Pullerits: Milles peitub ulmeline paaristõukenõks?
Täna andis tegelikkus endast juba esimeste meetritega märku. Klassikarajal pidamist polnud. Ka Vahur Teppan, kes laskumise järgses kurvis siserajal efektselt mööda libises, hüüdis üle õla, et täna tuleb uisku sõita. Aga kes siis poolel teel hobuseid vahetab!
Eile, laupäeval, pöörasin trennis peatähelepanu klassikatehnikas tõusude võtmisele. Tuletasin pidevalt meelde, mida kogenud mehed mulle viimasel nädalal õpetanud olid, ja paistis, et üht-teist hakkas juba tulema. Sõitsin dendropargis kuus ringi ja lisaks kilomeetri spordipargis ehk kokku 29 km 2:06.50ga. Ajaliselt ei midagi tähelepanuväärset, aga olulisem oli tehnika osas saavutatud väike enesekindlus. Vaat, mida väärt õpetajad maksavad!
Täna plaanisin tehnikat kinnistada, aga olematu pidamise tõttu pidin käigult ümber otsustama. Tegin paaristõuketrenni. Sõitsin dendropargis kuus 4,7 km pikkust seitsme tõusuga ringi (igal ringil 87 tõusumeetrit, nagu Emeri Lepp ära mõõtis) ehk 28,2 km paaris lükates 1:50.35ga, mis teeb ringi keskmiseks ajaks pisut alla 18.30. Nii pikka paaristõuketrenni polnud varem teinudki, tavaliselt olin sõitnud paaris kolm dendropargi ringi. Kuidas siis nüüd äkki kaks korda rohkem suutsin?
Vastus kõlab: Kristjan Oolo, Suusavendade tiimi liige.
Päris talve algul juhtusin Oologa samal ajal rajale ning ta näitas mulle üht olulist nõksu, kuidas tõusudel paaristõuget efektiivsemalt rakendada. Nüüd tuli see ühtäkki umbes kolmandal ringil meelde ning seda trikki kasutades sain kohe uue hingamise. Kui läbisin viimast ringi, sõitis minust sadakond meetrit eespool samuti üks mees üksnes paaristõugetega, ja tema taga veendusin, kui kergelt talle tõusudel järele sain. Tema sõitis täpselt nii, kangutades, nagu minagi olin varem sõitnud, kuid Oolo õpetatud nõksu mängu tuues sain talle mängeldes lähemale. Vaat, mida väärt õpetajad maksavad! Äkki nii tekib veel õhkõrn lootus, et järsku tulen mõnda maratoni ainult käte jõul sõitma, kuigi vaevalt küll, sest üleüldises maratoniõhustikus on kerge «katus» ära sõitma ja pärast on põlvehäda vaid hullem...
Aga kui tahate paaristõuketrikki teada, peate mulle teinekord dendropargis peale passima, kui taas järsematel tõusudel paaristõuketrenni teen.
Pärast käisin veel Suusavendade staabis Jaak ja Vahur Teppani juures Oolo õpetatut teoorias üle kontrollimas ja kinnistamas. Sain just seda, mida olin lootnud – aitäh!
Statistikuile: sel nädalal kogunes suusakilomeetreid 122,3 ja puhast treeningaega 8:27. Sel talvel on koos 472 suusakilomeetrit.
***
Tähelepanu, kiiruisutajaliku valge mütsiga pisut noorem kui 30-aastane ja veidi alla keskmist kasvu naisterahvas, kes te võtsite Suusavendade hoolderuumi eeskojast pühapäeval pisut pärast kella ühte oma heledad Peltoneni suusad ning jätsite nende hooldamise ja määrimise eest maksmata – palun minge ja likvideerige oma võlg! Te ei taha ju, et inimesed teid Tartus suusatamas näevad ja vaatavad, et näe, see naine jättiski suuskade ettevalmistamise eest maksmata.
******
Gemini Bridges, Moab, Utah. 18. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks kikkida piltidele.)
Foto 1: Paaristõuketöö venelaste Maksim Võlegžanini (ees) ja Aleksandr Legkovi esituses tänasel Tour de Ski etapil Oberhofis. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Venelased Maksim Võlegžanin (ees) ja Aleksandr Legkov ning nende kannul Šveitsi suusataja Dario Cologna lükkamas paaristõugetega tänasel Tour de Ski etapil Oberhofis. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 3: Venelane Maksim Võlegžanin (paremal) võidab tänase Tour de Ski etapi Oberhofis kaasmaalase Aleksandr Legkovi ees. Foto autor: Reuters/Scanpix