Mida teie arvate, kas keerulisem oli uurida Lance Armstrongi tiimi US Postal dopinguskeeme või Reformierakonna rahastamisskandaali?
Tegelikult võiks siia punti siduda ka Andrus Veerpalu positiivsete dopinguproovide uurimise. Neis kõigis on palju ühist, nagu kirjutan
tänases Tartu Postimehes oma sporditeemalises kuukommentaaris, kus toon välja ka selle, millised on Armstrongi kaasuse õppetunnid.
Eesti riigijuhid on korduvalt kiidelnud, et meil on õigusriik. Nõus. Meie elu tugineb seadustele. Aga pange tähele palju sisulisemat küsimust: kas Eesti on ka õigussuutlik ja õigustahtlik riik? Vaat see on hoopis iseette teema.
Minu arvates on vastus eitav. Peaminister Andrus Ansip, nagu tuletas eileõhtuses «Kolmeraudse» intervjuus meelde Silver Meikar, on ju korduvalt andnud oma sõnavõttudes mõista, et Reformierakonna rahastamise asjus pole midagi uurida. Lühidalt, ja pisut ka akadeemiliselt väljendades: kõige kõrgemalt poolt on agenda paika pandud.
Või võtame Veerpalu juhtumi. Mäletate, kuidas mullu kevadel teatas prokuratuur, et nemad ei kavatsegi uurida, kust suusatajad võisid keelatud aineid saada ja kes nendega on manipuleerinud. Selle asemel, nagu tänases kolumniski viitan, andis peaminister Ansip 2011. aasta aprilli algul ametlikult taas kõige kõrgemalt poolt justkui muuseas käsulaua, et tuleb uskuda ja loota Veerpalu asjus parimat, positiivset.
Kui Eesti oleks õigustahtlik ja -suutlik riik, oleks peaminister pidanud pigem ütlema, et juhul, kui uudis tuleb negatiivne – selles mõttes, et proov on positiivne (kas pole paradoksaalne mõistete mäng?), – siis moodustab ta komisjoni, kuhu kaasab ka välismaa eksperte, kelle ülesanne on teha selgeks, kas ja kuidas dopinguaineid on kasutatud.
Aga mis toimub meie riigis? Selle asemel pannakse kokku teadustiim, kes hakkab väsimatult täitma ühe poole tellimust ehk tõestama, et dopinguproovi test ei ole usaldusväärne. (Nagu üldiselt lugupeetud vandeadvokaat Indrek Sirk asus kaitsma Edgar Savisaart – seda seletas ta eilses «Kolmeraudses» –, et tema kiiruse ületamise tõestuseks ei ole piisav politseiniku sõna ja radari näit, vaid et vaja on ka videomaterjali. [Ja pange tähele: kui videomaterjal oleks olemas, siis küllap järgmiseks väidaks juristid, et 1) ei saa tõestada selle ehtsust, et see võib olla võltsing, ja 2) videosalvestis on tehtud selleks eelnevalt luba küsimata.
That’s why normal people hate lawyers.]) No kuulge, kui Veerpalu mõlemad dopinguproovid on positiivsed, siis on see piisav ja konkreetne kahtlusmaterjal, et huvituda hoopis sellest, kust need ained pärinevad, kes on neid Veerpalule manustanud, milline on skeem? Aga seda küsimust pole isegi püstitatud!
«
That’s pathetic!» ehk see on haletsusväärne, ütleksid ameeriklased, ja seda nii Reformierakonna rahastamise kui Veerpalu dopinguproovide uurimise kohta.
Kus on meie suurepäraseks kiidetud õigusriigi Travis Tygart (USADA boss), kes suudab kaevuda, kes tahab uurida, kes ei lase end poliitiliselt mõjutada, kes on sõltumatu, julge, hakkaja, eesmärgikindel, visa, kartmatu? Armstrongi meeskonna dopinguafäär oli ju palju raskemini lahtimurtav kui Reformierakonna rahastamisskeem. Armstrongi juhtum oli ju rahvusvahelisel tasemel punutud tippvandenõu, kus liikusid suured summad, kus olid hiiglaslikud, globaalsed panused – ja kus ei olnud, muide, mitte ühtegi Armstrongi positiivset dopinguproovi. Reformierakonna rahastamise lahtikangutamine pidanuks sellega võrreldes olema lapsemäng: raha, mis on tulnud ei tea kust, ja on liikunud erakonna arvele – selge raha liikumisjälg oli ju maas. Aga asjaosalised lihtsalt irvitasid uurijate üle. Mäletate ju Õhtulehe esikaant? Kust raha saite? – Öökapist. – Kuidas raha öökappi sai? – Ämm pani. Kõik niidiotsad olid käes, kõik inimesed olid käes, raha liikumine oli tuvastatav – ja ikka lasevad uurijad suurel kalal libedalt käest liuelda.
Mage ja piinlik lugu. Eesti võib olla õigusriik, aga õigussuutlik ja õigustahtlik ta küll ei ole. See on saanud viimaste nädalatega eriti selgeks, ja karta on, et ilmselt vaid kinnistub seoses passiivsusega ja äraootava ükskõiksusega Veerpalu dopinguloo asjus.
***
Tahaks rääkida veel kahest isiklikust juhtumist teemal, mis mind erutab. Hiljuti Milanos käies nägin, kuidas õhtupoolikul kogunesid sealsele peaväljakule umbes 20-aastased noormehed, süsimustad. Sama mustad, nagu need, keda olen näinud Euroopa suurlinnades Louis Vuittoni ja Prada ja teiste kuulsate kaubamärkidega võltsitud kotte müümas. Loomulikult tekkis mul professionaalne ehk ajakirjanduslik huvi, mida nad teevad. Mängisin süütut turisti, ise silmanurgast piidlesin, mis toimub. Nägin, kuidas nende juurde sammus üks lühemat kasvu lakutud musta soenguga itaallane, kes võttis taskust midagi ja ulatas neegripoistele. Ilmselt jäin liiga teraselt silmitsema, millega tegu, nii et järgmisel hetkel tunnetasin, kuidas üks noist must-kui-öö-meestest mulle selja tagant lähenema hakkas. Säilitasin rahu, mängisin turisti edasi ning eemaldusin. Ja ise mõtlesin järgmist.
Huvitav, meilgi ju räägitakse, et Eestisse on vaja tublisid ja hakkajaid ja oskustega immigrante. Itaalia, ja eriti Milano, suur töstuslinn, on igal juhul arenenumad kui Eesti. Huvitav, millised on need unikaalsed oskused ja see haruldane kompetents – räägin siin ilma irooniata, nagu need, kes räägivad meie immigrandisõbralikkuse suurendamise ja kodakondsuspoliitika pehmendamise vajalikkusest, nagu näiteks reformierakondlane Rait Maruste –, mida nood immigrandid on Itaaliasse toonud? Ahh?
Seejärel tegin väikse jalutuskäigu läbi Milano üliõpilaslinnaku. Kui ühe võlvialuse alt tänavale sammusin, keeras minu poole vaevalt 20-aastane noormees, taas must kui öö, ja sirutas ühtäkki minu poole tervituseks käe. Loomulikult ma ei tundnud teda. Ma ei tunne ühtegi Itaalia neegrit. Ma ei võtnud tema pakutud kätt vastu. Sammusin temast paarikümne sentimeetri kauguselt joonelt mööda, vaatasin otse, raputasin kergelt pead ja ütlesin rahulikult «No», ei. Suurlinnades käies olen nii palju selgeks saanud, et selliste tundmatute tegelastega ei tohi kunagi keskustellu laskuda, sest siis oled sa neile juba poolenisti saak ning katsu siis neist lahti saada.
Aga meie vasakliberaalid, kui nad sellest loost kuuleksid, näiteks Kari Käsper, Eesti Inimõiguste Keskuse juhataja, veel üks selliseid tegelasi nagu Maruste, kes on näidanud enda suurt hoolivust ja armastust igasuguste sisserändajate vastu, siis kindlasti avaldaks nad pressiteate stiilis, et Postimehe ajakirjanik demonstreeris Itaalias oma rassistlikku käitumist vms.
Need kaks intsidenti Itaalias kinnitasid mulle veel kord – ja oi kui palju neid intsidente võinuks veel koguneda siis, kui seal pisut kauem viibinuks ja rohkem ringi vaadanuks –, et igasugusele immigratsioonile tuleb selgelt ja resoluutselt öelda «ei!».
******
Bartlett Wash Road, GMC Terrain ja Trek, Moab, Utah. 17. aprill 2012. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks kikkida piltidele.)
Foto 1: Lance Armstrong 2002. aasta Tour de France'i avaetapi stardis. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 2: Lance Armstrong 2004. aasta Tour de France'i 17. etapil. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 3: Scanpixi agentuuri värskeim foto Lance Armstrongist 19. oktoobril Houstonis Texases fondi Livestrong galal. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 4: Savisaarel on jälle õigus! Vandeadvokaat Indrek Sirk, Edgar Savisaar ja Siret Kotka sammuvad Harju maakohtusse. Foto autor: Postimees/Scanpix
Foto 5: Kahju küll, aga see pilt Innar Mardo nädalataguselt memoriaalilt kulturismis ja fitnessis sobib iseloomustama seda, kuidas igasugused tõsiste kahtlustega inimesed näitavad naerusuiselt avalikkusele paljast p***et. Tähelepanu: selle pildi ja selle eksponeerimisega siin ei ole öeldud midagi taunivat ega negatiivset pildil kujutatud naisterahva kohta. Foto autor: Raimond Roopärg, Scanpix
Foto 6. tudengite meeleavaldus oktoobri keskel Milanos. Foto autor: LaPresse/Scanpix
Foto 7: Galleria Vittorio Emanuele II, Itaalia vanim kaubanduskeskus Milano kesklinnas. Foto autor: LaPresse/Scanpix
Foto 8: Lääne dekadents: Robbie Williams esinemas Milanos. Foto autor: Empics Entertainment / Scanpic