Pullerits: Mis juhtus rahvusliku põlvega nr 2?
Sellal, kui umbes 40 meest väntavad Tahtejõu tuuril 785 km läbi Eesti; kui endine Eesti esisuusasprinter Pavo Raudsepp pakub üle Eesti kihlvedu, et sõidab, kaaludes praegu ligi sada kilo, tuleval aastal Tartu maratonil vaevalt kuu aja pikkuse treeningu järel esisaja sisse (tema abikaasa Õnnela teeb vähem sõnu ja rohkem tegusid, sai 43-aastasena Eesti meistrivõistlustel bodyfitnessis 3. koha); kui Vahur Teppan, ainus Eesti suusataja, kes võitnud medali Ameerika Ühendriikide meistrivõistlustel suusasprindis, teeb Tartus noortega juba kuus nädalat hommikuti koos päikesetõusuga rullitrenne ning valmistab ette järjekordset suusalaata, tuleb mul keskenduda sootuks muule. Lühidalt: tuleb keha kuulata.
Nagu viimati kirjutasin, käisin lõppeval nädalal õlaprobleemiga Tartu Ülikooli Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliiniku sporditraumatoloogia keskuse ortopeedi-traumatoloogi dr Leho Ripsi vastuvõtul ning lubasin teile, et see pole kaugeltki kõik. Palusin tal vaadata ka oma paremat põlve, kust ta eemaldas kolm aastat tagasi hulgaliselt purunenud kõhretükke. Aga ega parim arstki kellestki läbi näe. Dr Rips saatis mind röntgenisse, et teeksin põlvest pildi.
Kui jõudsin tagasi tema kabinetti, kuvas ta seinale kinnitatud suurele ekraanile röntgenipildi minu põlvest. Astus siis pildi juurde ja osutas kahele kohale, kust probleem selgelt silma paistis. Dr Ripsi juhendamisel isegi mulle. Seal oli tekkinud kõhrest puhastatud kohale luu külge üks moodustis; ei, isegi kaks moodustist. Pole kahtlust, et need olidki viimasel ajal tasapisi endast märku andnud.
Anamnestiliste ja kliiniliste andmete reale läks kirja: «Parema põlveliigese kaebused. 2012. a artroskoopia PF liigese kõhrekahjustus luuni. Hetkel palp. krepitatsioonid liigese ees. Mediaalses põlvekedra alaosas valu. Rö: algav artroos, samas suurem luufragment ACLi kinnituskohal + põlvekedra alaservas suur luuline osteofüüt.» Dr Rips saatis mind radioloogiakliinikusse, et seal tehtaks veidi rohkem kui kuu aja pärast – nii pikad on järjekorrad – paremast põlveliigesest MRT.
Eks siis näis, mis edasi saab. Esialgne pakkumine oli, et tuleb teha kas Ameerika kallis variant või Eesti tavaline variant. Kumba teie eelistaksite? Siin on ju hirmus tarku mehi hunnikuis, ei jõua kõiki ja kõigi häid soovitusi ära kuulatagi.
Täna, reedel, töönädala lõpuks rattaga rahulikult 32,6 km 1:05ga, keskmine kiirus vaikne 30 km/h. Nüüd ju hooaeg läbi, enam ei maksa kihutada. Ja õla kallal töötan, iga päev. Talvele ei mõtle. Pole mõtet. Sest vaevalt seda tuleb. Ega kaks (s**ta talve) kolmandata jää.
******
The bottom of Horseshoe Canyon, Canyonlands National Park, Utah 30. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Foto 1: Hispaania ratturi Alberto Contadori vigastatud põlv eelmise aasta Tour de France'il Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 2: Hiina tennisisti Li Na karjääril tõmbasid aasta tagasi kriipsu just põlvevigastused. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 3: Saksa tennisisti Andrea Petkovici vigastatud parem põlv. Foto autor: Reuters/Scanpix