Pullerits: Kas Eneli Jefimova läks olümpiafinaalis hüppama üle oma varju?
Üks paganama hea asi Eneli Jefimova eilse finaalujumise (kõigil fotodel) juures on see, et valgevenelane Alina Zmuško (ka Zmuška) jäi temast tahapoole. Zmuško on üks neist, kes ei oleks pidanud olümpiale saama, aga millegipärast sai. Ei oleks pidanud saama sellepärast, et Zmuško on väljendanud toetust Venemaa sõjale Ukraina vastu, mis rikub ROKi reeglit, et neutraalsed sportlased ei tohi „mitte mingil viisil oma tegevuse ega sõnavõttudega olla seotud Ukraina vastu peetava sõja toetamisega ajakirjanduses, sh sotsiaalmeedias, nt jagades või postitades materjale”. Aga mida me teame Zmuško kohta tänu MTÜ Global Rights Alliance uurimistööle? Avaldan selle originaalis:On her Instagram account, Zmushka publicly “liked” a 16 March 2022 post by the user @annakhilkevich. The post features a picture of Khilkevich and a long text. In the text she states that a “new time is coming” and that it is a “time of strength and time of opportunity”. She then explains that “there is no need to deny and write that we have nothing to do with it” and that “everyone’s masks have come off in all levels of society and between all countries”. She follows by saying “I see how the West is pressuring and trying to undermine the growing strength and power of Russia” and claims that Russian spirit “can’t be broken”. She indicates that Russians “will not be frightening by sanctions, bans and threats”. Later, she writes that in “this difficult time, our President [Vladimir Putin] especially needs support”. She ends by stating that there will be a big change in the world order. It is a clear post in support of Russia’s invasion of Ukraine – especially considering the timing of the post mere weeks following the beginning of the full-scale invasion.
Olnuks neetult halb, kui Jefimova sellisele Putini armastajale ja Venemaa agressiooni toetajale kaotanuks.Kummastav oli, kuidas Eesti ajakirjandus püüdis Jefimova finaalis võistlemise eel ootusi üles kütta, nagu võiks tulla väga hea tulemus. Kohati jäi tunne, nagu üritaks ajakirjandus sisendada, et olgem valmis medali võiduks. Et see oli võimatu, seda mõistab igaüks, kes sporti teinud. Üle oma varju ei hüppa. Näiteks kinnituseks mu enda kogemus jaanuarist 1989. Läksin Tartu ülikooli maneeži 150-meetrisel ringil üritama 1000 meetri jooksus aega alla 2.30. Aasta varem olin jaanuaris sealsamas maneežis jooksnud seda distantsi 2.36,1 (1. koht) ja 2.35,6 (2. koht), vahepeal olin ikka trenni ju ka teinud, seega otsustasin kahe ja poole minuti piiri murdmist üritada. Seda enam, et olin kuu algul jooksnud 7x600 meetrit 1.45 kanti, nädal hiljem 5x200 meetrit 26,0-26,3 vahemikus ning kolm päeva enne starti 5x450 meetrit 1.10-1.11 vahemikus (viimase lõigu 1.06,6ga).Mul oli plaan täpselt paigas ja treener Heiti Annus ütles vaheaegu. Ümardatult öeldes oleksin pidanud jooksma 3x300 meetrit 45ga ning siis viimase sada meetrit läbima nii, kui palju torust tuleb. Algus oligi ilus: 150 m 21,6 ja 300 m 44 ehk graafikuga võrreldes +1. 450 m 1.07 (ikka graafikus), aga 600 m juba 1.30,7 ehk graafikust 0,7 sekundit maas. Ja siis läkski raskeks. 750 m 1.55ga ehk juba 2,5 sekundit maas ja 900 m 2.20ga ehk tervelt viis sekundit graafikust aeglasemalt. Lõppaeg tuli kõigest 2.36,3 ehk koguni aeglasem, kui kahel jooksul aasta tagasi. Vaat mis juhtub, kui liiga kiiresti alustad. Ehk kui püüad hüpata üle oma varju. Lõpus tuleb selle eest lõivu maksta. Nii juhtus Pariisi olümpiafinaalis ka Jefimovaga. Ainus lohutus peale selle, et sõjapooldaja Zmuško jäi selja taha, oli see, et ka oma tavapärases võistlustempos ujudes poleks Jefimova seitsmendast kohast kõrgemale tõusnud, sest kuuendaks tulnu edestas teda 65 sajandikuga. Isegi oma nimel olevat Eesti rekordit kahe kümnendiku võrra parandades poleks ta esikuuikusse mahtunud.
Kokkuvõttes: sa ei saa ujuda ega joosta kiiremini, kui su võimed lubavad, ükskõik kui palju seda ka teha tahaksid.
Fotod 1-5: 29. juuli 2024, Pariisi olümpiamängud. Eneli Jefimova naiste 100 meetri rinnuliujumise finaalis. Fotode autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix