Eilsel Tartu maratonil sain autasustada Andrus Veerpalu. Kuidas see võimalikuks osutus? Selleks tuli muidugi õigeaegselt finišisse jõuda.
Ja selleks, et Tartu maratonil õigeaegselt lõpetada, tuleb hakata tulemusse varakult panustama. Nagu Eesti koondise suusatreener Mati Alaver on korduvalt rõhutanud, siis taustajõudude tähtsus on määrav. Kolm nädalat enne maratoni jagas mulle näpunäiteid Tartu maratoni kolmekordne võitja Raul Olle. Kõvalt harrastajalt Alar Savastverilt sain oma traditsiooniliste kombisaabaste asemele Salomoni hallid klassikasaapad. Jaanus Kunts Suusavendade hooldetiimist oli talv läbi mu suuski uurinud ning mu sõidutehnikat jälginud, et leida alla parim määrdekombinatsioon. Margus Mustimets, Tartu hinnatuim massöö
r ja füsioterapeut, aitas pärast Alutaguse maratoni, mis organismi väga kangeks tegi, lihased taas töökorda viia. Igipõline konkurent Art Soonets, Scanpixi fotoagentuuri pealik, hankis mulle tuttavad Dexali geelid ning sõidutas hommikul stardipaika, sest nagu veel üks kõva harrastaja Pait Hirv on väitnud: pikk varahommikune autosõit võib kulutada kuni 20 protsenti sooritusvõimest. Reedel külastasin võistluskeskuses Borni spordijooke ja toidulisandeid müüvat Aivo Nadelit, kes pani valmis täispaketi võistluseelseks ajaks. Jootjaks lubas tulla Tartu Postimehe vanemtoimetaja Vahur Kalmre isiklikult, kellele vastutasuks lubasin lehte kirjutada maratonimuljed.
Ega mu taustatiim Veerpalu omale vist väga palju alla jäägi?
Mille nimel see kõik, küsivad paljud. Vastan: maksimumeesmärk, arvestades stardiprotokollist vastu vaadanud litsenseeritud sõitjate hiigelarmeed, oli säilitada mulluse maratoni 155. koht. Minimaalne eesmärk, millega rahule jääda, oli esimese kahesaja sekka jõuda. Seda, et kahes
aja hulka pääsemine tähendab kõva tulemust, möönis mulle isegi Jaak Teppan Suusavendade tiimist.
Ilmselt ajas eilne maraton paljudele hirmu nahka. Kui 159. numbri all oma stardigrupi 101-200 keskel koha sisse võtsin, hämmastas, et peaaegu kõik kandsid mütsi all maski või buffi või rätikut. Aru ma sellest ei saanud, miks. Sest tuult ju peaaegu polnud, külma oli napp tosin kraadi ja lund ka ei sadanud. Pealegi on tähtis juba stardis pea jahe hoida, mitte kuuma peaga kiirematele järelemõtlematult järele söösta.
Sõitsin algul n-ö
piiri peal. Suurt tagasi ei hoidnud, aga üle ka ei tikkunud pingutama. Positsioon seega ei paranenud, pigem isegi halvenes, aga otsustasin tagant tulijatega koos tõmblema mitte hakata. Kiigemäele tõustes võtsin rivis rahulikult koha sisse ning hoidsin seda ka rollerirajale jõudes - peaasi, et tõusudel mitte lahmida. Sest olen nõus Kunsti väitega, mis veidi modifitseerituna kõlab: maratonid võidetakse laskumistel ja siledatel ning kaotatakse tõusudel.
Kunts oli mind enne starti pisut ärevaks teinud. Ta ütles, et algul ei pruugi libisemine kõige parem olla, sest ta on suusad ette valmistanud lootuses, et päeva peale läheb ilm niiskemaks ja pehmemaks. Aga juba Poslavitsa laskumisel nägin, et vahetute konkurentidega võrreldes olid mul suusad märksa paremad. Tikkusin neile tagant sisse sõitma.
Rollerirajalt metsa vahele keerates ja sellele järgnenud võsa-äärsel lagendikul jätkus kahes hanereas kulgemine. Rivid olid tihedad, kusagile tormata polnud mõtet. Matu vaheajapunkti (12. km) jõudsin 39.07ga, 5.40 Veerpalust hiljem. Kahest topsist juues - selline oli mul enda seatud norm igas TPs, sest nagu Savastver ja Hirv, ei kanna ka mina joogivööd lisaraskusena rajal kaasas - kaotasin üksjagu kohti, aga vedelikuvarude täiendamata jätmine oleks ju mõrvarlik.
Pärast laskumist Karukaussi jõu
dsin järele Markko Abelile - kellega mullusel maratonil sõitsime pikka aega koos, kuni ta viimaks eest sööstis -, kes avaldas arvamust, et algus on vist pisut kiire olnud. Sel ajal tundsin ka ise juba, et raske oleks talle vastu vaielda. Liiati ootas vallutamist Harimäe tõus. Aga varasemal kolmel korral ei olnud see mingeid probleeme valmistanud.
Sedapuhku oli lugu mõneti teine. Harimäest üles rühkimine nõudis pingutust. Ees liikuv rong hakkas aegamööda vahet käristama. Aga järele ponnistada ma endal ei lubanud. Pelgasin organismi kättemaksu.
Panustasin hoopis Harimäe laskumisele. (Veel kord: maratonid võidetakse libisemise, mitte pidamisega). Ja selgus, et õigesti tegin. Sest laskumise lõpuks olin ilusasti rongi sappa haakinud. Et mitte päris punase latern
a rolli jääda - eelmine aasta jõudsin rongile samuti järele, aga pudenesin kohe maha -, tõukasin end tasahilju ettepoole. (Harimäe tippu jõudsin 59.06ga, kaotust Veerpalule kaks sekundit üle kümne minuti.)
Mullusest mäletasin, et jõudsin Kuutsemäele seesuguse üllatusega, et ei saanud arugi, nagu rada oleks tõusnud. Sedapuhku seesugust pettetunnet ei tekkinud. Ju siis oli rada ikkagi nii palju pehmem ja libisemine nii palju viletsam, et tõusudel tuli ikkagi märgatavalt tööd teha. Sõitsin taas ühe umbes kümneliikmelise rongi sabas, aga veerpalulikel tõusudel hakkasin ettepoole nihkuma. Enne Kuutse TPd sain mööda ka naiste arvestuses neljandal-viiendal kohal heidelnud soomlanna Anu Tähtinenist ja Laura Rohtlast ning jõudsin TPsse juba oma rongi liidrina. Vahe Veerpaluga oli selleks ajaks, kui napilt üle poole distantsist sai läbitud, kärisenud 18.12-ni (1:31.15
versus 1:49.27).
Kuutse TPs ootas käsi pikas Postimehe kolleeg Kalmre, kes ulatas pudeli Borni jõujoogiga. Jõin sealt nii kaua, kui joogiala märk lubas, siis viskasin pudeli minema. Ilmselt jõin liiga palju, sest vedelik jäi kõhtu kergelt loksuma ja tekitas mõnda a
ega valugi. Aga kui lõpuks röhitsused tulid, sai ka valust paugupealt lahti.
Järgmisest lõigust Peebu TPni ei mäleta ausalt öeldes suurt midagi peale selle, et minu grupis käis üpris tihe kohtade vahetamine. Hoidsin pingsalt kinni rattaprofi Allan Orase õpetusest, kes rattasõidu saladusi paljastades oli mulle rääkinud, kuidas edu nimel on oluline ökonoomitada. Seetõttu katsusin laskumistel maksimaalselt puhata ja võimalikult vähe keppidega lahmida. (Kolmandat korda: maratone võidetakse libisemisega ja kaotatakse tõusudega.)
Eelmisel Tartu maratonil hakkas paaristõuketööst vasak ranne sedavõrd valutama, et tuli jõus koguni järel anda. Too valu vajus aga unustusse, kuni end nädalatagusel Alutaguse maratonil taas meelde tuletas. Seetõttu läksin reedel apteeki ja ostsin ligi 250 krooni maksva elastse randmetoe. Sellest oli kasu. Kuigi side tikkus pöialt ja sõrmi randme lähedalt pitsimata, ei hakanud randmel endal kordagi valus.
Andes olin söönud
ühe Dexali geeli, Peebu TPs sõin teise. Mõlemas sain geelid rinnanumbri alt, kuhu olin need kleepsuga kinnitanud, hõlpsasti kätte. Aga numbri seljapoolse külje alla pandud kahte geeli ei saanud kuidagi kätte. Sinna need paraku jäidki. Tuli piirduda traditsioonilisest kahest joogitopsist ammutatava energiaga. Peebu TPs (39. km) fikseeris ajavõtt kaotust Veerpalule 24.34 (1:51.49
versus 2:16.23).
Vähemasti hakkas raja kõrvalt saabuma esimest infot. Enne Peebu TPd loeti mulle kohaks 147.-148. See tundus üle ootuste hea, sest oma arust oli pärast starti üksjagu mehi - ka võrdlemisi suurte numbritega mehi - minust mööda sõitnud, ise polnud ma enda meelest just teab kui palju rivaale alla neelanud.
Palu TP suunas kulgesin edasi kuue-seitsmeliikmelises grupis. Lasin esimestel rahulikult tööd teha, ei läinud ise initsiatiivi üles näitama ja ennast kulutama. Ega olnud ka kuskile minna, sest tempo rahuldas. Kuni pika, Palu TPni viiva laskumiseni. Siis avastasin Tartu maratoni hästi varjatud saladuse.
Kuna mu suusad lippasid en
amiku lähirivaalide omadest paremini, pidin astuma otsasõidu vältimiseks parempoolsele rajale, mida oli varem heal juhul kasutanud vaid mõni üksik sõitja. Seal avastasin, et libisemine on veelgi parem kui sissesõidetud nn meinstriimrajas. Ilma eriliselt pingutamata tõmbasin oma grupiga umbes 50-meetrise vahe sisse. Aga kuna Palu TPs jäin geeli koukimisega jänni, sain mõned taas mööda. Vahe Veerpaluga oli kärisenud juba ligi pooletunniseks (2:12.05
versus 2:41.59).
Eelmine aasta jäin pärast Palu TPd maha kolmikust, kelle hulgas kulges ka näitleja Veikko Täär. Ja kuna ranne hakkas samuti valu tegema ning ridamisi tuli tagantpoolt teisigi möödujaid, siis ei olnud mul paaristõukelõigust just meeldivamad mälestused. Liiati ei tundunud libisemine seekord samuti eriliselt lennukas nagu mullugi.
Otsustasin taas otsida äratallamata radu. Sellest oli tolku. Rohtla, kes oli TP järel mööda saanud, püüdsin peagi taas kinni ja läksin mööda. Samas liikus ligi sada meetrit eespool kolmik, kellele ei õnnestunud paraku sugugi lähemale saada. Ühtäkki tundsin end rajal võrdlemisi üksi.
Siis ilmus selja tagant valges kombinesoonis Ivo Muru (nr 103), kellega olime juba alates Kuutse TPst sõitnud, kord üks, siis jälle teine rohkem-vähem ees. Tõusudel oli ta selgelt tehnilisem ja kiirem, aga laskumistel - kui kasutasin sissekäimata radu - sain talle probleemitult kõrvale. Enne Hellenurme TPd, kuhu jõudsin Veerpalust 35.31 hiljem (
2:31.20
versus 3:06.51), jäi Muru laskumisel vist geeli kallal kohmitsema ning pääsesin ette.
Edasi sõitsin mõnda ega Muru tuules või kõrval. Siis, umbes 7 km enne finišit, märkas mind rajal endine tippsuusataja Jaanus Teppan, kes hüüdis: "Oi, Priit, kas sa juua tahad?!" Loomulikult ei saanud nii lahket abi kasutamata jätta. Teppan sööstis mulle järele ja ulatas pudeli pihku. Muru pääses sellal küll paarikümne meetriga eest, kuid pidasin energiavarude täiendamist olulisemaks kui ajutist kaotust.
Viimasel arvestataval tõusul umbes 5 km enne lõppu sain selgeks, et Murule ma enam järele ei jõua. Ma lihtsalt ei oska pika libistava sammuga tõuse sõita. Kunts küll väidab, et mu pehmete klassika-Fischerite kulp pole kõige parem painduvusega, mistõttu pidamisala läheks liiga pikaks ja hakkaks libisemist segama, kui ta paneks määret alla nii, nagu painde järgi peaks. Et libisemist mitte häirida, on Kunts
sunnitud enda sõnul määrima pisut lühemalt, mis teeb tõusudel suusad tema väitel pisut hellaks. Kuid ma ei taha oma saamatust siiski suuskade süüks ajada, sest näen väga hästi, kuidas rivaalid mäest kaunilt üles sõidavad, sellal kui mina pean juba tippima, et suusk tagasi ei lipsaks.
Kohvipunktis võtsin mõistagi kohviergutuse ning panin vaimu valmis, et viimased kolm kilomeetrit võivad kujuneda oodatust pikemaks. Üle õla tagasi ei olnud ma nimme juba Hellenurme TPst alates kiiganud ega ka ergutajailt küsinud, milline olukord tagapool valitseb. Kujutage ette, kui saate teada, et taga kedagi ei ole. Äkki tekib tahtmine tempos järele anda? Või saate teada, et tagantpoolt on kuuemeheline punt tulemas. Äkki panete suurest hirmust tempot nii palju juurde, et küpsetate end juba kilomeetriga läbi.
Umbes kaks kilomeetrit enne lõppu kuulsin tagant kedagi lähenemas. Kui läheneja kõrvale jõudis, nägin sügavat isteasendit, aga väga võimsaid paaristõukeid. Kuna selja pealt vaatas mulle vastu number 4478, siis arvasin, et ju see on lühikese maa mees. Sealgi võib ju olla kõvasid sõidumehi. Alles hiljem sain teada, et see oli sõudja Vladimir Latin.
Eriti pikaks venis eelviimane kilomeeter. Viimase kilomeetri märk ei tahtnud ega tahtnud tulla. Kui üle kaarsilla sõitsin, hüüti mulle, et järgmine on 40 meetrit maas. Samas olid minu ees kulgejad piisavalt kaugel, et võimatu näis noid püüda. Nõnda kuulsingi s-kurvi laskudes, e
t keegi on jõudnud kandadele. (Hiljem sain teada, et see oli üks pika nimega norralane.) Blokeerisin kohe siseraja ning sundisin teda suuremat kaart võtma. Viimasele laskumisnukile tulime kõrvuti. Aga seejärel tegi ta mulle kavalalt tagasi. Ta pääses paari tõukega pisut ette ning hüppas siis minu rajale, otse mulle ette. Norrakas oli enda sabas mulle järele vedanud Jaan Jõgi, kes hakkas finiši poole lükkama minu kõrval. Olin karbis. Nii palju siiski suutsin, et sain Jõgi suusast oma jala paar sentimeetrit varem üle lõpujoone lükata.
Protokoll näitas: aeg 3.44.06, koht 146. Mullusega võrreldes 9.58 aeglasemalt, kuid koht tuli üheksa võrra parem. Naiste arvestuses olin viies, Eesti naistest Kaili Sirge järel ja Rohtla ees teine. Kaotust Veerpalule kogunes 44.25. Eesti meestest jõudsin esisaja sisse, 96ndaks.
Kõige tähtsam on see, et püstitatud maksimumeesmärk sai täidetud.
Nüüd on aeg ka selja taha vaadata. Sinna jäid Kunnar Vahi, kes eelmise maratoni lõpetas otse minu ees (150., kaotust 0.53), Tiit Tali, kellele mullu olin kaotanud hea mitu minutit (152.,
kaotust 1.13), kunagine koolivend Aivar Veri, kes eelmine aasta küündis esisaja sekka (156., kaotust 2.08), hiljutine kõva suusataja Veljo Kärbo (nr 74, 175., kaotust 4.32), Alutagusel mind kindlalt edestanud Jevgeni Vološin (182., kaotust 5.08), mind Tartu suusavõistlustel pidevalt võitnud Rein Kullamaa (183., kaotust 5.21) ja Kaupo Kattai (190., kaotust 5.47), mind mullu Tartu maratonil edestanud Markko Abel (212., kaotust 8.07) ja Veikko Täär (213., kaotust 8.10), rattamees Sigvard Kukk (220., kaotust 8.44), mind Alutagusel lõpuga löönud Aigar Mäesepp (234., kaotust 10.04), öise kundede suuskade määrimisega end kurnanud Jaak Teppan (239., kaotust 10.28), endine profirattur Raido Kodanipork (250., kaotust 11.27), mulle Tartu maratonile lahingut andma tulnud pisut tõbine Paul Vaard, kunagine Tartu maratoni kolmas (253., kaotust 11.32), mind Tartu linna jõuproovidel muudkui kindlalt alistanud Janek Truu (258., kaotust 12.21), jpt.
Tartu maratonil üheksandaks tulnud Veerpalu sain aga pjedestaalil õnnitleda seetõttu, et pidin talle Postimehe esindajana andma üle Postimehe tellimuse. Kasutasin võimalust ja soovisin Veerpalule edu Vancouveris.
Foto 1: Andrus Veerpalu (keskel nr 100) stardib Tartu maratonile. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/ScanpixFoto 2: Priit Pullerits näitab Tartu maratoni algust tarvitatud energialaadungit. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/ScanpixFoto 3: Priit Pullerits enne Tartu maratoni starti jõujooki ammutamas, Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/ScanpixFoto 4: Priit Pullerits Tartu maratoni stardis. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/ScanpixFoto 5: Tartu maratoni start on antud. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/ScanpixFotod 6 ja 7: Suusatajad lähenemas Matu toitlustuspunktile. Fotode autor: Aldo Luud, Õhtuleht/ScanpixFoto 8: Angela Veerpalu (vasakul) on ulatanud Andrus Veerpalule joogipudeli. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/ScanpixFoto 9: Suusatajd Tartu maratonil. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/ScanpixFoto 10: Anders Auckland Norrast (nr 1 vasakul) võidab Tartu maratoni rootslase Jörgen Brinki (nr 21) ees. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix
Foto 11: Priit Pullerits on jõudnud 3:44.06ga tartu maratoni finišisse 146. kohal. Foto autor: Sille Annuk, Postimees/ScanpixFoto 12: Tartu maratoni finišiala Elvas. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/ScanpixFoto 13: Andrus Veerpalu lahkub Tartu maratoni autasustamiselt, et sõita peagi Vancouveri olümpiale. Foto autor: Aldo Luud, Õhtuleht/Scanpix