Pullerits: Kellele tasub panustada?
Pärast seda, kui üks Reformierakonna oluline ja nimekas tegelane tunnistas mulle, et olukord enne valimisi on väga närviline ja Reformierakond saab seekord kindlasti vähem hääli kui eelmistel riigikogu valimistel, on mind asutud minu avalduste ja seisukohavõttude pärast juba vaikselt survestama. Kui esitasin siin blogis paar päeva tagasi nimekirja neist, kes hääletasid mullu hilissügisel kooseluseaduse poolt, ja kirjutasin, et «kes tahab, et võimuesindajad talle edaspidigi tünga teevad ehk võtavad vastu otsuseid, milleks nad rahvalt nõusolekut ja heakskiitu pole küsinud, andku riigikogu valimistel oma hääl Reformierakonna või sotsiaaldemokraatide kandidaatidele», võtsid mõned mehed seda silmnähtavalt halvasti varjatud ärritusega. Näiteks Meelis Atonen kirjutas Ameerika suurkorporatsiooni huve teenivas ja rahakotti täitvas Facebookis, et sedasi kirjutades, nagu eelmises lauses tsiteerisin, jäin ma mõnest ajakirjaniku vestluspartnerist kindlasti ilma (see mind küll ei heiduta: nagu näete, saan siin Atonenist pikalt kirjutada ilma, et temaga vestlema peaksin [ja ilma, et ta enda kaitseks midagi öelda saaks] - nii et täiesti sisutühi ähvardus) ja pani pahaks, et ma kujutavat end ette kole olulisena. Aga sel juhul: miks pöörata tähelepanu minu sõnavõttudele ja miks neile reageerida, kui ma olen ebaoluline, nagu Atonen kaude viitab? Ta lisas: «Rahva arvamusega manipuleerivad ikka need, kel mingit mandaati ei ole.» Küsin: kas siis tõesti neil riigikogulastel, kes sügisel kooselu- ehk ühtlasi homoseadusega manipuleerisid, ei olnud tõesti mingit mandaati? Ju siis ei olnud, kui Atonen seda avalikult tunnistab.
Lühidalt, nagu näete, on paljudel tegelastel närvid pingul, ja seda hoolimata sellest, et sügisel palju poleemikat tekitanud kooseluseadust ei ole poliitikud ega selles küsimuses nendega ühes paadis istunud, neile takka kiitnud ning pahatihti erapooletuse minetanud ajakirjandus kramplikult valimiskampaania ajal teemaks võtnud, vaid on hoidunud sellest kui pidalitõbisest. Sel teemal, nagu näete, julgevad nüüd rääkida vaid need, kelle südametunnistus on puhas ning kes on käitunud oma südametunnistuse ajel ning kelle selja taga on rahva enamuse moraalne toetus.
Nüüd mõelge, kas te tahate riigikokku aidata neid reformierakondlasi ja sotsiaaldemokraate ja ka mõnesid keskerakondlasi, kelle südametunnistuse puhtuses te kahtlete, kes ei julge teemat, mis alles hiljuti oli neile nii kohutavalt tähtis, enam poole sõnagagi puudutada? Miks nad ei julge? Aga sellepärast, et nad paaniliselt kardavad inimestele meelde tuletada, et nemad olid need, kes rahva arvamuse peale vilistasid ja sülitasid, ning loodavad, et see on unustatud ja nüüd saavad nad alustada puhtalt lehelt. Kuid ärge unustage: poliitikute eest räägivad nende teod, ja seepärast on igati kohane meelde tuletada - nagu ma lubasin sügisel seda enne valimisi teha -, kes hääletasid kooseluseaduse poolt.
Sotsiaaldemokraadid:
Jaak Allik
Maimu Berg
Tatjana Jaanson
Etti Kagarov
Kalev Kotkas
Mart Meri
Marianne Mikko
Jüri Morozov
Eiki Nestor
Heljo Pikhof
Barbi Pilvre
Karel Rüütli
Indrek Saar
Neeme Suur
Rannar Vassiljev
Reformierakondlased:
Arto Aas
Rein Aidma
Remo Holsmer
Jüri Jaanson
Kalle Jents
Kalev Kallemets
Tõnis Kõiv
Tiina Lokk-Tramberg
Lauri Luik
Rait Maruste
Kristen Michal
Meelis Mälberg
Kalle Palling
Mati Raidma
Laine Randjärv
Valdo Randpere
Paul-Eerik Rummo
Andre Sepp
Imre Sooäär
Keskerakondlased:
Lauri Laasi
Kadri Simson
Olga Sõtnik
Priit Toobal
Fraktsioonitud:
Rainer Vakra
Lembit Kaljuvee
Kinnitan, et minu südametunnistus on igatahes puhas ja see lubab mul kriitiliselt kirjutada ka neist, kes suusavõistlustel reeglitest lähtudes äärmiselt piiripealselt tegutsevad või suisa sohki teevad.
******
The western end on the jeep road over Elephant Hill, Needles District, Canyonlands National Park, Utah. 28. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)