Pullerits: Kas Eesti talisportlased tegelevad suuremat sorti enesepettusega?
LISATUD KÕNEKAD ANDMED!
Vara veel eufooriasse tõusta. Susan Külm (parempoolsel fotol vasakul) võis küll eile laskesuusatamise MK-etapil Östersundis saada 18. koha, mis on tema karjääri parim koht MK-sarjas, aga esiteks pole see esikümnekoht ja teiseks kaotas ta võitjale ikkagi tervelt 2.39. Jah, võib küll arvutada, et kui ta suutnuks ka viimases tiirus kõik märgid alla lasta, oleks ta saanud koha esikümnes. Aga kui hakkame oleksitest rääkima, peame arvestama ka teisi olekseid, näiteks seda, et Külm oleks võinud kolmes esimeses tiirus mõne märgi ka tabamata jätta ja paljud tema lähematest konkurentidest oleks võinud samuti ühe märgi rohkem tabada.
Oleksite kõrval vaatame pigem muid fakte, nagu seda, et Tuuli Tomingas sai 33. koha (2; +3.58) ja Regina Ermits 58. koha (3; +5.28). Ja et Eestis meestest parim, Rene Zahkna, sai 36. koha (1; +3.21). Olgem ausad: tavapärased tulemused, nii nagu me neid aastast aastasse oleme näinud.
Seda enam paneb imestama optimism, mis Eesti koondislaste leerist kõlab. Seda optimismi tunnistas näiteks laupäevase Postimehe pikas intervjuus laskesuusakoondise peatreener Stefan Lindinger. Ja seda on tunda olnud ka paljudest teistest usutlustest, kus sportlased on rääkinud tehtud tööst ja nähtud vaevast, mis nüüd tuleb tulemuseks vormida. Kas tasub seda loota?Hmm... Mida sportlased ära kipuvad unustama, on see, et ega ka konkurendid maga. Nemad teevad samuti tööd ja näevad vaeva. Ei ole ainult nii, et üksnes Eesti sportlased lähevad paremaks, kuid teised tammuvad paigal või hoiavad lihtsalt taset. Seepärast ei õnnestugi vahet esimestega vähendada. Jah, heal päeval, kui kõik klapib, võib tulla koht teises kümnes – või lausa esikuuikus, nagu suutis Tomingas veebruarikuisel MMil, mis on kahtlemata tubli saavutus –, aga üksik sähvatus ei näita tegelikku taset ega anna põhjust loota, et ka järgmisel ja ülejärgmisel võistlusel õnnestub seda korrata.
Kuratlikult õigus on Erki Noolel, kes on öelnud, et sinu tegelikku taset näitab sinu kümne parima tulemuse keskmine. Nii et kui hinnata suusataja või laskesuusataja taset, tuleb võtta mulluse MK-hooaja kümme parimat kohta ning arvutada nende keskmine. Ja võrrelda seda tunamulluse hooaja kümne parema keskmisega. Ja kui on soov näha, milline on tänavune areng, tuleb veidi oodata, et teha käesoleva hooaja tulemuste põhjal samasugune arvutus.
Suur enesepettus, samuti poolehoidjate petmine on hakata üksikut tulemust ületähtsustama. Ka spordiajakirjanikel peaks olema nii palju oidu ja kriitilist meelt, eriti ERRi laskesuusafanaatikuil, et nad kellegi üksikust heast sõidust pilvedesse ei tõuseks ega hakkaks tekitama ootusi, et midagi samasugust võiks juhtuda veel ja veel. Andmetepõhises spordis soovitan neil pigem opereerida sellega, et nad võrdlevad nüüdse ja mulluse hooaja näiteks viit/seitset/üheksat esimest tulemust ning siis vaatavad, milline graafik nende põhjal joonistub. Ainult siis on, mida päriselt võrrelda.
Vaatame algatuseks naiste pühapäevase laskesuusavõistluse arvandmeid; need võttis välja väga kogenud suusatreener:
Naiste 26.11.23 biatloni 15 km sõidukiiruste/kaotuste analüüs
1. sektor: stardist 1. lasketiiru
(sportlane, kaotus sekundites, koht, kaotuse %)
1. H.Öberg 7.49 - 469“
S.Külm +41“, 50., 8,7%
T.Tomingas +50“, 67., 10,7%
R.Ermits +43“, 53., 9,2%
H.-B. Kaasik +51“, 73., 10,9%
Viimane sektor: lasketiirust finišini
1. H.Öberg 7.26 – 446“
S.Külm +36“, 29., 8,1%
T.Tomingas +43“, 43., 9,6%
R.Ermits +59“, 61., 13,2%
H.-B.Kaasik +63“, 70., 14,1%
Kogu distantsi puhas sõiduaeg
Parim H.Öberg 38.54 - 2334“
S.Külm, 3.18 - 198“, 40., 8,5%
T.Tomingas, 3.21 - 201“, 41., 8,5%
R.Ermits 4.11 - 251“, 61., 10,8%
H.-B.Kaasik 4.48 – 288“, 72., 12,3%
Eesti koondise peatreeneri kokkuvõte: „Eesti neidudelt väga hea esitus.“
Mark Twain: „Inimesed kipuvad faktidest tegema valesid järeldusi.“
Kogenud suusatreeneri hinnang: normaalne ehk Eesti laskesuusatajate tavapärased sõiduajad.
Niisiis: enne hooaja algust kuuleme, nagu see juba aastaid tavaks, optimismihõngulisi jutte, et tööd on tehtud kõvasti ja innuga ning aeg on töö tulemuseks vormida, aga kui vormimiseks läheb, siis selgub, et ega ka teised ole lulli löönud ning see vahe, mis oli parematega eelnevatel aastatel, on sisuliselt samaks jäänud.
Küsimus: kes siin keda lollitab? Või ongi tegemist suuremat sorti enesepettusega?
Foto 1: Tuuli Tomingase pressihommik 5. septembril Tallinnas. Vasakult: Susan Külm, Hanna-Brita Kaasik ja Tuuli Tomingas. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 2: Martin Himma 21. märtsil Tallinna lauluväljakul murdmaasuusatamise MK-etapil. Foto autor: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix
Foto 3: Tuuli Tomingase tiimi uus auto pressihommikul 5. septembril Tallinnas. Vasakult: Susan Külm, Hanna-Brita Kaasik ja Tuuli Tomingas. Foto autor: Sander Ilvest, Postimees/Scanpix
Foto 4: Alvar Johannes Alev Pekingi olümpial 15 km klassikavõistlusel. Foto autor: Tairo Lutter, Postimees/Scanpix
Foto 5: Rene Zahkna tänavu jaanuaris Ruhpoldingis laskesuusatamise MK-etapil 4x7,5 km teatesõidus, tema järel David Zobel Saksamaalt ja Maksim Makarov Moldovast. Foto autor: IMAGO / Oliver Vogler / Scanpix