Pullerits: Kuidas ma päästan Team Haanja raskest olukorrast?
Kahjuks on nii, et ükskõik kui palju Team Haanja pingutab enda tegemiste reklaamimiseks filmijuppe Instagrami või YouTube’i panna, ei pane see unustama tõsiasja, et tippspordis, mida TH ju ometi viljeleb, on tegevuse ainsaks mõõdupuuks tulemus. Aga nagu võisime näha esimese MK-etapi distantsisõidu protokollist – ja distantsisõit on ikkagi see õige ja päris suusatamine, mida ka selle blogi lugejad hindavad, sest ei ole siin sprintereid, siin on ikka distantsi- ja maratonisõitjad -, siis tulemused jäid pehmelt öeldes oodatust kesisemaks. Mäletame ju, kuhu latt oli seatud: et keegi peaks tulema esimese neljakümne sekka. Aga mis juhtus – parim TH liige oli alles kuuenda kümne keskel.
Vaatame meeldetuletuseks protokolli. Võitis soomlane Iivo Niskanen, parima eestlasena sai Raido Ränkel 54. koha (+2.16,2), Algo Kärp sai 66. koha (+2.53,3), Karel Tammjärvele läks kirja 68. koht (+2.57,3) ning Aivar Rehemaa (fotol paremal) oli 96 lõpetanu seas 80. (+3.31,8). Eestlasi edestasid isegi selliste suurte murdmaasuusariikide esindajad, nagu Slovakkia, Jaapan, Suurbritannia ja Bulgaaria. Kõiki peale Ränkeli edestas isegi armeenlane. Armeenlane, kas kujutate ette! Ja Rehemaad edestas isegi lätlane. Jah, ma ei valeta: lätlane! Need on faktid, millest peavooluajakirjandus on targu vaikinud, sest pole, erinevalt minust, protokolli süvenenud.
Tean, mida õigustuseks öeldakse. Et TH mehed polegi veel teravaimas vormis, et küll nad hooaja jooksul paremaks lähevad. See kontraargument lähtub eeldusest, et kõik teised on juba avastarti tulles hooaja tippvormis ning enam võimekamaks ei lähe. Mida väita on täielik arulagedus, nagu isegi aru saate, kui kainet mõistust veel veidigi alles on. See, et omal ajal suutsid Jaak Mae ja Andrus Veerpalu (fotol ülal vasakul) tõepoolest hooaja edenedes palju paremaks saada, ei ole, kui mu mälu ei peta – ja siinkohal, kinnitan, et ei peta -, kehtinud viimastel aastatel ühegi Eesti distantsisõitja kohta. Nagu teame, pole keegi neist ju viimasel kahel aastal MK-sarjas punktikohale ehk 30 parema hulka jõudnudki.
Palju rohkem kui TH meeste tulemused Ruka kauaoodatud distantsisõidus on tähelepanu pälvinud nende võitlus Eesti suusaliidu ja ESLi pakutava lepingu vastu. See annab muidugi veel ühe võimaluse, mille taha Ruka viletsate tulemuste varjus pugeda: et võitlus ESLiga on röövinud TH distantsisõitjailt võistlemiseks vajalikku energiat. Kui nii, siis see on ääretult suur möödapanek TH niiditõmbajalt Mati Alaverilt (foto ülal paremal), kes peaks ju olema ometi nii professionaalne, et teada: sportlaste ülesanne on trenni teha ja võistelda, mänedžeri ülesanne on võimaldada neile selleks parimad tingimused. Kui Alaver pole seda suutnud, on ta minetanud professionaalsuse, mille tõttu tuleks ta ilma jätta niigi mitteametlikust suusaprofessori tiitlist.
Niisiis, küsimus on nüüd selles, mida teha edasi TH-ga, kel esiteks pole ESLiga jätkuvalt lepingut ning kelle tulemused distantsisõidus valmistasid suure pettumuse. Siin on, nagu lubasin, lahendus.
Nimelt tuleb TH distantsisõitjad suunata MK-sarjast Skandinaavia karikasarja ja FIS Race'ide starti. MK-sarja tase on TH distantsisõitjate suutlikkust arvestades liiga kõrge – seal viimaste kohtade saamine ei mõju kindlasti sportlaste vaimule ergastavalt ega motiveerivalt. Kaotada suusatamises armeenlasele ja lätlasele – see ei saa ju tekitada head tuju ega tiivustada; see ainult süvendab kahtlusi endas, oma võimekuses, tehtud töö tulemuslikkuses. Ja teiseks pole olnud teemaks, et ESL tahaks kuidagi takistada TH osalemist Skandinaavia karikasarjas ja FIS Race'idel, ja usutavasti ei tule see ka teemaks, sest Skandinaavia karikasari pole siiski see, miks on MK-sari. Sinna, kui rahva keeles öelda, saab ju saata sportlasi palju lõdvema randmega.
Näete, hundid söönud, lambad terved. Sportlased saavad võistelda, liiati omale jõukohases konkurentsis, ning kaob vajadus ESLiga kembelda ning oma niigi nappi energiat vaidlustele kulutada. Lihtne, kuid geniaalne, kas pole?
Foto 1: Raido Ränkel laskumas tänavu jaanuari lõpus Mammastes Eesti meistrivõistlustel sprindis Peeter Kümmeli ees. Foto autor: Margus Ansu, Postimees/Scanpix
Foto 2: Aivar Rehemaa aasta tagasi suusatajate hooajaeelsel pressikonverentsil. Foto autor: Stanislav Moshkov, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: Andrus Veerpalu tänavu 25. aprillil suusahooaja lõpetamisel ekstreemspordikeskuses Spot of Tallinn. Foto autor: Jaanus Lensment, Postimees/Scanpix
Foto 4: Mati Alaver Sotši olümpial meeste 15 km klassikasõidu päeval. Foto autor: Liis Treimann, Postimees/Scanpix
Foto 5: Blogi lugejate uus lemmik, USA mäesuusataja Mikaela Shiffrin pressikonverentsil enne MK-etappi Vermontis Killington Resortis. Foto autor: Erich Schlegel, USA Today Sports / USA Today Network / Sipa USA / Scanpix