Pullerits: Mis teeb jooksmise rattasõiduga võrreldes rõvedaks?
Maailm on oma tolerantsusega peast segi läinud. Tänasest Postimehest loeme, et Saksamaa meistriks kaugushüppes tuli kunstjalaga Markus Rehm, kes hüppas 8.24. Tema äratõukejalg, too kunstjalg, on 15 sentimeetrit pikem kui teine, terve jalg. Mees peaks saama riigi meistrina osaleda ka EMil, aga Saksamaa kergejõustikuliit ei taha teda sinna lasta.
Minu hinnangul ei peaks samuti Rehmi ja Oscar Pistoriuse sugused kunstjalgadega inimesed saama tervete inimestega konkureerida. Aga nüüd on just Rehmi ja Pistoriuse näite varal džinn pudelist välja lastud – eks püüdke edaspidi väita, et kunstjalgadega sportlased ei peaks saama luust ja lihast jalgadega inimestega koos samade medalite pärast võistelda. Ja see kõik, pange nüüd eriti hoolega tähele, on taas kord tekkinud ei millestki muust kui tolerantsuse ja mittediskrimineerimise diktatuurist.
Kogu probleem oleks lahendatav lihtsalt: võistlusmäärustesse tuleb lisada punkt, et kaugushüppes, jooksus, rattasõidus, kus iganes tohivad tava- ehk tervete inimeste klassis võistelda need, kellel on luust ja lihast kaasasündinud jäsemed ning need, kellel on kunstjäsemed, võistlevad invasportlaste klassis (näete, ega neil puude – tänapäeval tuleb öelda erivajaduse! – tõttu võistlemata jää, nii te diskrimineerimist pole). Muidu jõuame varsti sinna, et näiteks rattasõidus ilmuvad starti mehed, kellel on – lähtudes meditsiinitehnika kiirest arengust – mingi südametegevust tugevdav aparaat või kopsumahtu ja hapniku tarbimise võimet parandav seadeldis vms.
Hiljuti lugesin, et rattasõidus on võistlustel keelatud isegi kompressioonsukkade kasutamine. Mulle meeldib selline konservatiivne hoiak rattasõidus. Ma pole täpselt uurinud, mis on selle keelu põhjus, aga mulle meeldib see kas või esteetilistel kaalutlustel. Minu silmis on viimaste aastate üks rõvedamaid «uuendusi» jooksuvõistlustel tihked jooksupüksid, mis rõhutavad kubemepiirkonna reljeefsust, muutes jooksuvõistlused sedaviisi justkui homoparaadiks. Teine inetu «uuendus» on kompressioonsukkade/-põlvikute kasutamine.
Spordi üks võlusid on see, et sport peaks olema ilus. Kompressioonpõlvikud, olgu või lumivalged, kubemepükstest rääkimata, on aga röövinud jooksmisest loomuliku ilu ning on teinud selle samasuguseks mutantlikuks ja ebaesteetiliseks, nagu on Rehmi ja Pistoriuse kunstjäsemed. (Rattaspordis on tihked püksid tuuletakistuse vähendamise nimel õigustatud, lisaks istutakse enamik aega sadulas, nii et väliselt pole nagunii näha, mis sorti püksid seal kellegi jalas on.) Kompressioonpõlvikute all ei näe me jooksja treenitud lihaseid ega pikki kõõluseid – need varjavad jooksja peamiste töövahendite esteetika. Lisaks sellele, kas olete märganud, kui inetuks, lõdvalt jämedaks muudavad pikkade reieosadega kubemepüksid jooksja põlve kohalt tema reielihased.
Mulle meeldib, et rattaspordis ei ole kompressioonsukkade ja -põlvikute kasutamine lubatud. Seetõttu on rattavõistlusi ka esteetiliselt hea vaadata. Jooksjad võiks samuti nende kasutamise ära keelata, kui tahavad, et nende spordiala säilitaks mingigi inimliku esteetika ega muutuks robotlikuks. Pealegi, kui kompressioonpõlvikud keelata, jääks kõik jooksjad nagunii ühesugustesse võrdsetesse tingimustesse.
Võiks küsida ka nii – isegi peaks küsima: miks peaks mõned, kes, ütleme, et tõepoolest saavadki kompressioonpõlvikutest teatava eelise võrreldes konkurentidega, kellele need sama tõhusalt ei mõju, niisugustest välistest, mitteinimlikest, tehnilistest teguritest teiste ees eelise saama? Minu arvates peaks spordis võistlema eeskätt inimesed ja nende loomulikud võimed, eriti nii loomulikul spordialal, nagu jooksmises, mitte otsima lisaeelist teaduslaborites nn inimkeha pikendustest, olgu selleks kompressioonsukad või kunstjäsemed.
******
Hell's Revenge jeep trail, Moab, Utah, 25. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Foto 1: Noored kubemepükstes jooksjad. Foto autor: Elmo Riig, Sakala/Scanpix
Foto 2: Kompressioonpõlvikutega jooksjad Tartu nn jooksumaratonil. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 3: Normaalses jooksuriietuses jooksja Tartu nn jooksumaratonil. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix