Sel kevadel, mis nüüd viimastel päevadel on läinud südasuveks, olen avastanud, et jalgrattasõidul, mida küpsemaks saad, on üks suur eelis kahe teise olulise vastupidavusala, jooksmise ja suusatamise ees. Kas oskate pakkuda, mis see on?
Mõelge!
Mõelge veel.
Kiitus neile, kes välja mõtlesid: jah, eelis on see, et rattasõidus säilib tulemuste tase vanuse lisandudes palju paremini kui jooksus ja suusatamises.
Vaatame fakte.
Tosin aastat tagasi läbisin Tartu jooksumaratoni ajaga 1:37.13 ja sain 63. koha, edestades teiste seas kolmveerand minutiga Rait Rataseppa ja Aivar Rehemaad ning pooleteise minutiga Karel Tammjärve ja Allan Orast. Järgmisel kahel aastal läksid mu ajad vastavalt pooleteise ja minuti jagu kehvemaks. Tõsi, 2012. aastal tegin imejooksu ajaga 1:33.56, mis andis 70. koha, aga see jäi ka minu viimaseks jooksuks üldse. Varatalvel läksin põlveoperatsioonile.
Teema tuum, nagu aru saite, on see, et aastatega läksid jooksutulemused üldiselt allamäge, ehkki treenimises erilist vahet varasemaga võrreldes polnud.
Suusatamisega on lugu olnud veelgi drastilisem. 2009. aastal lõpetasin Tartu maratoni 155. ja 2010. aastal 146. kohaga. Sealt edasi algas tulemuste taandumine, kuigi akumuleeritud suusabaas oli juba piisav ning igal talvel treenisin innuga edasi. Näiteks 2015. aastal sain alles 418. koha ning mullu 410. koha. Estoloppeti kunagised stabiilsed kohad esisaja viiendas viiendikus on asendunud heal juhul kohtadega teise saja esimese poole lõpus.
Aga mis toimub rattasõidus? Vaatame kas või viimase seitsme päeva näitajaid.
Reedel 26 km keskmise kiirusega 32,45 km/h.
Laupäev – 47 km – 31,85 km/h.
Pühapäev – 42 km – 32,65 km/h.
Esmaspäev – 34 km – 33,75 km/h.
Teisipäev – 34 km – 32,15 km/h.
Kolmapäev – 43 km – 32 km/h.
Neljapäev – 31 km – 32,4 km/h.
Üks, mida näete, on keskmiste kiiruste stabiilsus. Stabiilsus näitab teatavat taset. Ja kui te nüüd võrdlete seda taset eelmiste aastate tasemega, siis näete, et sõitsin tollal samuti keskmiste kiirustega 32-33 km/h. Mis tähendab, et suutlikkus pole aastatega sugugi kahanenud.
Aga kui peaksin nüüd jooksma – kui saaksin joosta! –, siis vaevalt saavutaksin Tartu jooksumaratonil aja alla 1:40.
Mis kokkuvõttes tähendab seda, et kes soovib oma suutlikkusest pikemat aega rõõmu tunda, peaks valima ennekõike rattasõidu.
Vastuväited?
Foto 1: Priit Pullerits 2018. aastal Tartu GP rajal Jakobi mäe tõusul. Foto autor: Karli Saul
Foto 2 ja 5: Priit Pullerits kolmapäevasel rattasõidul Luunjas. Fotode autor: Priit Pullerits
Fotod 3 ja 4: Vaade kolmapäevase rattasõidu ajal Luunja sadamasse viivale kanalile. Fotode autor: Priit Pullerits