Pullerits: Kas rattasõidust rääkida on üldse eetiline?
Me elame huvitaval, kuid keerulisel ajal, olla üks tuntud ja mõjukas tegelane öelnud nõukogude ajal. See tõdemus kehtib ka nüüd. Täna sain teada, et igast sajast eurost, mis seni teenisin, jääb edaspidi 30 kätte saamata. Selline on praegune reaalsus ja homne tulevik. Selle kohta tsiteerin teile suurärijuht Jüri Käod oma tänasest väga põhjalikust loost, kus edukate, sadade töötajatega tööstusettevõtete juhid prognoosivad, mis nende arvates lähiajal juhtuma hakkab:
NG Investeeringute juht Käo ei oska soovitada muud, kui teha nüüdset tööd võimalikult hästi ning elada ettevõttega ühes rütmis, mis tähendab, et kui vaja on kulusid koomale tõmmata ja töötasu vähendada, siis tuleb sellega leppida. «Selle vastu protestimine ei aita, sest majanduses kehtivad julmad reeglid,» lausub Käo. «Töökohast tasub kinni hoida, sest töökohtadega saab olema keeruline.»
Eks see oli teada, et kärbe varem või hiljem tuleb. Võrreldes Eesti teiste suurte meediaettevõtetega pigem hiljem. Seetõttu sai seda uudist võtta täiesti külma kõhuga. Sest mis on alternatiiv? Alternatiiv on see, et paki asjad kokku ja hakka astuma.
Vara rõkkavad need, keda kärpekirves pole veel tabanud. Kes tegutseb ikkagi tuluteenivas sektoris – saate aru küll, mis valdkondadele viitan ja mis valdkonnad arvestusest välja jätan –, peab arvestama, et ega talgi pääsu ole. Ja ma soovitaks pigem arvestada sellega, et ega esimene kärbe pruugi jääda ainsaks ja viimaseks.
Kas see tähendab, et töökoormus samuti väheneb? Mul vähemalt mitte. Pigem vastupidi. Näiteks tänases lehes täitsin üksinda rohkem kui poole uudistemahust, kusjuures ma pole uudistetoimetuse stammliige, vaid peatoimetaja poolt sinna ajutiselt ridu tugevdama komandeeritud. Üks lugu räägib siis sellest, milline karm tulevik ootab ees tööstusettevõtete töötajaid – tööstusettevõtted on ikkagi majanduse peamine mootor –, ja teine lugu sellest, kuidas haiglad püüavad senisest tööst ilmajäänud inimesi ikka palgal hoida ja neile asendustegevust leida, sest ilmselt saabub peagi aeg, mil haiglas on iga kätepaar kulla hinnaga.
Öelge, kas sellises olukorras on üldse kohane rääkida tühja tuule tallamisest ehk rattasõidust?
Muide, kolm mittenutvat meest tuntud spordisaatest pühendasid täna minu personaalküsimusele terve minuti - kuulake seda lõiku alates 55.15-st.
Foto 1: Mulluse Tour de France'i viimane etapp Pariisis. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Emiraatide velotuuri viies etapp tänavu veebruari lõpus. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 3: Emiraatide velotuuri neljas etapp tänavu veebruari lõpus. Foto autor: AFP/Scanpix