Pullerits: Kuidas vältida traumasid?
Teeks nüüd nii, et lähen puhkan ka pisut ja kosutan vaimu, te aga õppige siin minu kogemuste põhjal, kuidas mitte trenni teha. (Originaalis ilmus lugu ajakirja Jooksja teises numbris.)
Oli see nüüd allajäämine Kalle Muulile 110 meetri tõkkejooksus, Andrus Nilgile 400 meetri või Villu Zirnaskile 1500 meetri jooksus, aga seitse aastat tagasi Kärdla staadionil ajakirjanike kümnevõistluse järel sai kaotustest mõõt täis. Tosin aastat pärast aktiivse sportimisega lõpetamist otsustasin taas tõsisemalt jooksma hakata.
Aga jooksurajale tagasitulek osutus vaevarikkamaks, kui oskasin arvata. Tagantjärele vaadates sai tehtud ridamisi totraid samme, mis valusalt kätte maksid. Tarkadel on järgnevalt võimalus õppida rumala vigadest.
Nii nagu vanasti, nõukogude ajal, polnud korralikke jooksutosse eriti valida, ei osanud ma taasalustadeski pöörata jalanõude kvaliteedile erilist tähelepanu. Ja kuna naasmine sporti jäi sügistalve peale, sai lombise, libeda ja lumise teeperve asemel enamik trenne tehtud kindlamat jalgealust pakkuval, ent põrutaval asfaldil.
Kui kevadel 2003 hakkasin kiiruse kogumiseks jooksma ülesmäge 200-meetriseid lõike, jäid kannakõõlused ühtäkki valusaks. Esialgu ei osanud midagi hullu kahtlustada. Rahustasin end: ju see on märk sellest, et treeningud on läinud pinge poolest täkkesse.
Tulemused süstisid mõõdukat optimismi. 10 km krossi läbisin 37-aastasena 37 minuti algusse ning 400 meetrit 54,65 ja 800 meetrit 2.07,30ga. Need olid resultaadid, millele Muulil, Nilgil ega Zirnaskil polnuks midagi vastu panna.
Hoolimata valutavatest jalgadest andsid indu juurde võistlustel trehvatud treener Andres Nirk, kes veenis, et aeg alla kahe minuti pole 800 meetris mingi probleem, ning tollane Postimehe kolleeg Deivil Tserp, kes lubas seesuguse tulemuse saavutamise puhul kirjutada minust leheküljese loo.
Nõnda, auahnusest tiivustatuna, harjutasin soojendusmäärete ja venitusharjutuste abil valu trotsides edasi. Kuid sügiseks olid ahhilkad nii tundlikud, et lasin spordiarst Aalo Elleril teha kõõluse ja sääre sidekelme vahele põletikuvastase süsti. See lükkas kõõluse põletikulistest liidetest lahti ning kaks nädalat hiljem sain taas normaalselt joosta.
Ilus jooksuaeg, millele aitasid kaasa spetsiaalsed, pikivõlvi ja kanna positsiooni toetavad tallad, kestis pool aastat. Siis kohtasin maratoonar Pavel Loskutovi juhendajat Harry Lembergi, kes mainis, et kiiruse arendamiseks pean pikkade krosside järel tegema paar sajameetrist lõiku. Muidu harjuvad lihased aeglase tööga liiga ära.
Juba nädal hiljem pärast soovituse kuulda võtmist tulid valud paremasse kannakõõlusesse tagasi. Sain uuesti süsti, määrisin valutavat kohta salvidega, käisin magnetravil ja isegi Urmas Heinmetsa juures nõelravil, pidasin pikka pausi, aga terveks jalg enam ei saanudki. Kuni Aalo Eller ja tema kolleeg Toomas Tein otsustasid: tuleb lõigata, puhastada kõõlus põletikulistest liidetest.
Taastusravi füsioterapeut Margus Mustimetsa juures kujunes vaevaliseks. Paljus seetõttu, et alustasin alles kolmandal nädalal peale lõikust, mitte koheselt. Üle kahe nädala kulus üksnes selleks, et saada lahti operatsioonijärgsest tursest ja kangusest ning õppida taas inimese moodi käima.
Kevadel 2006, aasta pärast lõikust, olin taas stardis. Mõistsin, et keskmaajooks on keskeas välistatud ning pühendusin pikematele distantsidele. Rohkem kui 40-aastase lihased ja kõõlused pole ju enam nii elastsed nagu 20-aastasel ega kannata kiireid trenne.
Ostsin Rein Valdmaa näpunäidete järgi tipptasemel Asicsi tossud ning kevadel 2007 palusin treeningplaane koostama Meelis Minni. Elu oli liiga valusalt õpetanud, et omast tarkusest ja tahtmisest harjutades sünnib rohkem kahju kui kasu.
Minni juhendamisel hakkas lõpuks kohale jõudma – parem hilja kui mitte kunagi –, et jooksjana arenemiseks pole vaja iga treeningkorda muuta võistluseks iseendaga ega harjutada alalõpmata anaeroobsel lävel. Sellegipoolest tegeles Minn enamik aega ikkagi sellega, et mu treeningtempot, mis ei tahtnud sugugi minna aeglasemaks kui 4.40/km, veelgi vaiksemaks tõmmata.
Pärast napilt kolmekuulist harjutamist Minni kavade järgi olin nii enesekindel, et läksin Tallinna sügisjooksule saavutama 10 km aega 36 minuti algusse. Pettumus oli suur, kui suutsin vaid 37.23 (52. koht). Paratamatult mõtlesin, et ju olen kiiremini jooksmiseks lihtsalt liiga vanaks saanud.
Kandsin osati jooksulootused maha ning hakkasin sügisel Eesti naiste suusakoondise juhendaja Kalmer Trammi käe all valmistuma Estoloppeti suusamaratonideks. Lumevaese talve tõttu toimus vaid kaks maratoni, kuid kevadel avastasin, et jooksuvorm polegi kurta. Ju oli ettevalmistuse mitmekesistamine vilju kandnud. Ümber Viljandi järve jooksul ei jäänud palju puudu, et jõuda esisaja sisse (107. koht 44.44ga) ning SEB Tartu jooksumaratonil, mu elu pikimal jooksuvõitlusel, sain 1:37.13ga 63. koha. Isegi Aivar Rehemaa jäi ligi minutiga maha.
Sel kevadel, kohe pärast suusahooaja lõppu, hakkasin hooga jooksma, et mulluseid tulemusi veelgi ületada. Aga nagu välja tuli, läksin ühelt alalt teisele liiga hoogsalt üle. Pärast kolme 10-12-kilomeetrist treeningut jäi vasak ahhilka valusaks. Jätsin jooksmise jalamaid katki.
Valu tekkest on nende ridade kirjutamise aegu möödas kolm kuud. Mu kanda on vaadanud kolm spetsialisti, nende seas doktor Mihkel Mardna, kes kõik on andnud väärt soovitusi, kuid paranemist veel märgata pole. Füsioterapeut Mustimets, kes kõõlust ja sääremarjalihast oma sõrmedega uuris, hakkas naerma ja küsis, kas selliste lihastega olengi trenni teinud – nii kanged olevat need.
Niisiis, olin küll õppinud aeglasemalt harjutama, soetanud kvaliteetsed tossud, teinud enne ja pärast trenne venitusharjutusi, aga see, millest ilmselt puudu jäi, oli massaaž.
Inimene õpib kogu elu, aga jookseb ikka lollina.
******Olmsted Point, Yosemite National Park, California. 18. juuli 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Foto 1: Näide näitleja Jennifer Anistoni jooksustiilis New Yorgis Brooklyni linnaosas. Foto autor: BuzzFoto/Scanpix
Foto 2: Keenia jooksjad Nairobi rahvuspargis Sotokoto safarimaratonil. Foto autor: AFP/Scanpix
Foto 3: Sydney poolmaratoni start. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 4: Hiina müüri maraton. Foto autor: AP/Scanpix
Foto 5: Koer Praha maratonil. Foto autor: Reuters/Scanpix
Foto 6: Flora Londoni maraton invaliididele. Foto autor: Topshots/AFP/Scanpix
Foto 7: Üle Seven Mile Bridge'i jooks Florida Keysi saarestikus Marathoni linna lähistel. Foto autor: Reuters/Scanpix