Minu kunagine ühe hooaja suusatreener Margus Ader ütleb teisipäevases Postimehes, et talle teeb rõõmu Regina Ermitsa (fotol paremal) positiivne areng. Napp leheruum ei anna võimalust täpsustada, milles areng seisneb, seega võtsin ise IBU leheküljelt kaks olulist mõõdikut: sõidukiiruse ja laskmistäpsuse.
Ermitsa keskmine kaotus kiireimale hooaegade lõikes, alustades 2020/2021 hooajast kuni tänavuseni (kaotus parimale sekundites kilomeetri kohta):
12,2 - 9,7 - 13,3 - 12,3 (jah, sekund kiirem kui mullu, aga hooaeg on alles noor)
laskmise tabavusprotsent hooajati (lamades/püsti)
67/84 - 72/83 - 69/77 - 79/91 (jah, laskmisprotsent on selgelt parem kui ühelgi eelmisel hooajal)
Aga vaatame nüüd Ermitsa tänavust hooaega üksikasjalisemalt.
26. novembri sõit, MK 15 km: kaotusprotsent parimale distantsil 10,8 ja viimases sektoris tiirust finišisse 13,2.
1. detsembri sprint MK-l: kaotusprotsent distantsil 11,7 ja viimases sektoris tiirust finišisse 13,8.
Miks me räägime protsentidest? Aga sellepärast, et kaotusprotsent on sportlase taseme objektiivseim näitaja. Paremat varianti selleks leitud pole. Kaotusprotsent peegeldab seda, kui kaugel on sportlane maailma tipust.
Nüüd on küsimus selles, kui suur kaotusprotsent näitab kuhu kuulumist. Konsulteerisin asjatundjaga ning ta pakkus puusalt nii:
maailma eliit – kaotus 1-3%;
rahvusvahelise tasemega sportlane, MK-sarjas tulemusi näitav sportlane – 4-7%;
tubli sportlane – 8-10%.
Hüva, lähme korraks ka isiklikuks. Kui jooksin 1988. aastal 800 meetri isikliku rekordi 1.55,9, oli maailmarekord Seb Coe 1.41,73. Ehk 10% kaotust talle tähendaks 10,17 sekundit. See teeb aja 1.51,9, mis on täpselt esimene 800 meetri jooksu maailmarekord – selle püstitas ameeriklane Ted Meredith 1912. aastal. Minu kaotus jääb 14% kanti. Seda on vaid õige pisut rohkem, kui Ermitsa kaotus tänavuse MK-sarja kahel esimesel etapil. Ma olen nii palju realist, et sain juba tollal aru, nagu saan nüüdki: mu tase 800 meetris oli maailmatasemest n-ö valgusaastate kaugusel.
Jätame siin kõrvale teema, kas see protsendiarvutus kehtib adekvaatselt ka neil aladel, kus tulemust mõõdetakse meetrite ja sentimeetritega. Kui näiteks naiste kõrguhüppes hinnata eliidi tasemeks 2.00, siis 5% kaotust on 1.90, 10% aga ainult 1.80, millega, mööngem, ei ole tiitlivõistlustele mingit asja. Küll aga näib kaotusprotsent igati mõistlik näitaja vastupidavusalade puhul, nagu nädalalõpu Gällivare MK-etapp murdmaasuusatamises, kus meeste 10 km vabatehnikasõidus jaotuvad ajad ja protsendid nii:
võitja aeg 21.57 ehk 1317 sekundit
10. koht kaotas 14", 1,1%
20. -50", 3,8%
30. -64", 4,9%
40. -72", 5,5%
50. -93", 7,1%
60. -127", 9,6%
Kaotusprotsendiga 5,5 sai MK-sarjas 1 punkti. Kaotusega 10% ja rohkem sai koha viimases kümnes. Hinnangu saate ise anda.
Aga rääkides sõiduaegade kaotusprotsendist, peab arvestama ka tulemust objektiivselt mõjutavaid muid tegureid, näiteks:
võistluspaiga kõrgus merepinnast: mida kõrgemal, seda suuremad kaotused ja kaotusprotsendid;
raja raskus ehk kõrguste vahe summa: mida raskem rada, seda suuremad kaotused;
suusatamises libisemistingimused: mida raskemad, seda suuremad kaotused;
suusatamises hooldetöö õnnestumine.
Näiteks miks on laskesuusatamises kaotusprotsendid väiksemad Ruhpoldingis? Sellepärast, et seal on MK-sarja kergemad rajad. Ja miks on kaotusprotsendid suuremad Oberstdorfis? Sest seal on MK-sarja raskemad rajad, kõrgust 950 meetrit üle merepinna. Raskel rajal näitavad häid tulemusi väga hea treenitusega, aeroobse võimekusega ja kõrge maksimaalse hapnikutarbimisvõimega sportlased.
Hinnangute andmise sportlase tulemusele ja tasemele muudavad veelgi keerulisemaks veel kaks tegurit. Esiteks alaliidud, kes otsustavad, kui kõrgele panna latt, et üldse MK-sarjas saaks kaasa teha. Ja teiseks ajakirjanikud, kes vahendavad ja kujundavad publiku arvamust.
Meie paremate sportlaste kaotusprotsendid jäävad enamasti 7 ja 10 vahele. Tuuli Tomingas kaotas 1. detsembril Östersundis sõidukiiruses parimale 5,5%, Susan Külm (fotol vasakul) 7,6% ja Ermits 11,7%. Tomingas on 28, Külm ja Ermits 27, mis pani üht ettevõtjat nentima: «Pole mõtet kirjutada artikleid, kuidas 27-aastane sportlane, kes kogu aeg kaotab maailma parimatele 7-10%, on teinud sellel suvel kõvasti trenni ja plaanid on kõvad. Ning medalid käeulatuses. Ei ole.»
Need protsendid näitavad ära medalivõimalused. Vaatame meeste 400 meetri tõkkejooksu, kus Eesti oma mees Rasmus Mägi (fotol all paremal paremalt kolmas) kuulub maailma paremikku. Tänavuse, lõppenud hooaja edetabelis on ta 47,99-ga 10. kohal, kaotust kiireimale, ameeriklasele Rai Benjaminile (aeg 46,39) 3,4%. Oleks ta kaotus 10% ehk 4,64 sekundit, lõpetanuks ta hooaja ajaga 51,03. Maailma jooaja sajanda mehe tulemus on 46,93. Järeldused tehke ise. (Hüva, aitan järelduste tegemisel: 51,03-ga saanuks selle hooaja edetabelis 319. koha.)
Või vaatame mu kunagist leivaala, 800 meetri jooksu. Maailma hooaja edetabeli lõpetas liidrina Emmanuel Wanyonti (oli keegi temast varem midagi kuulnud?) Keeniast ajaga 1.42,80. Kõigest 4% kaotust on veidi üle 4 sekundi ehk annab aja 1.47 kanti. Sellise tulemusega ei jõua kusagile. Maailma hooaja 100. tulemus oli 1.45,80. 10%-lisest kaotusest ärme parem räägimegi.
Järeldus: kui kaotad maailma absoluutsele tipule 3-4%, võid soodsal juhul ka medali saada, nagu sai Rasmus Mägi Zürichi EM-il 2014 hõbeda. Esimese kaheksa hulka jõuad peaaegu alati. Aga kui kaotad üle 5%, pole mingit medalilootust.
Kui protsentidega on asi võrdlemisi konkreetne ja selge, siis hoopis teine lugu on hinnangute andmisega. Asi on selles, et Eesti meediaruumis on sportlaste taseme kriteeriumid ebamäärased, n-ö ujuvad, ning sellest tulenevalt ulatuvad ka hinnangud sportlaste tasemele seinast seina. Näiteks laskesuusatamise teleülekannetes on juurdumas uus hinnang «väga sümpaatne sooritus/sõit» ja seda sõltumata tulemusest – olgu see teises või viiendas kümnes.
Nõus, et väga konkreetse kaotusprotsendi absolutiseerimine võib minna riskantseks, näiteks tulenevalt alade spetsiifikast. Kuid laias laastus paremat mõõdupuud pole. Kaotusprotsendi arvestamine eeldaks spordi vahendajate, reporterite, kommentaatorite omavahelist kokkulepet, mida on aga keeruline saavutada olukorras, kus sport ja selle vahendamine liigub tulemuspõhiselt lähenemiselt emotsioone, elamusi, kirgi ja konflikte pakkuvasse meelelahutusmaailma.
Siin on veel üks takistus: arvude keeles vaevalt need rääkida tahaks, kelle asi on spordist rääkida. Näiteks ERRil ongi see keeruline: kui oled meediapartner, olgu ametlik või mitteametlik, ja oled ala tegijatega n-ö vennastunud, siis ongi raske sportlaselt küsida, et kuule, eelmisel aastal kaotasid 8-9%, nüüd 10-11%, milles asi? Siis tuleb sportlasel hakata seletama ja põhjendama ja õigustama ning see on piinlik ja valus. Niisama rääkida, et täna ei olnud tunne hea ja ei ole veel eelmistest trennidest/laagritest taastunud jms, on palju lihtsam.
Seda materjali siin kokku pannes sain teada, et spordijuhtimises on oluline spordiorganisatsioonide tulemuslikkuse hindamine, ja et spordiorganisatsioonide tulemuslikkuse hindamise üks osa on sportlaste tulemuste hindamine. See teema on koguni vastavates õpikutes sees. Mis viib mõttele, et äkki peaksid hinnanguandjad ennast enne hinnangu andmist veidi harima. Et kus ja kuidas? EOK kaudu ROKi solidaarsusfondi vahenditest korraldatavail koolitustel ja õpikutega tutvudes.
Autor tänab sellesse sissekandesse sisendi andjaid!Foto 1: Regina Ermits tänavu jaanuaris Ruhpoldingi MK-etapil teatesõidus. Foto autor: www.imago-images.de/Scanpix
Foto 2: Susan Külm ja Tuuli Tomingase pressihommikul 5. septembril Tallinnas. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 3: Meeste teatesõit möödunud nädalavahetusel Gällivare MK-etapil. Foto autor: TT News Agency / Scanpix
Foto 4: Suusataja 3. detsembril Münchenis Riemeri pargis. Foto autor: www.imago-images.de/Scanpix
Foto 5: Austerlane Felix Leitner lõpetamas Östersundi MK-etapil 20 km sõitu. Foto autor: EPA/Scanpix
Foto 6: Laskesuusataja Susan Külm. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 7: Rasmus Mägi (paremalt kolmas) tänavuse kergejõustiku MMi 400 m tõkkejooksu finaali lõpusirgel. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 8: Susan Külm (vasakult), Hanna-Brita Kaasik ja Tuuli Tomingas pressihommikul 5. septembril Tallinnas. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 9: ERRi laskesuusakommentaator Alvar Tiisler tänavu märtsis Otepää MK-etapil. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix