Pullerits: Miks te lasete end spordis lollitada?
Paljudel, väga paljudel puudub kriitiline mõtlemine, sest mille muuga seletada, et nii paljud on lasknud harrastus-sportlasena endale pähe istuda. Isegi end lüpsta.
Tegelikult ei ole teile üldse seda vaja, mida teile ennastunustavalt sugereeritakse ja mille eest lisaks ka raha kasseeritakse.
Vaatasin viimast ajakirja Jooksja, kaanel Nikolai Novosjolov. Juba ajakirja teises loos tehakse teile justkui möödaminnes selgeks, kui kõvasti tuleb trenni teha: pühapäev – aeglane jooks 30 km. See on suur koormus. Ja et seda ära kannatada, järgneb mõned küljed hiljem soovitus: «Sinu jooksupartner mineraalainete ja vitamiinidega tervislik jook harrastussportlasele». (Tunnistan, et ei saa sellest sõnastusest eriti aru, aga loo iva on selles, miks peate ostma Vitamin Welli jooke.) Aga loomulikult ainult joogist ei piisa. Keerame lehekülgi edasi ja tulebki uus nõuanne: «Sooja ja külma abi lihaste sooritusvõime parandamisel ja taastumisel». Asja iva: ostke Ice Power Hot geele! Kuid ka see ei ole veel kõik. Kolm külge hiljem saab veel väärt nõu: «Survepõlvikute kandmine vähendab jooksmisel lihaspinget». Selle kõrvalküljel on meeldetuletus, et «üks inimene viiest vajab jalaravispetsialisti nõu». Peagi järgneb kaks külge värviliste purkide ja batoonide piltidega, kuidas kasutada toidulisandeid nii jooksmise kui rattasõidu ajal. Uhh, ja me pole Jooksja lappamisega veel poole pealegi jõudnud...
Las ma ütlen teile veel üks kord ja hästi selgelt: te ei vaja seda kõike. Teie edu võti peitub hoopis milleski muus – teis endis. Otsige seda endast, mitte kõigest ostetavast. Välised abivahendid on kosmeetika, ja kosmeetika, teadagi, on esiteks kallis ja teiseks petlik.
Kui lugeda väidetavalt tarku üllitisi ja kuulata väidetavalt kogenute juttu, teen ma ju kõik valesti. Näiteks reedel. Tulin kella viieks töölt. See oli pikk ja pingeline päev: esimeses pooles Tartu Ülikoolis tudengitega kaks ja pool tundi seminari, siis Postimehe töö. Isegi lõunat polnud aega süüa (viga nr 1). Kui koju jõudsin, parkisin kõhu täis ja lükkasin seejärel kohe ratta välja (viga nr 2). Istusin kodu ukse ees ratta selga ja võtsin jalamaid, ilma soojenduseta, sisse kiiruse üle 30 km/h (viga nr 3). Ma ei võtnud kaasa batooni, geeli ega isegi mitte joogipudelit (viga nr 4). Olin eelmine nädal teinud neli temposõitu ja mõtlesin, et ega nüüdki sadulas uimerdama hakka (viga nr 5).
Sõitsin oma sügisese traditsioonilise 33,5 km pikkuse ringi, sest väljas oli ikkagi ju külm, umbes 5 kraadi, ja tagasiteel mööda Valga maanteed Tartusse puhus vastutuul. Ei, ei vändanud sugugi elu eest ega täiest jõust. Vaid mõõduka mõnuga. Kodu ukse ees panin kella seisma – 58.05. Keskmine kiirus 34,6 km/h. Sügisese kergelt tuulise ja külma ilma kohta pika töönädala lõpus pole ju üldse paha aeg.
Pühapäeva õhtupoolikul, olles veetnud päeva maal mõõdukal määral füüsilist tööd tehes, läbisin sama ringi 58.20ga. Keskmine kiirus 34,5 km/h.
Muidugi ei ole sellise kiirusega Vueltal ega MMil eraldistardist sõidus mitte midagi teha. Aga samas ei ole need ka kiirused, mida isegi kõik regulaarselt rattasõitu treenijad mängeldes ja muigega näol suudavad arendada.
Kuid mis peamine: sellise harrastaja jaoks korraliku stabiilse taseme saavutamiseks ei ole absoluutselt vaja kõike seda, mille vajalikkuses igasugused erialaväljaanded ja asjatundjaid teid veenda üritavad. Kuid mis teha, enamik inimesi on nõrgad, eeskätt vaimselt nõrgad, ning lasevad endale igasugust tarbetust «pähe määrida», uskudes, et sedasi saavutavad nad edu.
Ütlen teile veel kord: edu ei peitu ajakirjades ega raamatutes ega kauplustes, edu peitub teie enda sees – see on sihikindlus, tahtejõud, vaimujõud, mobiliseerimisvõime, eneseületamine, distsipliin, eneseusk, raskustele mitte allavandumine. Otsige edu võtit enda sisimast ning ärge raisake aega ja raha ja energiat ennast teisejärguliste asjadega lollitades.
(Ja et mõni ei kahtlustaks mind trenni tegemises, siis olgu lisatud, et 38. nädalal sõitsin rattaga 4:04 [147,8 km] ja 39. nädalal 2:53 [95,6 km]. Midagi muud peale rattasõidu ei ole teinud. Need näitajad, mõistate isegi. ei ole kuskilt otsast trenni tegemise moodi.)
******
Descending Spring Canyon road, Moab, Utah. 21. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Fotod 1 ja 2: Kukkumine Hiina velotuuril. Fotode autor: Chine Nouvelle / Sipa / Scanpix
Foto 3: NIi tehakse rahvasporti Venemaal. Foto autor: RIA Novosti / Scanpix