Pullerits: Millega lõppes «Alfaisaste verepulm»?
Veidi rohkem kui nädal pärast tänavust Tartu rattarallit, 6. juunil, esitas MTÜ Klubi Tartu Maraton (KTM) minu vastu pretensiooni. Mis siis, et mina polnud sellega seotud. Pretensioon, millele on alla kirjutanud rattaralli direktor ja KTMi juhatuse esimees Indrek Kelk, käis Postimehe Arteris ilmunud materjali «Alfaisaste verepulm» kohta. Pretensiooni esitaja on nimetanud seda arvamuslooks, tegelikult on siiski tegemist reportaažiga. Aga selles polegi küsimus. Küsimus on loo illustratsioonis.
«Loo illustratsiooniks on kasutatud ebameeldivat ja võigast pilti, kus jalgratturi jalgu mööda voolavad alla verenired,» seisab pretensioonis. «Kogu lugu ja pilti vaadates jääb lugejal selge mulje, et antud foto on pildistatud 29. mail toimunud Tartu [r]attarallil ja selline verepulm ongi see, mis kõiki 3500 ratturit seal ees ootas. Kahjuks aga ei ole illustreeriv pilt kuidagi seotud Tartu [r]attaralliga – foto on pärit 2011. [a] Tour de France’[i]lt ja pildil on hollandi rattur Johnny Hoogerland (fotol ülal paremal; foto autor: AP - P.P.), kellele sõitis otsa (just) ajakirjanike auto, mille tagajärjel rattur lendas teelt välja ja okastraataeda. /--/ Paraku ei ole antud foto kuidagi seotud tavapärase kukkumisega rattavõistlustel, rääkimata seostest Tartu [r]attaralli suguse rahvasõiduga.»
Pretensiooni esitaja süüdistab Postimeest ja mind Eesti ajakirjanduseetika koodeksi rikkumises, et ilmunud on ebatäpne ja eksitav informatsioon, sest fotot on kasutatud originaalist erinevas kontekstis ning selle kohta puudub asjakohane märge.
Pretensiooni esitaja kirjutab, et Postimees ja ajakirjanik Pullerits on «arusaamatu pahatahtlikkusega moonutanud tegelikkust, edastanud valeinfot ja kahjutanud avalikkuse ees 35aastase ajalooga Tartu [r]attaralli mainet».
Oma taotluses ütleb pretensiooni esitaja: «Soovime, et Postimees avaldaks trükiväljaandes vabanduse seoses 4. juuni Arteris ja Postimehe veebiväljaandes esitatud loo «Alfaisaste verepulm» lugejaid eksitanud kontekstivälise pildi kasutamisega.»
Kohe pärast pretensiooniga tutvumist, 8. juunil, saatsin Indrek Kelgule järgmise kirja:
Tere.
Olen kursis Sinu kaebusega Postimehe ja minu loo vastu. Pean siinkohal vajalikuks kinnitada, et mina ei osalenud oma kirjutise «Alfaisaste verepulm» juurde piltide valimisel.
Priit Pullerits
Postimees
See on tõsi. Toimetus palus mul kirjutada minuga rattarallil juhtunud õnnetusest, mida ma ka tegin. Kuna loo juurde on alati vaja pilti, käisin seda fotograaf Kristjan Teedemaga pärast Tartu rattarallit tegemas kohas, kus olin kukkunud (foto ülal paremal). Kuid toimetajad Tallinnas, kes lehe kokku panevad, otsustasid teise, Scanpixi varamust leitud pildi kasuks.
Indrek Kelk minu läkitatud teatele, et mina ei ole pildi valikuga kuidagi seotud, ei reageerinud.
Nagu kaebaja oli taotlenud, avaldas Postimees 14. juunil täpsustuse:
Postimehe Arteris (4.06) ilmus loo «Alfaisaste verepulm» juures illustreeriv foto, mis ei olnud seotud Tartu Rattaralliga. Foto pärineb 2011. aasta Tour de France'lt ja pildil on Hollandi rattur Johnny Hoogerland. Talle sõitis otsa ajakirjanike auto ja rattur lendas teelt välja okastraataeda.
Olen kursis Postimehe vastusega pretensiooni esitajale ehk kaebajale, kuid ei oma õigust seda siin tsiteerida. Ent nii palju võin küllap üldjoontes refereerida, et materjali antud kujul avaldamine on õigustatud, sest juhib kaebaja tähelepanu võistluste korralduslikele puudustele, mille tagajärjeks on osalejate kukkumised, neist mitmed eluliselt ohtlikud. (Fotol ülal paremal kukkumine mullusel Tartu rattarallil Kuremaal, foto autor Kalev Saar, Postimees/Scanpix.) Selle tõestuseks oli vastulauses lisatud hulk konkreetseid viiteid hoiatavatele materjalidele nii Postimehes kui muudes meediakanalites.
Ehk lühidalt, omapoolse kommentaarina: tänavusel Tartu rattarallil murdsid kaheksa osalejat rangluu ja üks murdis kolm kaelalüli; kindlasti oleks olnud õigem ja parem, kui hollandi veriste säärtega ratturi pildi asemel illustreerinuks mu lugu üheksa pilti Tartu rattarallil luid murdnud ratturitest; siit siis õppetund tulevikuks.
27. septembril langetas Pressinõukogu «Alfaisaste verepulma» asjus otsuse, et Postimees ei ole rikkunud head ajakirjandustava. Tsiteerin:
Arteris ilmus Tartu Rattaralliga seotud lugu, mille juures oli foto veriste säärtega jalgratturist. Foto juures on kirjas: «Postimehe ajakirjanik oli Tartu rattarallil näinud seni vaid teiste valusaid õnnetusi. Nüüd, eelmisel nädalavahetusel, sattus ka tema veriste sündmuste keskmesse.»
MTÜ Klubi Tartu Rattamaraton kaebas Pressinõukogule, et lugu ja pilti vaadates jääb mulje, et foto on tehtud 29. mail toimunud Tartu [r]attarallil, kuigi tegelikult on pilt tehtud 2011. aasta Tour de France´il ja pildil on hollandi rattur. Kaebaja märgib, et foto juures ei ole ühtegi selgitust, kus ja millise ürituse fotoga on tegu.
Postimees vastas, et avaldas 14. juunil täpsustuse pildi kohta nii paberlehes kui ka veebis ja lootis, et kaebaja jääb sellega rahule. Postimees soovis artikliga juhtida tähelepanu võistluste korralduslikele
puudustele, mille tagajärjeks olid osalejate kukkumised, mis on eluliselt ohtlikud.
Pressinõukogu otsustas, et fotole ei ole küll lisatud selgitavat pildiallkirja, et pilt ei ole tehtud Tartu [r]attarallil, kuid toimetus tunnistas eksimust ja avaldas selgituse. Kuna tegemist ei ole suure ega ka konkreetset isikut personaalselt puudutava veaga, siis ei ole head ajakirjandustava rikutud.
Case closed. I win. You lose. Next, please!
Aga eile oleks pidanud eestlaste Moabi ekspeditsioon, mis piisava arvu osaliste puudumise tõttu ära jäid, sõitma seal seda ja seda rada - ohh, millest nad küll ilma jäid...