Pullerits: Kuidas Veerpalu puudutava otsusega kaasnes provokatiivne sõnavõtt?
Nüüd siis tuli ära. Tuli ära uudis, mille tulekut loota võiski, ja nagu lubati, siis just enne Sotši olümpiat: et Andrus Veerpalu 2011. aasta dopinguproov oli ikkagi positiivne, sest selle näidud ületavad WADA korrigeeritud piirnorme, ja ületavad kohe kõvasti. Ületavad nii A- kui B-proovi ülemine ja alumine näitaja. (Lisandunud info valguses ja kõiki asjaolusid arvestades otsustasin selle sissekande juures olnud kaks pilti Andrus Veerpalust asendada piltidega Mati Alaverist.)
Arvate, et rõõmustan? Ei, üldse mitte. Kogu aeg olen sisimas mõelnud, et oli Veerpalul seda jama üldse vaja. Aga kui jama on käes, on debiilne mängida lolli, nagu teevad paljud, kes on raiunud algusest peale kui pimedad, et ootame ära lõplikud tulemused, ja seejärel, et CAS mõistis ju Veerpalu õigeks. Need raiujad on olnud kui rumalad lapsed, kes näevad suures kirjas, et mobiiltelefon maksab null eurot, ja ei oska lugeda väikest kirja, et alates teisest kuust pärast ostu maksad iga kuu 24 eurot, nii et kokkuvõttes maksad mobiili eest 480 eurot (kuigi kohe välja ostes oleksid maksnud 360 eurot – kuid seda ei ütle isegi väike kiri mitte; selle teada saamiseks tuleb oma aju kasutada ehk ise arvutused teha).
Mäletate, juba pärast CASi otsuse saabumist kirjutasid ajakirjanikud (ja kirjutasin ka mina), kes erinevalt lihtsameelseist süüvisid otsuse tervesse, mitmekümne lehekülje pikkusesse teksti, et dopinguproov näitas: Veerpalu on tarvitanud kehavälist kasvuhormooni. Nüüd tõestavad seda ka WADA värsked piirnormid ning isegi Veerpalu esikaitsja professor Sulev Kõks on öelnud, et tema ei kavatse nende vastu sõdima hakata.
Oli kogu seda jama vaja?...
Tänase Tartu Postimehe spordi kuukommentaari rubriigis, mida olen täitnud juba umbes kümme aastat – see on Eesti ajakirjanduse pikima ajalooga järjepidevalt ilmuv autorirubriik – avaldasin sellega haakuvalt provokatiivse kolumni: miks me omasid peksame, aga välismaalased enda omasid sageli mitte. Olgu igaks juhuks lihtsameelseile seletatud: kolumnistika pakub suurepärast võimalust ajugümnastikaks ja argumenteerimiseks – võtad mingi positsiooni, püüad seda tõestada ja üritad selle vettpidavuses ka teisi veenda. Põnev! Peaasi on ärgitada inimesi kaasa mõtlema, vastu vaidlema – sest ainult sedasi saab panna neid asjade üle põhjalikumalt juurdlema. Kolumnistina olen ma kaugel arvamusest, et enamik peaks minuga nõustuma, samuti oleks naiivne uskuda, et ükskõik kui hästi ja efektselt ma argumenteerin, on võimalik inimeste arvamusi muuta.
Teema on komplitseeritud, seetõttu, tunnistan, läks kolumn veidi pikaks. Otsustasime toimetuses kärpida viimase lõigu. See oli selline: «Aga mis me sellest Eestis võidame, kui ka treeneri ja mänedžeri avalikult häbiposti saame lüüa – kui muu maailm laseb pettusel edasi vohada? Kas sedasi ei tapa me lootust, et meiegi hunt võiks karjas teiste huntidega mõnikord vägitegusid teha?»
Aga pitsitame norrakaid ka! Tänase Postimehe vahel ilmus järjekordne minu toimetatud vastupidavusalade lisa Maraton. Selles on mu lugu «Kes kurnab suusatamist?», kus Leonid Kuzmin paljastab norrakate salastatud uuringuid. (Ta näitas neid mulle põhjalikult oma arvutis; kui keegi peaks otsustama mu loos väidetut rünnata, lubas Kuzmin igal juhul anda mulle kaitseks tõestusmaterjali.)
Aga Maratonis on veelgi palju usutavasti kasulikku. Kirjutan intervallhüpoksia-treeningu imelisest mõjust, Vahur Teppan annab üksikasjaliku treeningplaani Tartu maratoni eelseks kaheks nädalaks (tõsi, praeguse seisuga panustan pigem sellele, et maraton jääb ära), sitke harrastussuusataja Veikko Täär räägib talvisest ettevalmistusest ja jagab oma soovituslikke tähelepanekuid, lühidalt on juttu terviserajad.ee uuest imelisest spordiradade kaardist. Kui võrdlete minu koostatud väljaannet neljapäevase Eesti Ekspressi vahel ilmunud OlümpiaEkspressiga, siis on sisukus ja kasulikkus ikka ilmselgelt ja totaalselt Maratoni kasuks.
Maratoni kõige lõpus on veel üks lugu, mis annab meile kõvasti diskussiooniainet kevadeks, kui jooksjad taas massiliselt välja ilmuvad. Kes juhtus eile, neljapäeval nägema «Kapitali» saadet, küllap märkas seal ka intervjuud Rein Sokuga, kes kordas vana kulunud mantrat, et jooksutossud peavad vastu tuhat kilomeetrit ja siis peab need välja vahetama. Kui kaua võib inimesi lollitada?! Selleks, et niisugusele lollitamisele ükskord lõpp saabuks, argumenteerin Maratonis, miks peaks iga sportiv inimene lugema rahvusvahelist bestsellerit «Jooksjana sündinud», mis keerab kõik stereotüüpsed tõed jooksmisest pea peale ja annab kõva paugu jooksujalatsite tööstusele.
******
Utah State Route 128, Moab, Utah. 23. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Fotod 1 ja 2: Mati Alaver. Fotode autor: Stanislav Moškov, Õhtuleht/Scanpix
Foto 3: Priit Pullerits (nr 103) Viru maratonil. Foto autor: Riho Lüüs
Foto 4: Leonid Kuzmin (pildil) andmas intervjuud Priit Pulleritsule. Foto autor: Kristjan Teedema, Postimees/Scanpix
Foto 5: Raamat «Jooksjana sündinud».