TÄIENDATUD VAHEAJAPUNKTIDE KOHTADEGA!
Alustasin Tartu rattamaratoni külg külje kõrval stardigrupi 501-700 esimesest reast endise jalgpallikoondislase Marek Lemsaluga, kellega mullu olime finišeerinud kõrvuti. Ütlesin talle, et ärgu pangu pahaks, aga ma tõesti ei hooli jalgpallist ega vaata seda. Lemsalu, kes minu silma järgi on tuntavalt salenenud, ütles, et ei pane pahaks. Võistlus võis alata.
Enda arust tegin trajektoori valides talutava alguse. Vanale lasketiirule lähenedes leidsin möödumisteks vaba ruumi paremalt. Paremalt, väheummistunud küljelt, võtsin ka esimese tõusu. Arvestades eelmiste päevade vihma, ei hakanud sealt üles rassima, vaid hüppasin, nagu seal tavaks saanud, sadulast. Vähemasti pole nii kukkumise ohtu. Ka järgnenud laskumisel leidus rohkem ruumi paremal. Lühidalt: oma arvates tegin peaga head tööd. Aga tulemus?
Sain küll paljudest mööda, kuid mullusega võrreldes jõudsin Matule (12,3 km) ligi kaks minutit hiljem (30.04
versus 28.20) – kusjuures eelmine aasta kulus vähemalt pool minutit maha tulnud keti sättimiseks.
Kuid ärge tehke ennatlikke järeldusi! Tanel Kangert jõudis mullu Matule 20.44ga, eilne peagrupp aga 22.30ga (tõsi, Erki Pütsepa aeg Matul oli 21.49). Arvestades, et alguses on rada ju õige lihtne, siis nende aegade võrdlus kinnitab, et tegelikult olid tänavused olud mullustega siiski võrreldamatud.
Pärast Matut sattusin hea kiirusega liikuvasse gruppi. Ei tundnud end seal sugugi kõige viletsama pedaalijana. Kui tehtud sai terav vasakpööre Harimäele viivale kruusateele, sõitis keegi alanud tõusul minu ees vändanud Eesti Posti särgis mehele küljelt sisse, nood kukkusid mõlemad minu ees külili, ja kuna olin neil tihedalt sabas, siis prantsatasin samuti kruusale. Sain paremale küljele päris kõva paugu. Hiljem kodus vaatasin, et külg oli pikalt punane ja kergelt marraskil. Samuti sain löögi küünarnukile ning vasakule põlvele, mis oli hetkega verine. Grupp läks oma teed ja jäin üksinda tilpnema. Selliste matsude järel võtab ikka aega, enne kui toibud.
Metsavahelisel tõusul Harimäele moodustus mu ees ja ümber uus grupp. Tagantpoolt tuli Lemsalu, kes hõikas, et väntaksin hooga, sest millegipärast arvas ta, et tulenevalt oma 71-72 kilost võiksin just tõusul kõvemini tööd teha. Tema hõige innustas, tõepoolest, ja hakkasin kõvemini tööle ning sain tõusu lõpuks peaaegu kätte viie-kuue-mehelise grupi – see mu eesmärk oligi, et õnnestuks nendega koos laskumisele minna. Tegin laskumise alguses tööd edasi ja saingi tuulde. Pärast teravat parempööret laskumise lõpus püüdsid kaaslased Ande TPks (22,9 km) kinni ees liikuva grupi.
Mullu jõudsin Andele 50.32ga, tänavu läks üle kolme minuti kauem – 53.40. Kuid koha poolest, kujutan ette, et olin paremal positsioonil kui aasta tagasi. (Võrdluseks: peagrupp jõudis mullu Andele 38.19ga, nüüd 41.00ga [Pütsep 39.45ga]).
Järgneval kruusalõigul püsisin kenasti grupis, ent selle lõpus. Samas andsin aru, et kui tulevad metsavahelised ja põllupealsed lõigud, siis ilmselt pudenen, sest nikerdamine pole minu leib. Ja ega mu käerandmed noid põrutamisi talu. Vasaku randme kui tundlikuma olin elastiksidemega toestanud. Sellegipoolest hakkas see võistluse teises pooles tunda andma, nii et isegi käike oli raske vahetada – sõrmedes kadus jõud ja paindlikkus.
Sõidu keskosast, tunnistan, et ei mäleta suurt midagi peale selle, et kogu aeg sõideti mööda. Suur aitäh neile, kes ei pidanud paljuks mind tervitada ja jõudu soovida. Ühe mehega jõudsime isegi siinsest blogist vestelda. Umbes poolal maal jõudis tagant järele vintske rulluisutaja Sulev Lokk, kes küsis, kas põlvedega on olukord endiselt kehv. Ta ütles, et oli näinud mind enne stati kergelt lonkamas. Ütlesin, et jah, viimasel nädalal läks parem põlv tõesti halvaks, põlveõnnal on kange, külgedel tuikab, jalga maha asetades pean hästi hoolega jälgima, kuidas seda teen, et mitte tahtmatult valu tekitada. Ortopeed-traumatoloog Leho Rips, kes mind Tartust Otepääle starti sõidutas, ütles, et peame uuesti uurima ja aru pidama, mida põlvedega ette võtta.
Distantsi keskel lasin hoo alla. Ei hakanud üle võimete kangutama. Hoidsin tempot, mis oleks talutav. Andsin aru, et tegelikult pole ju kuskile väga kiiret. Võib ju ennast poolkoomasse pingutada, aga ma ei suutnud leida argumenti, miks seda iga hinna eest tegema peaks. Seda enam, et mitukümmend kilomeetrit oli veel ees.
Just siis, kui 48. kilomeetril hakkasid metsavahelised sopalõigud, kukkusin ühe mudavälja servas pläraki – ütlen otse – suure pasa sisse. Ei saanud jalga pedaali küljest lahti, seepärast. Nii et nüüd oli see pool, mis niigi veritses, haisva halli mudaga ka sisse määritud. (Vaevalt see nüüd ravimuda oli...) Peaaegu esimese asjana mõtlesin, et ega kaks kukkumist kolmandata jää – olin kolm korda kukkunud tunamullusel vihmasel sõidul –, kui mõned kilomeetrid hiljem prantsatasingi järjekordsel libedaks sõidetud kallakul teisele, paremale küljele muda sisse – ratas libises lihtsalt alt.
Ent ei tahaks öelda, et ma endasuguste seas kõige saamatum olnuks. Seal, kus olid pikad mudaväljad, lükkasid kõik ratast käe kõrval. Aga kui umbes 30 km enne lõppu tuli lai roheline rööbastega metsasiht, märkasin juba kaugelt, et tuleb hoida hästi paremale, ja sealt sain pedaalides küllap nii mõnestki mööda, kes keskel või vasakul ukerdas. Mis seal salata, eks sellised õnnestunud manöövrid lisavad indu, ja edaspidi minust enam massiliselt ei möödutud. Arvatavasti olid kõik, kes võimetelt mööduma pidid, selleks ajaks ka juba mööda saanud.
Umbes 25 km enne lõppu, eriti pärast seda, kui kivisest ja veeuhtmetega parasjagu pikast tõusust võrreldes teistega kergemini üles sain, leidsin, et nüüd võiks tasapisi jalad kõhu alt välja võtta. Seda enam, et raja vastikumad osad said läbi.
Palu TPsse (66,3 km) jõudsin mullusega võrreldes rohkem kui 20 minutit aeglasemalt – 2:31.14
versus 2:52.07. (Võrdluseks: mullu Tanel Kangert 1:53.03 ja eile Erki Pütsep 1:59.10.) Veel kilomeeter edasi – ja siis alustasin möödasõite. Sain vähemalt kümne mehe pikkusest rivist mööda. Samas kuulsin häälte järgi, et minu selja taha kogunes mingi grupp. Järgneval kitsal metsavahelisel kruusateel, 16-13 km enne lõppu, mõtlesin, et nüüd on küll olukord rumal, sest olen sattunud vedama, mida pidasin rumalaks jõuvarude kulutamiseks. Kui paremale laiemale kruusateele keerasime, näitasingi käega tagumistele, et mingu mööda. Mida nood ka tegid.
Pärast viimase, Hellenurme TP (77,2 km) järgset tõusu moodustus ligi kümnemeheline grupp. Meenus, et nii mitmelgi varasemal korral olin just viimasel kümnel kilomeetril palju kohti loovutanud, kuid seekord ei paistnud asjalood nii kujunevat. Jõudsin sõita küll. Ühtlasi püüdsin tegutseda targalt, eessõitjate tekitatud tuuleefekti kasutades. 6 km enne lõppu said kolm meest küll eest – ei hakanud neile targu järele pongestama, sest hoidsin jõuvarusid viimaseks kolmeks kilomeetriks –, kuid ülejäänutega püsisin ilusasti koos. 4 km enne lõppu, enne laskumist Elva jõe orgu, sain tagant hooga tulles veel paljudest mööda. Orust välja väntasin teisena, võtsin ühe sinises vormis mehe tuulde, et korra hinge tõmmata, nägin ligi saja meetri kaugusel ühte kümnemehelist punti, tulin siis tuulest välja ning püüdsin kilomeetriga tolle pundi üksinda kinni. Edasi hoidsin nende tuulde, sest viimasel kilomeetril panin nad samuti kõik mängu.
Jõudsin finišisse 3:45.52ga, mis andis 785. koha. See on viimaste aastate kehvem tulemusi. Eks vanus tee oma töö, ja ega ma maastikusõitu terve suve harjutanud ka ole, v.a üle-eelmise pühapäeva avatud raja sõit. M45 klassis olin 62. Mullu, kui tegin elu parima sõidu, sain 3:23.25ga 635. koha (M45 klassis 40.).
Gaspar Sukk klubist Trismile pani mu koha muutused tabelisse:
Matu - 608.
Ande - 643.
Puka - 727.
Astuvere - 805.
Palu - 814.
Hellenurme - 792.
Elva - 785.
Pärast finišeerimist läksin joonelt ratast pesema. Järjekord ei olnud iseenesest pikk, aga ootasin ligi pool tundi. Ja siis nägin, kuidas järjekorra ette imbus ühe noormehe juurde Läti kirjadega umbes 50-aastane paljaks raseeritud peaga lätlane. Vaatasin, et kas ta püüabki end ette nihverdada. Nihverdaski. Olen seda meelt, et kui näed sellist nahaalset käitumist, tuleb kõva häält teha. Läksin ja ütlesin talle vene keeles, et ärgu trügigu vahele, järjekorra ots on, näete, seal kaugemal. Tema vastu, et ta on selle noormehega koos. Mina: koos või mitte, aga siin on inimesed seisnud kannatlikult tükk aega sabas ja nii need asjad ei käi, et tutvuste kaudu vahele trügitakse. See jutt oli lätlasele nagu hane selga vesi.
Mõtlesin, et niisama kergelt ei tohi ta siit minema saada. Kui ta oli lasknud oma ratta puhtaks pesta, astusin talle uuesti ligi ja ütlesin talle silma sisse vaadates kõva häälega – generaatorid ju mürisesid –, et ta käitus ääretult ebaviisakalt ja ebasportlikult. Ta kuulatas – ja mis tal oligi vastu öelda. Rehmas siis käega. Lisasin talle – osutades ääretult pikaks veninud järjekorrale –, et näete, kõigi nende inimeste silmis langes tänu teile lätlaste maine – osutasin pöidlaga allapoole – ääretult madalale. Siis ta läks ja tegi terve järjekorra ees oma
perp walki. Ma ei tea, kas sellisele jõmmile miski üldse mõjub, aga ma oleksin enda peale pärast hirmus pahane olnud, kui oleksin käitunud argpüksina ja poleks tema käitumise vastu avalikult sõna võtnud.
Seejärel lasin oma põlve ja küünarnukki finišialas medpunktis tohterdada, siis istusin taas ratta selga ja väntasin Tartusse koju. 30 km läbimiseks kulus 1:06.35.
******
White Wash Sand Dunes, Utah. 16. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits
Foto 1: Priit Pullerits Tartu rattamaratoni stardi eel, seni veel soojendusdressis. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics
Foto 2: Tartu rattamaratoni start, paremal valges särgis ja heleda kiivriga Priit Pullerits. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: Jalgratturid lähenemas Matu TP-le. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics
Foto 4: Järsk pööre kruusale. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics
Foto 5: Ratturid põllul, vasakul veab tagumist gruppi Priit Pullerits (nr 573). Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 6: Tihe võistlejate rivi. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 7: Viimane tõus, üles Elva jõe orust. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics
Foto 8: Erki Pütsep lõpetab Tartu rattamaratoni võitjana. Foto autor: Kristjan Teedema, Scanpix Baltics
Foto 9: Priit Pullerits pärast Tartu rattamaratoni lõpetamist rattapesu järjekorras. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix