Pullerits: Kuidas ma püüdsin anda oma panuse Vene sportlaste tõrjumiseks Eestist
Pärast võidupüha, jaanipäeval, läksin jälle meie kagupiiri valvama – oli taas minu vahetuse kord – ja mõtlesin rattaga inspekteerides (fotol paremal ja all vasakul) seal, kus teede poolest võiks korraldada Rally Estonia mõne kiiruskatse, mida saaksin veel teha, et Venemaa parim rallipaar Nikolai Grjazin ja Konstantin Aleksandrov ei pääseks järgmise kuu keskel meite maile MM-sarja seitsmendale etapile.Omast arust olin senimaani andnud maksimumi, mis mul võimalik. Olin päev enne võidupüha saanud valmis loo, mille tagamõte – ma ei varjagi seda – oli avaldada neutraalse fassaadi foonil riigiametitele survet, et Vene rallimeestele kehtestataks Eestisse sissesõidu keeld. Olin rääkinud kõigi asjasse puutuvate instantsidega, alates Rally Estonia direktorist ja Eesti Autospordi Liidu spordidivisjoni juhist kuni kultuuri- ja siseministeeriumi esindajateni. Kultuuriministeerium oli nimelt see, kes esitas siseministeeriumile sissesõidukeelu kehtestamise taotluse ning pidi selleks leidma ka piisavalt tummise põhjenduse. Siseministeeriumi asi on sissesõidukeeld kehtestada või kehtestamata jätta.Häda on selles, et siseministeerium ei jaga selle kohta, kellele ja kas ning mis asjaoludel ta sissesõidukeelu kehtestab, mitte mingisugust infot.
Nii ma siis pedaalisin nädalalõpul (fotol paremal ja kahel alumisel fotol) ligi 30-kraadises õhtuleitsakus üksildastel tolmuteedel ja mõtlesin, ega ometi juhtu see, et õigus infot salajas hoida annab siseministeeriumile võimaluse otsustamisest kõrvale hoiduda. Kõrvale hoidmise all pidasin silmas seda, et keeld jääb kehtestamata. Sel juhul ei ole ju vaja rahvusvahelist kõlapinda pälvivat otsust vastu võtta.Eile, seitsmemagajapäeva pärastlõunal küsisin siseministeeriumist, kas nad on otsuse langetanud. Vastuseks tuli: «Siseministeerium kohaldab sissesõidukeelde väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse alusel. Info sissesõidukeelu saanud inimeste kohta on aga ametkondlikuks kasutamiseks ja seda me paraku kommenteerida ei saa.»
Selle peale teatasin ministeeriumile, et «ega ma kommentaari vajagi. Küsin vaid fakti: kas siseministeerium seadis Eestisse sissesõidukeelu Venemaa rallisportlastele?».
Täna hommikul, üks minut pärast kella üheksat, tuli ministeeriumilt selline vastus: «Tegemist on asutusesiseseks kasutamiseks tunnistatud teabega ja seetõttu me seda infot välja anda ei saa.»
Aga ma ei jätnud jonni. Lõpuks sain vajaliku info ikkagi kätte ja kinnitatud. See on kõigile nähtav siin. Erinevalt siseministeeriumist on igaühel õigus ja vabadus seda otsust kommenteerida.
*
Kes tahab saada asjatundlikku seletust Venemaa ja Ukraina suurtükisõja kohta, neil soovitan lugeda seda intervjuud, mille tegin Eesti kaitseväe peastaabi suurtükiväe inspektori kolonelleitnant Arbo Probaliga.
Fotod 1 ja 4: Hino järv. Fotode autor: Priit Pullerits
Foto 2: Pedetsi jõgi. Foto autor: Priit Pullerits
Fotod 3 ja 5: Raiesmik kõigest paarsada meetrit Eesti piirist Venemaaga. Fotode autor: Priit Pullerits