Pullerits: Kuidas spordimehed tulise 58% küsimuses õiget teed näitavad?
Me oleme kohale jõudnud. Kohale jõudnud sinna, kus ebasobiva tõe kuulutajad tuleb porri tallata, nii et enam nad sealt ei tõuseks ja keegi ka neile abikätt ulatada ei tihkaks. Alanud on pesuehtne nõia- ja klapperjaht MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut vastu, ja kõigest sellepärast, et nad julgesid avaldada oma uuringu tulemuse, et 58% Eesti inimestest ei pea seksuaalsuhteid omasoolistega mitte kunagi õigustatuks.
Puhkenud nõia- ja klapperjahi seletamisel ning loodetavasti ka tõrjumisel on oma oluline osa Eesti spordimeestel, vähemalt jalgrattureil ja suusatajatel. Kuid kõigest järjekorras.
Välispidiselt üritavad nõia- ja klapperjahi pidajad jätta muidugi muljet, et probleem pole «lubamatus» 58%-s, vaid on selles, nagu kuulutavad sotsioloogid oma ühispöördumises, et alust on kahelda MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut inimeste eesmärkides ja/või kompetentsuses. Sel juhul küsin nõia- ja klapperjahi käivitanuilt: kus te varem olite? MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut avaldas esimesed uuringutulemused juba rohkem kui aasta tagasi, aga millegipärast seni ei näinud mitte keegi nende eksistentsis ohtu ega probleemi, rääkimata nende eesmärkides ja/või kompetentsuses kahtlemisest. Miks nüüd kisa äkki taevani löödi?
Ikka selle «lubamatu» 58% pärast. Aga meile on siin huvitavam küsimus, kuidas saab nimetatud protsent olla mõnele nii jahmatav, et sellepärast nõia- ja klapperjahti alustada. Sellele on ilmselge vastus – ja siin tulevadki selle vormistamisel appi spordimehed, jalgratturid ja ka suusatajad.
Esimene kisatõstja oli selle nädala algul Ahto Lobjakas, tuntud äärmusvasakpoolne ja nihilist. Nädala keskel liitusid temaga veel mitmed samameelsed. Kui nimetatud protsent, 58, neid jahmatab ja endast välja viib, siis saavad nad süüdistada ainult iseennast. Sest nad ei tunne tegelikku elu. Nad ei tunne Eesti inimesi. Ja just siinkohal liitubki minuga tsiklistide ja velosipedistide ning skiierite ja lõõžnikute armee.
Kõik need, kes nõia- ja klapperjahiga on liitunud, elavad oma akadeemilises elevandiluutornis. Ja see on nende kohta viisakalt öeldud. (Aga miks peakski minema ebaviisakaks?) Nad käivad mööda oma heledate seinte ja suurte akendega büroomajade koridore, kus kohtuvad samasuguse mõttelaadiga inimestega, käivad ühesuguse agendaga väliskonverentsidel, loevad ühesuguste vasakule kaldu liberaalsete autorite töid ning võimendavad oma sõnavõttudes nonde seisukohti ning pälvivad sedasi sama meelt olevalt publikult innukat kaasanoogutamist ja tugevaid aplause. (Echo chamber, öeldakse selle kohta inglise keeles.) Nii on kerge tekkima väärettekujutus, et tegelikult – jääme keskse küsimuse, 58% raamesse – peab enamik Eesti inimesi sekssuhteid samasoolistega õigustatuks.
Noil eluvõõrastel tegelastel pole aimu, et on teisi inimesi, on palju teisi inimesi, on koguni väga palju teisi inimesi – lausa 58%! –, kes niimoodi ei arva; on inimesi, kes arvavad täiesti vastupidi. Aga nad ei ole neid kunagi näinud, sest nad ei satu nendega kokku. Ja miks nad ei satu nendega kokku? Sest nad on päriselust irdunud, võõrandunud.
Hea, võib-olla parim võimalus Eesti inimesi kogu nende mitmekesisuses ja tõelisuses kohata on spordivõistlutel. Sest spordivõistlused toovad kohale kogu ühiskonna laia spektri, alates ministritest, ettevõtete juhtidest ja koolidirektoritest kuni kõige tavalisemate töömeesteni tillukestest kohtadest, kuhu ahtolobjakad mitte kunagi ei satu. Seda esiteks.
Teiseks: spordivõistlustel langevad muud rollid ja maskid heidetakse kõrvale. Spordivõistlusel on tavaline, et ka tudengipoiss ütleb ministrile «sina» (ja finantssektori esindaja jobule «kuradi m***»). Spordivõistlusel on kõik inimestena võrdsed, olgu nende roll sotsiaalsel redelil ükskõik kui erinev. Mis tähendab, et sportides näeb inimeste tegelikku palet.
Ja las ma nüüd ütlen teile seda, mida ahtolobjakad ja teised eluvõõrad ei tea, sest pole seda kunagi näinud ega kuulnud ega kogenud: tavalised inimesed spordivõistlustel ei arva enamasti nii, nagu arvavad ahtolobjakad ning teised nüüdsed nõia- ja klapperjahi korraldajad.
Ma olen spordivõistlustel sõitnud küll suuskadel, küll rattaga igasuguste meestega nii suurtest linnadest kui väikestest kohtadest nii treeningul kui võistlustel külg külje kõrval ja hammas hamba vastu sadu, isegi tuhandeid kilomeetreid, aga ma ei ole veel kordagi kohanud kedagi sellist, kes langeks nende 17% hulka, kes MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut uuringu järgi peab pigem või täiesti õigustatuks seksuaalsuhteid omasoolistega, nagu peab Lobjakas ja peavad nood, kes on Lobjaka käivitatud nõia- ja klapperjahiga ühinenud. Lööge näiteks Sportose keskkonda otsing «Ahto Lobjakas» ja vaadake, kui mitu vastust saate. Null! Mitte ainsatki. Pole spordimees. Sellega on kõik öeldud.
Kõigi nende sotsioloogide ning teiste nüüdsete nõia- ja klapperjahi korraldajate probleem on see, et nad tegelikult ei tunne meie Eesti inimesi. Muul moel lihtsalt ei saa seletada nende jahmatust nimetatud 58% üle. Mulle oli too tulemus igati loogiline ja ootuspärane, sest ma tean, mida enamik Eesti inimesi arvab – sest ma suhtlen nendega, ja mitte formaalselt, vaid informaalselt. Ilmselt võiks mindki kummitada sama oht, mis on eluvõõrandanud Lobjakal ja Ko-l, kui ma piirduksin ainult nende kuulsate, ilusate, rikaste ja mõjukate intervjueerimisega, mida tööl enamasti teha tuleb. (Ei, ma ei kurda selle üle!) Aga siis võtan õhtupoolikul või nädalalõpul oma suusad või istun ratta selga ning lähen treenima või võistlema ja kohtun inimestega ning aastate jooksul olen kuulnud ja näinud ning mõistnud, et see maailm, kus elavad need, kes ajakirjanduses suurelt pildile ja pealkirjadesse ei satu, on hoopis teistsugune kui see, mida püüavad siinmail kujundada Lobjakas ja muu nn Twitteri ehk säutsujate avangard jms, kes on haaranud ruupori ja kehtestanud avalikul areenil oma väidetavalt justkui progressiivse, ent tegelikkuses üdini sallimatu ja otsatult repressiivse ideoloogilise diktatuuri.
Ja veel, lõppakordina: kas te teate, miks need, kes usuvad end olevat humanistid ja sallivuslased, on tegelikult nii kurjad, õelad, karistamishimulised, teisi allasuruvad? Aga sellepärast, et nad on frustreeritud. Nad on frustreeritud ja stressis, sest olenemata nende raudsest veendumusest, et nemad teavad, kuidas asjad õigesti on ja kuidas peab õigesti mõtlema, ei ole nad suutnud kõigist oma suurtest pingutustest hoolimata enamust panna endaga samal lainel elama, olema, arvama, mõtlema. See võib ajada ikka närvi küll, eks ju? Ja selle närvimineku kinnituseks ongi 58% asjus käivitatud halastamatu nõia- ja klapperjaht.
Aga meie, spordimehed, võtame oma ratta ja teeme oma ilusa sõidu, kus närv puhkab – ja mis peamine: jääme endale kindlaks. Või kavatsete alluda Lobjaka-suguse ja teiste selliste diktatuurile?
Foto 1: Teineteist õnnitlevad Volta Ciclista a Catalunya 7. etapi järel Barcelonas Alberto Contador (2.) ja Alejandro Valverde (1.), Marc Soler (3.) vaatab kõrvalt. Foto autor: GodingImages / PA Images / Scanpix
Foto 2: Klapperjaht Volta Ciclista a Catalunya 7. etapi võidule. Foto autor: GodingImages / PA Images / Scanpix
Foto 3: Jalgratturite vahetu side rahvaga on sportlaste seas üks tihedamaid. Pildil Alejandro Valverde. Foto autor: GodingImages / PA Images / Scanpix
Foto 4: Mulluse Tartu rattamaratoni start. Foto autor: Elen Kontkar, Õhtuleht/Scanpix
Foto 5: Mulluse Tartu rattamaratoni stardi eel Tehvandi staadionil. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 6: Massid mulluse Tartu rattamaratoni stardi eel Tehvandi staadionil. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 7: Mullusel Tartu rattamaratonil osalejad kilomeeter enne Puka toitlustuspunkti. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 8: Nacer Bouhanni Cofidise meeskonnast tähistamas etapivõitu Volta Ciclista a Catalunyl. Foto autor: GodingImages / PA Images / Scanpix