus. Foto autor: Toomas Huik, Postimees / ScanpixFoto 3: Mati Alaver on jõudnud Libereci MMilt tagasi Tallinna. Foto autor: Teet Malsroos, Õhtuleht / ScanpixFoto 4: Kaspar Kokk Libereci MMil 4x10 km teatesõidus. Foto autor: Joosep Martinson, Postimees / ScanpixFoto 5: Kaspar Kokk (paremal) saadab Libereci MMil 4x10 km teatesõidus Eesti ankrumehena teele Aivar Rehemaa. Foto autor: Toomas Huik, Postimees / Scanpix