Mullusel Haanja maratonil juhtus selline traagiline lugu, et patareid olid täitsa tühjad. Kukkusin isegi esisajast välja. Lõpetasin 106. kohaga. See tekitas kõhklusi, et äkki juhtub sama ka tänavu, sest hooaeg on olnud sama pikk kui eelminegi ning treeningtunde vähem kui aasta eest. Eesmärgiks sai seatud saja sekka jõuda.
Selle sihi saavutamiseks tuli süüvida detailidesse. Ehk tõsta professionaalsust. Pidasin Suusavendade hooldetiimiga tükk aega läbirääkimisi määrdeküsimuse üle. Lõpuks veensid nad mind, et alla tuleb panna maksimum, mis üldse võtta. Ja selleks, et ma ei peaks hommikul ise suuski tassima, lubasid nad mu Fischerid otse starti tuua. Teiseks valisin kohale jõudmiseks senistest mahukama transpordivahendi, tuttava Chrysler Pacifica. Seal on ruumi lahedalt, ei pea istuma kägaras nagu sõiduautos. Muidugi oleks võinud ka enda omaga tulla, aga vaimuenergiat, kui üritad koha peale sõita, läheb rohkem vaja suusarajal kui autoroolis.
Suuskade testimisel tundus, et need peavad ja libisevad küll. Isegi Raul Olle jäi mäe otsas keppide najale vaatama, et kes see sealt nüüd tuleb. Kasutasin veel kord võimalust teda hooaja jooksul jagatud hüva nõu eest tänada. Ta ütles oma tagasihoidlikul moel, et ega pole välistatud, et kellegi teise juhendamisel oleks võinud saada veelgi paremaid tulemusi. Tuletasin talle meelde, et spordis oleksid ei maksa.
105. stardinumber tähendas, et tingimata tuli saada koht teise grupi esireas. Seda enam, et teine grupp sai teele alles siis, kui esigrupp stardikanga alt läbi oli jõudnud. Ajaloolane Pärtel Piiri
mäe, kelle VO2max on, muide, 68, ja kes startis otse minu kannul, ütles, et olin teinud korraliku stardi ning tal peagi silmist kadunud.
Haanjas on selge, et algul tuleb saada võimalikult hea positsioon, sest rada läheb kiiresti kitsaks ning möödumisvõimalused tikuvad pikas rivis kahanema. Seetõttu tuleb esimestel kilomeetritel kõvasti tööd teha. Nii sain eespool startinud Klubi Tartu Maraton pealiku Indrek Kelgu, kes Tallinna maratonil oli minust nagu kiirlaskuja mööda sööstnud, peagi kätte ja läksin möödagi, hüüdes talle, et kus ta imelised määrdemeistrid seekord küll jäid. (Igaks juhuks lisasin, et ta võib vastu ülbitseda, et 35 km sõitu on veel ees.)
Üllatuseks leidsin, et esimeste kilomeetrite tõusud hakkasid aegamisi päris valusalt küpsetama. Jõudsin peagi järele Tartu maratoni kindlale esisajamehele Eero Antonsile, kel ei tundunud olema just parim päev, aga siis tundsin ise ka, et hing hakkab paela otsas venima. Selleks, et Antons mind nähes tempot üles ei hakkaks kruttima, rahustasin teda, et ei üritagi teda alistada. Seda ütlesin tagamõttega, et ta hoiaks senist tempot, mis tundus enam-vähem vastuvõetav.
Minu, Antonsi ja Saaremaa mehe Riho Mõtlepi (koht Tartu maratonil teise saja algul) ümber moodustus 7-8-meheline grupp, kelle keskel oli päris talutav sõita. Aga siis tuli pikk okaspuumetsa vaheline laskumine, mis korraks väljus lagedamale kohale ja pööras siis paremale uuesti metsa. Suusavend Jaanus Kuntsi ettevalmistatud suusad - kuuldavasti oli tema määrinud suusad ka teise koha saanud Vahur Teppanile - olid äärmiselt libedad. Ja kurv - see näis saavutatud kiiruse kohta liiga järsk.
Kartsin, et ei tule rajas sõites selle läbimisega toime, astusin kahe raja vahele, aga jäin ka seal jänni. Igatahes jõudis järgnevalt aju töötada kiiremini kui jalad, mis tähendab, et hallollusest tulnud signaal ütles: kohe oled vallis, viska pikali! Viskasingi. Sekundi-kahe pärast langes minu kõrvale rajale järgmine mees. Ja siis veel üks.
Veel enne, kui end püsti ajasin, küsisin kahelt mehelt, kelle kukkumise põhjustasin, kas nad jäid terveks. Jäid. Taevale tänu, vähemalt sellest hakkas kergem. Üks asi on oma sõit untsu keerata, aga hoopis teine tera kellegi teine kaunis päev ära rikkuda - seda küll ei tahaks. Aga viisakad mehed olid mõlemad, kumbki ei hakanud kurjustama. Vähemalt üks neist suhtus äärmiselt mõistvalt - et ikka juhtub.
Kui püsti saime, nägin silmanurgast, kuidas meie tagant tuli üks mees hirmsa hooga ja vandudes otse metsa sõitis. Loodan väga, et ta varustus terveks jäi.
Kukkumine kukutab aga silmapilkselt umbes poole minuti jagu tahapoole. Ei, mitte et nii kaua end püsti ajaksid. Aga ehmatus on sedavõrd suur, et pulsi lööb üles. Hingamine läheb samuti sassi. Tempo tunnetus kaob. Lisaks tundub, et taganttulijad peavad kõik kohustuseks koperdajast hooga mööda vajutada. Igatahes enne, kui jahmatusest toibusin ja taas endisel kiirusel liikuma sain hakata, läks ikka mitusada meetrit.
Ent sellega polnud ebameeldivad üllatused lõppenud. Pärast esimest toitlustuspunkti tuli peagi veel üks laskumine, mis lõppes väikse oru põhjas pöördega paremale üles mäkke. Olin tõusnud viie-kuue-mehelise grupi peasse, läksin laskumisele ja... ei tulnud taas kurviga toime. Maa
ndusin jälle hanges. Õnneks lendasin rajalt nii palju välja, et ei jäänud tagant tulijaile jalgu ja nood said kadudeta mööda. Kui end viimaks pehmes lumes püsti sain, nägin, kuidas mu grupp parajasti ülal mäenuki taha kadus.
Egas muud kui tuli hakata neid püüdma. Tasapisi, aegamööda, mitte rabeledes. Ja kuna suusad olid väga kiired - ning pidamine oli samuti paigas -, siis hakkaski vahe vähenema. Umbes kilomeeter enne teist toitlustuspunkti sain grupi kätte ja hakkasin mööduma, kui keegi sealt hõikas, et kuule, mitmendat korda ma juba mööda sõidan. Vastasin, et mis parata, vahepeal olen kahel korral põõsasse põiganud.
Nüüd väike taktika õppetund. Pool kilomeetrit enne TPd võtsin rinnanumbri alt geeli ja hakkasin seda manustama. Nii juhtus, et grupp pääses ligi poolsada meetrit eest. Aga ma ei lasknud end sellest häirida, sest geeli võtmata jättes on oht, et ei kaota mitte 50 meetrit, vaid mitu minutit. Nii siis läkski, et vaevalt kilomeeter pärast TPd, tunnetades uut jaksu, sain grupil taas tagumikust kinni.
Jõudu paistis nii palju, et tahtsin grupist mööda saada. Õnneks tulidki tagantpoolt Tanel Veski (nr 249) ja Valdur Jaht (nr 142) appi. Haakisin neile sappa. Tempo läks märgatavamalt kiiremaks. Aga pikkamisi liiga kiireks. Maratonidel on trikk selles, et ei tohi üle punnida. Kui tajud, et võimete piir on käes, tuleb eesmistel minna lasta. Nõnda nad siis pikkamisi eest läksidki.
Paar kilomeetrit enne kolmandat TPd, kui tuli laskumine suuremale väljale, sain taas veenduda, et Suusavendade ettevalmistatud suuskadele keegi täna eriti vastu ei saa. Sellal, kui teised hakkasid paaristõugetega tööle, lasin endiselt kummargil liugu ja ikkagi libisesin kõrvalrajal mööda. Mõistsin, et siin võiks juurde panna, ning hakkasingi paaristõugetega märksa aktiivsemalt tö
öle. Selja taha eriti ei vahtinud, aga haistin, et jälitajatega hakkas vist vahe tekkima. Siis tabas mind Haanja maratoni suurim üllatus.
Nüüd läheb eriti suur tänu sellele prouale, kes ühe vasakule kaarduva künka otsas, kus rahvast rivis ootamas-ergutamas, mulle kõrvale jooksis ja kui grupi vedajale pudeli ulatas. Soovitas veel, et võta, see on mõnus hapu. Oligi. Ainuüksi sellest ootamatust sõbralikust žestist sain indu juurde. Suur aitäh sellele tundmatule prouale!
Aga see polnud veel kõik. Kompensatsiooniks kahe võssa sõidu eest oli varuks veel teine meeldiv üllatus. Suusaveteran Karin Laine üks poegadest, Indrek, kes ootas oma venda Andret, nägi mind ja pakkus samuti juua. Loomulikult võtsin vastu. Aga kui siis TP teenindajad ka lahkelt topse ulatasid, hüüdsin juba kaugelt: "Ei, aitäh!" Olin otsustanud joogipunktist hooga läbi sõita ja jälitajatest lahti rebida.
Järgnenud tõusul heitsin pilgu üle õla ja nägin, et olingi grupist vabanenud. Peale ühe, kes kaasa tuli. Ning asusin eessõitjate selga seirama. Tükk aega sõitsin koos Andreas Kraasiga (nr 128), kord üks, siis jälle teine ees. Enne viimast TPd möödusime võrdlemisi väsinud olekuga Tauri Tikerpest (nr 37) ja viimases TPs Arvo Salast (nr 44), kes hetkeks otsa suisa ringi keeras. Samas läks must mööda Paul Vaard (nr 224), kelle sõidu Tartu maratonil oli nurjanud haigusevimm.
Jätkasime koos Kraasiga. Pilk selja taha näitas, et väga lähedasi jälitajaid polnud. Enne nn mõrvaritõusu sain tänu libedamatele suuskadele Kraasist ette. See oligi mu plaan - minna tõusule esimesena, sest siis saad seda omas rütmis võtta ega pea sammu teiste järgi sättima.
Esimese poole Estoloppeti raskeimast tõusust suutsin võtta isegi kergelt sõitvas stiilis. Aga poole mäe peal, kui tundus, et ka lahtine lumekiht läks paksemaks, tuli hakata astuma. Ent tipus ootas jälle üllatus.
Indrek Laine oli seal juba ootamas. Ja jälle sirutas ta mulle pudeli. Ütles, et joo rahu
likult, ja - ma ei tea, kas peaks seda siin ütlema, sest karta on, et see detail võib siin saada liiga mõttetult suureks diskussiooniaineks - toetas mind selja pealt, et ma võimalikele taganttulijaile jalgu ei jääks.
Patareid tangitud, hakkasin lõpukilomeetriteks hoogu koguma. Peagi tuli tagant Tartu Suusaklubi vormis noorsõitja Riho Klement - selge märk sellest, et noorus tungib peale - ja tuiskas ette. See oli isegi hea, sest nüüd oli kellegi järgi tempot seada. Temast 15-20 meetrit maas, sain 2,5 km enne lõppu kergelt mööda Pihkva mehest Aleksei Sergejevist (nr 92) ja Klen Krünbergist (nr 67). Üritasin viimasel kahel kilomeetril märgatavalt kiirendanud Klementile küll lähemale saada, kuid need üritused ei kandnud vilja.
Eesmärk sai täidetud: lõpukoht 79., aeg 2:14.01,7. Suusatamises pole mõtet aegu võrrelda, ent sellegipoolest olgu märgitud, et tänavune aeg oli mullusest neli minutit kiirem. Kummalisel kombel kujunes sellest 79. kohast mu tänavuse Estoloppeti sarja paremuselt teine tulemus. Vaid Tamsalu-Neeruti maratonil olin koha võrra eespool.
Kõige suurem heameel on sellest, et tegin stabiilse hooaja ja jäin kõigil maratonidel esisaja sisse (v.a Tartu maratoni 146. koht, kuid seal olin vähemasti Eesti sõitjate seas 96.): Viru - 96. (sain haamri), Tamsalu-Neeruti - 78., Alutaguse - 86., Tartu maraton - 146., Tallinna - 82., Haanja - 79.
Kuidas see suusameeste uus lemmiklause nüüd kõlabki: "Siit on hea edasi minna."
Küsimus on ainult selles, et kuhu.
******
Luxor Las Vegas Hotel & Casino, Las Vegas Boulevard South, Las Vegas, Nevada. 22. juuni 2008. Pildistanud Priit Pullerits. (Suuremalt vaatamiseks klikkida pildile.)
Foto 1: Priit Pullerits üleeile Haanja maratonil. Foto autor: Tiia Teppan.Foto 2: Üleeilse Haanja maratoni kuues Raul Olle Tartu maratoni finišis. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/ScanpixFoto 3: Haanja maratoni teine Vahur Teppan Otepää MK-etapil. Foto autor: Tairo Lutter, Õhtuleht/ScanpixFoto 4: Haanja maratoni kolmas Andres Kollo Otepää MK-etapil. Foto autor: Karli Saul, ScanpixFoto 5: Haanja maratoni neljas Madis Vaikmaa Otepää MK-etapil. Foto autor: Tairo Lutter, Õhtuleht/ScanpixFoto 6: Eilse Haanja maratoni võitja Priit Narusk jaanuari algul Eesti laskesuusatamise meistrivõistluste autasustamisel Haanjas. Foto autor: Toomas Huik, Postimees/Scanpix