Arvan, et esimest korda pani Tartu kergejõustikutreener
Heiti Annus (fotol vasakul) mind tähele, kui olin 2. keskkooli 10. klassi poiss. Ega ma selleks ajaks midagi erilist korda saatnud olnud. 9. klassi sügisel jooksin kooli neljakandilises õues 800 meetrit 2.30ga ja hüppasin kaugust 4.69. Võib-olla kõige parem tulemus tuli kõrgushüppes, kui kooli libeda põrandaga aulas ületasin karjapoisi tehnikaga 1.45. Suusatada oskasin ka, kuid Tartus jäin parematest kaugele: endavanuste seas tulin linna meistrivõistlustel 5 km klassikatehnikas sõidus 22.08ga 22. kohale. Oma kooli poistest, kes dendropargis koolisisestel suusavõistlustel alati «lõikama» tikkusid, olin selgelt parim. (Isegi kuulitõukes leidsin oma resultaatide märkmikust märke, et 9. klassi poistest on ainult minu tulemus õige, sest teised tegid parema tulemuse ja hinde nimel sohki.)
9. klassi kevadel võisin Annusele esimest korda silma jääda, kui sain linna meistrivõistlustel 800 meetri jooksus 2.17,5ga neljanda koha. Võitis 2.11ga Aivar Veri (fotol paremal), hiljem Eesti tasemel viievõistleja, kes nüüd osaleb talitriatlonidel ja on käinud mul loendamatu arv kordi torutöid tegemas. Trennis, olgu lisatud, ma ei käinud ega olnud ka kunagi käinud. Sellele vaatamata julgesin minna isegi 300 meetri tõkkejooksu starti. Sain viienda koha 47,0ga.
10. klassi sügisel olin juba selgelt Annuse huviorbiidis. Tamme staadionil, kus toimus Tartu koolide teatejooksu päev, jooksin 2. keskkooli eest 4x800 meetri avavahetust. Lõpetasin selle vist kolmandana, täpselt ei mäleta, küll aga on vanas märkmikus kirjas aeg – 2.13,2. Vend ütles hiljem, et olin 600 meetri kandis teinud nii hea kiirenduse, et talle tundus, et lähen kõigist mööda. Oma kooli nelikust jooksin kiireima vahetuse. Püsisime pärast hiljem arstiks õppinud ja meditsiiniettevõtjaks saanud Ivar Värsi teist ning nüüdse riigikohtuniku Hannes Kirise (fotol ülal vasakul) kolmandat vahetust (ajad vastavalt 2.15 ja 2.18) endiselt kolmandal kohal, kuid viimase vahetuse jooksja ei suutnud kiiremini kui 2.32 ja nii tuli leppida kuuenda kohaga.
Aga umbes nädal hiljem, mäletan, tuli Annus minuga juba konkreetselt juttu tegema. See juhtus Tartu lauluväljaku ülaserval. Lauluväljaku ümbruses toimusid koolinoorte meistrivõistlused krossijooksus ning üllatuslikult tulin seal võitjaks. Kuigi võit 1000 meetri rajal oli napp: teiseks jäänud Ivanovi-nimelist poissi edestasin vaid kahe kümnendikuga (minu aeg 2.58,5). Olgu ausalt öeldud, et mul vedas, sest tegelikult jooksis tol päeval kiireima aja Värsi (me ei olnud ühes jooksus), aga kuna ta jooksis ühes kohas rajast mööda, ta diskvalifitseeriti. Omakorda umbes nädal hiljem tulin 1000 meetri jooksus Tähtvere pargis kooli meistriks ajaga 2.53. Kiris jäi teiseks 3.00ga, paralleelklassis õppinud Marcel Vichmann (fotol ülal paremal), hilisem tuntud ettevõtja, tuli 3.01ga kolmandaks ning meist aasta vanem Urmas Sule (fotol all vasakul), hilisem Pärnu haigla peaarst ja juht ning Terviseameti kriisistaabi juht, jäi 3.04,5ga neljandaks.
Tolle esimese linna meistritiitli järel tuligi Annus ilusa päikselise sügisilma käes rääkima. Küsis, mida teen, ja kutsus trenni. Aga ma ei mäleta täpselt, miks mul minemata jäi. Ju jäi otsustavusest puudu, oletan. Igatahes mäletan seda oma esimese sisulise kohtumisena Heiti Annusega, kelle juures hakkasin harjutama alles kaks aastat hiljem, Tartu Ülikooli esimese kursuse ajakirjandustudengina.
10. ja 11. klassi poisina käisin sellegipoolest jooksuvõistlustel osalemas ja ilmselt rääkisin alati ka Annusega, kes enamasti mul huvi pärast vaheaegu mõõtis. Eriliselt on meelde jäänud 1000 meetri jooks Tartu kilehalli 150-meetrisel ringil 10. klassi talvel, kui sain linna koolide võistlustel küll alles viienda koha, aga aeg tuli korralik, 2.51,8. Võitis Maseri-nimeline noormees 2.42,1ga. Samuti on meeles üks talvine 800 meetri jooks – sellepärast, et ringide lugemine läks sassi, spurtisin 150 meetrit liiga vara ning jäin seetõttu lõpuks 2.14ga kuuendaks. Kevadel käisin Elvas Eesti meistrivõistlustel krossijooksus, kus sain sealsete mändide all 1000 meetris ajaga 3.04 umbes 30. koha. Seal kuulsin esimest korda sellise imeliku nimega Kohtla-Järve poisist nagu Valdek Apivala (fotol ülal paremal), kes võitis 2.43,8ga. Ta oli teistest toona selgelt parem. Hiljem sai Apivalast alla 1.50 jooksja 800 meetris, kuid treener Raimond Lutsu sõnul rikkus ärihimu noore paljulubava jooksumehe edasise karjääri.
Heiti Annuse juhendamisel harjutades jõudsin ülikooli esimese kursuse lõpuks 800 meetris tulemuseni 1.58,2. Lootsin, et see aitab mind veidigi lähemale pääsule spordiroodu. Kahel korral see lootus tekkiski, kuid ka purunes. Kui tulin pärast kahte aastat okupatsiooniarmees tagasi, olin tosin kilo ülekaalus ja suutsin 800 meetrit joosta suure surmaga 2.10ga. Kulus terve aasta, et vormi pisutki taastada, kuid teise kursuse järel alla kahe minuti joosta ei suutnudki. Kuid kolmanda kursuse kevadel püstitasin Tallinna-Tartu linnavõistlusel Kadrioru staadionil isikliku rekordi 1.55,9. Pärast ööksin puu alla üle poole tunni.
Aasta hiljem jooksin Kääriku (fotol paremal) staadionil 1.56,0, mis tuli üllatavalt kergelt, kuid isiklik rekord siiski enam ei paranenud. Viienda kursuse sügistalvel käisin koos hilisema politseijuhi Aivar Otsaltiga (fotol all vasakul) veel Annuse juures trennis, kuid detsembri alguses lõpetasin ära. Vaja oli valmistuda ülikooli lõpetamiseks ja edasiseks eluks. Ilmselt olin ka aru saanud, et seniste mahtude ja intensiivsustega olen oma potentsiaali 800 meetri jooksjana realiseerinud ning edasiminek, kui see üldse toimuks, oleks väike ning selleks kulutatav aeg ja vaev tulemust arvestades ebaproportsionaalselt suur.
Annusega kohtusin aeg-ajalt hiljemgi. Siis, kui nullindate algul üritasin 800 meetris 37-aastasena
comebacki, aga ahhilkad ei pidanud vastu; ja mitmetel sporditeemalistel üritustel, viimati tänavu oktoobri teises pooles endises kinos Ekraan jooksjate konverentsil, kus mul oli ettekanne. Mitte miski ei viidanud siis, et vähem kui kahe kuu pärast Annust enam meie seas ei ole. Ta oli alati naeratav ja nägi välja nooruslik. Ma poleks eales osanud arvata, et ta oli 82, kui viimati nägime.
Aitäh, Heiti Annus, minusugusele aega ja tähelepanu pühendamast!
Kui Heiti Annus poleks mind jooksma kutsunud, oleks ka mu parimad tulemused jäänud sündimata.
Foto 1: Heiti Annus veteranvõrkpallurite treeningul Tartu Ülikooli spordihoones 2000. aastal 60-aastasena. Foto autor: Ove Maidla, Postimees/Scanpix
Foto 2: Aivar Veri noorpõlves viievõistlejana. Foto autor: Postimees / Scanpix Baltics
Foto 3: Hannes Kiris kohtunikutee algul. Foto autor: Peeter Langovits, Postimees / Scanpix Baltics
Foto 4: Marcel Vichmann 2013. aastal. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/Scanpix
Foto 5: Urmas Sule Postimehee stuudios eelmise aasta veebruaris. Foto autor: Mihkel Maripuu, Postimees/Scanpix
Foto 6: valdek Apivala Otepää golfi mängimas 2007. aasta suvel. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/Scanpix
Foto 7: Valter Kalami mälestusvõistlused 2018: 800 meetri jooksu võidab 1.51,60ga Rasmus Kisel, edestades Sten Ütsmütsi 0,05 sekundiga. Kolmandana lõpetas Enari Tõnström 1.51,99ga. Foto autor: Elmo Riig, Sakala/Scanpix
Foto 8: Kääriku spordikeskus Valgamaal. Foto autor: Arvo Meeks, Lõuna-Eesti Postimees / Scanpix
Foto 9: 400 meetri jooksja Aivar Otsalt, kellest sai hilisemas elus politseijuht, oli Heiti Annuse paremaid õpilasi. Foto autor: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix